رژیم غذایی کتوژنیک keto201
رژیم غذایی کتوژنیک keto201

نقش تغذیه در سلامتی

تغذیه نه تنها بر رشد جسمی و ظاهر انسان تأثیر می گذارد، بلکه بر نحوه احساس و برداشت ما از محیط، خلق و خو و رفتار ما نیز موثر است. اهمیت وجود برخی مواد مغذی برای بدن به ویژه ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها، همانند نیاز به آب ضروری است...
رژیم غذایی کتوژنیک keto201

چه زمانی به متخصص تغذیه مراجعه کنیم؟

یک قرار ملاقات بسیار مهم وجود دارد که نباید آن را نادیده بگیرید و آن قرار با یک متخصص تغذیه به صورت سالانه است. نقش متخصص تغذیه در پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مثل چاقی، بیماری های قلبی عروقی، گوارشی و ... غیری قابل چشم پوشی است...
رژیم غذایی کتوژنیک keto201

رژیم کتوژنیک | نمونه Keto۲۰۱

رژیم کتوژنیک برای آقایی ۲۰ ساله با سابقه تشنج و صرع تنظیم شده شده است، وزن ایشان ۷۴ کیلوگرم و قد ایشان ۱۷۲ سانتی متر میباشد، با توجه به تشخیص پزشک و تجویز ایشان رژیم غذایی کتوژنیک برای بهرود وضعیت بیماری ایشان تجویز شده است و این رژیم غذایی توسط کارشناس تغذیه برای ایشان تنظیم گشته است.
رژیم غذایی ایشان به شرح زیر میباشد:

اطلاعات اختصاصی مورد نیاز برای تنظیم رژیم غذایی کتوژنیک

مشخصات فردی

بیماری ها

داروها و مکمل های مصرفی

حساسیت های غذایی

میزان فعالیت و استراحت

برنامه غذایی کتوژنیک | هفته اول

روز اول

روز دوم

روز سوم

روز چهارم

روز پنجم

روز ششم

روز هفتم

رژیم غذایی کتوژنیک | توصیه های اختصاصی

منوی غذایی رژیم کتوژنیک بر اساس تمایلات هر شخص به صورت جداگانه تنظیم میشود و از هفته دوم بر اساس واکنش بدن فرد رژیم غذایی نیز تغییر میکند.

از آنجا که در منوی هفته اول رژیم کتوژنیک ترکیبی که شامل هر سه نوع رژیم غذایی اتکینز، کتوژنیک کلاسیک و MCT است محدودیت کالری نداریم و مقدار غذاها برای شما مشخص نگردیده است و میتوانید در حد تعادل از آنها مصرف کنید.

سعی کنید روغن مصرفی برای پخت و پز در رژیم کتوژنیک از روغن های سالم غذایی باشد، روغن هایی مثل روغن زیتون و کلزا گزینه مناسبی برای مصرف میباشند.

سس های مایونز به علت داشتن شکر مناسب مصرف در رژیم کتوژنیک نیستد
، بجای آن از روغن زیتون و آبلیمو استفاده کنید.

نوشیدنی های الکلی
به علت محتوای کربوهیدرات بالا نباید در رژیم کتوژنیک مصرف شوند.

غذاهای رژیمی و بدون قند معمولا دارای قند های الکلی هستند و فرایند کتوز را تحت تاثیر قرار میدهند و بهتر است در رژیم کتوژنیک مصرف نشوند.

سبزیجات غیر نشاسته ای
مثل خیار، اسفناج، کرفس، گوجه فرنگی، کلم ها و سبزی خوردن را در حد متعادل در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

به عنوان چاشنی غذاهای خود میتوانید از آبلیمو، سرکه و آبغوره استفاده کنید.

لبنیات
انتخابی شما در رژیم کتوژنیک باید از نوع پرچرب باشند.

مغزهایی که در رژیم کتوژنیک میتوانید استفاده کنید شامل: فندق، پسته، بادام، گردو، بادام هندی، مغز تخمه ها مثل آفتابگردان، کدو و ...

میوه های روغنی
هم که در رژیم غذایی کتوژنیک مجاز هستند شامل آووکادو و زیتون و نارگیل هستند.

رژیم کتو

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک مفید یا مضر؟

رژیم کتوژنیک چگونه است؟

علت اصلی به جود آمدن رژیم کتوژنیک برای درمان صرع بود، در گذشته به دلیل نبود داروهای ضد تشنج از رژیم های کتوژنیک برای درمان صرع استفاده میشد، اما امروزه با وجود داروهای ضد تشنج در صرع میتوان بسیاری از بیماران را درمان کرد. با این حال برخی از بیماران صرعی نسبت به درمان مقاومت از خود نشان میدهند و در نتیجه از رژیم کتوژنیک برای این بیماران برای کاهش حملات صرعی استفاده میشود.
رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی با میزان چربی بالا، پروتئین متوسط و کربوهیدرات بسیار پایین میباشد، در رژیم کتوژنیک بدن را وادار میکنیم تا بجای سوزاندن گلوکز از چربی برای تولید انرژی استفاده کند.
هنگامی که کربوهیدرات ها و گلوکز از طریق رژیم کتوژنیک محدود میشود کبد برای تامین انرژی چربی ها را به به اسید چرب و اجسام کتونی برای تولید انرژی میشکند، هنگامی که میزان اجسام کتونی در خون زیاد شود و به اصطلاح بدن دچار کتوز شود میزان حملات صرعی در بیمار کاهش میابد. شواهد نشان دهنده این است که تقریبا نیمی از افرادی که رژیم کتوژنیک دریافت میکنند میزان حمله های صرع در آنها کاهش پیدا کرده که و این اثر حتی پس از قطع رژیم کتوژنیک هم ادامه داشته است.
امروزه از رژیم های کتوژنیک برای کاهش وزن نیز استفاده میشود اما گرفتن این رژیم غذایی برای افراد سالم و در طولانی مدت توصیه نمیگردد. در افراد سالم  در ابتدای استفاده از رژیم کتوژنیک میتواند سبب بروز عوارضی نظیر یبوست، کاهش انرژی، خواب آلودگی و خستگی بدن برای فرد شود تا سازگاری لازم در فرد ایجاد گردد.بعلاوه سطح هورمون های انسولین و شبه انسولین کاهش میابد که هورمون رشد یکی از هورمون های شبه انسولین است و در نتیجه بر روی رشد تاثیر گذار است. در نتیجه برای ورزشکاران هم توصیه به گرفتن رژیم کتوژنیک نمیشود.
استفاده طولانی مدت از رژیم کتوژنیک باعث پوکی استخوان و سنگ کلیه میشود.
به طور کلی استفاده طولانی مدت از رژیم کتوژنیک توصیه نمیگردد مگر در افراد بیماری که عوارض بیماری آنان بیش از عوارض رژیم کتوژنیک باشد.

همانطور که گفته شد رژیم کتوژنیک دارای محدودیت شدید کربوهیدرات و محدودیت نسبی پروتیین است و بیشتر انرژی مورد نیاز فرد از طریق چربی ها تامین میشود. پاسخ این سوال که آیا این رژیم برای بدن مفید است یا مضر به عوامل گوناگونی بستگی دارد.
در افرادی که به بیماری صرع و یا تشنج مبتلا هستند
و نسبت به درمان دارویی مقاومت از خود نشان میدهند استفاده از رژیم کتوژنیک بسیار به درمان این بیماران کمک میکند پس میتوان گفت که رژیم کتوژنیک رژیمی موثر و خوب در درمان بیماری است.
اما در افراد سالمی که برای کاهش وزن به این رژیم روی میاورند ممکن است مضر باشد و عوارضی را در ایشان به جای بگذارد، از آنجا که با افزایش اجسام کتونی در بدن و ایجاد حالت کتوز میزان اسیدیته خون افزایش میابد استخوان های بدن شروع به از دست دادن مواد معدنی خود میکنند و این مواد معدنی و بخصوص کلسیم از طریق ادرار دفع شده و میتواند موجب سنگ های کلیه شود.
کاهش رشد
در کودکانی که به علت صرع از رژیم کتوژنیک استفاده میکنند هم دیده میشود و علت اصلی آن کاهش ترشح هورمون رشد به علت دریافت پایین کربوهیدرات میباشد.
از جمله عوارض دیگر رژیم کتوژنیک میتوان به افزایش چربی خون و به هم ریختگی میزان فاکتور های لیپیدی در خون اشاره کرد، با این وجود میتوان تغییر در نسبت فاکتور های لیپیدی خون را تا حدود زیادی با تغییر در نوع چربی های دریافتی کنترل کرد. با این جود با توجه به میزان بالای دریافتی چربی در رژیم کتوژنیک نیاز است تا فاکتور های لیپیدی فرد کنترل شود.
یبوست و هیپوگلسیمی
هم از حمله عوارض رژیم کتوژنیک هستند.
تحقیقات بر روی رژیم کتوژنیک همچنان ادامه دارد و دانشمندان به دنبال این هستند که تاثیر رژیم کتوژنیک بر روی سایر بیماری ها مثل آلزایمر،آسیب های مغزی، اوتیسم، پارکینسون و ... را بررسی کنند.
به طور کلی در موارد خاص و بیماری استفاده از رژیم کتوژنیک سودمند است و میتواند سبب بهبود وضعیت فرد شود اما اینکه از رژیم کتوژنیک به عنوان یک رژیم عمومی برای همه افراد استفاده کنیم توصیه نمیگردد.
در رژیم کتوژنیک نسبت دریافت ماکرونوترینت ها ۳ به ۱ و یا ۴ به ۱ است، این نسبت در رژیم کتوژنیک به این معنی است که به ازای هر ۱ گرم پروتئین و کربوهیدرات باید ۳ یا ۴ گرم چربی در رژیم غذایی فرد مصرف شود.
در نسبت ۴ به ۱ رژیم کتوژنیک تقریبا حدود ۸۰ درصد انرژی از چربی ها تامین میشود و باقی مانده انرژی مورد نیاز روزانه فرد از طریق مصرف پروتیئین و کربوهیدرات به دست می آید، باید توجه داشته باشد که در رژیم کتوژنیک برای تامین حداقل پروتئین مورد نیاز بدن باید ۱ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در رژیم غذایی قرار داشته باشد.پس از محاسبه انرژی چربی ها و پروتئین در رژیم غذایی باقی مانده انرژی را از طریق کربوهیدرات تامین میکنیم.
غذاهایی که میتوانیم در رژیم کتوژنیک استفاده کنیم شامل انواع گوشت ها مثل گوشت قرمز، گوشت ماهی، گوشت پرندگان و... ، تخم مرغ، پنیر، خامه پرچرب، کره، آجیل ها، مغزها، دانه های گیاهان و دانه های روغنی میباشد.
مصرف سبزیجات و میوه ها در رژیم کتوژنیک باید محدود باشد زیرا کربوهیدرات این مواد هم در رژیم غذایی محاسبه میشوند و میزان کربوهیدرات نباید از میزان معینی بیشتر باشد.
محدودیت کربوهیدرات در رژیم غذایی کتوژنیک بسیار زیاد است و به همین دلیل حتی دارو ها و مکمل های دارای کربوهیدرات و شکر هم نباید مصرف شوند. با این حال نیاز است که همزمان با رژیم کتوژنیک با تجویز کارشناس تغذیه از یک مولتی ویتامین فاقد کربوهیدرات مصرف کنیم. به علت محدودیت دریافتی در میوه ها سبزی ها ممکن است فردی که تحت درمان با رژیم کتوژنیک است دچار کمبود ویتامین ها و مینزال ها شود و نیاز است تا از مولتی ویتامین و مینرال ها استفاده کند.
معمولا افرادی که رژیم کتوژنیک میگیرند نیاز به ویتامین دی و کلسیم خواهند داشت
.
انواع مختلفی از رژیم های کتوژنیک وجود دارد که رژیم اتکینز یکی از معروف ترین رژیم های زیر مجموعه کتوژنیک است، در رژیم اتکینز محدودیتی در دریافت کالری نداریم اما میزان کربوهیدرات به ۱۰ تا ۲۰ گرم در طول روز کاهش میابد. بهترین نتیجه از رژیم اتکینز زمانی حاصل میشود که از محدودیت ۱۰ گرم کربوهیدرات در روز آغاز وسپس آن را به تدریج به ۲۰ گرم افزایش دهیم تا بهترین نتیجه کتوز حاصل شود.
نوع دیگری از رژیم های کتوژنیک؛ رژیم MCT است که از اسید های چرب با زنجیر متوسط به جای چربی های معمولی استفاده میشود، در این رژیم مصرف سبزیجات و میوه ها محدودیتی ندارند و کربوهیدرات کمتر محدود شده است زیرا کتوز MCT ها در میزان چربی کمتر رژیم کتوژنیک بهتر رخ میدهد.
البته میتوان ترکیبی از رژیم اتکینز، رژیم MCT و رژیم کتوژنیک کلاسیک برای نتیجه بهتر استفاده کرد.

رژیم غذایی کتوژنیک | میانگین هفتگی | کد Keto۲۰۱

برای اینکه بتونیم رژیم غذایی شما رو تنظیم کنیم نیاز به اطلاعات فیزیکی شما داریم، بر روی دکمه دریافت رژیم کتو کلیک کنید و اطلاعات خودتون رو برای ما ارسال کنید تا متخصصین تغذیه ما رژیم غذایی شما را براتون تنظیم کنند. برای دریافت رژیم کتو کلیک کنید.