توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

رژیم غذایی در بیماران با تیروئید کم کار

بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید باید از مصرف مواد غذایی گواتروژن در رژیم غذایی کم کاری تیروئید خودداری کنند و سبزیجات را بیشتر به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن کلزا، بادام زمینی، ارزن و سویا است. مصرف این...
توضیحات برای عکس ثبت نشده

تغذیه در بیماران پرکاری تیروئید

رژیم غذایی پرکاری تیروئید باید پرکالری باشد، از آنجا که سوخت و ساز در بدن بیماران پرکاری تیروئید بالا است نیاز آنها نیز به انرژی افزایش پیدا میکند و این افزایش انرژی باید از طریق رژیم غذایی تامین شود.نیاز به پروتئین نیز متناسب با افزایش انرژی زیاد...
توضیحات برای عکس ثبت نشده

رژیم غذایی تیروئید

آنچه در این مطلب میخوانیم:

غذه تیروئید یک عضو پروانه ای شکل در قسمت تحتانی گردن و جلوی نای است و سه نوع هورمون به نام های تیروکسین(T۴) ، تری یدو تیرونین (T۳) و کلسی تونین ترشح میکند. تروکسین و تری یدوتیرونین در مجموع هورمون تیروئید نامیده میشود. این هورمون ها در سلول غده تیروئید تولید و ذخیره میشوند تا در صورت لزوم به داخل جریان خون آزاد شوند. وجود ید برای تولید هورمون های تیروئیدی لازم و ضروری است، در حقیقت مهم ترین محل مصرف ید دربدن غده تیروئید است و کمبود این عنصر عملگرد غده تیروئید را مختل میکند. ید از طریق رژیم غذایی وارد بدن انسان شده و توسط دستگاه گوارش به داخل جریان خون انتقال میبابد. تیروئید ید را از جریان خون برداشته و در سلول های خود ذخیره میکند تا در مواقع لزوم از آن استفاده نماید. وظیفه اصلی هورمون های تیروئیدی کنترل فعالیت های متابولیکی سلول ها میباشد، هورمون های تیروئیدی تکثیر سلولی را تحت تاثیر قرار میدهند و نقش مهمی در تکامل مغز ایفا میکنند، حضور این هورمون ها برای رشد طبیعی لازم است، هورمون های تیروئیدی تمامی اعضای مهم بدن را تحت تاثیر خود قرار میدهند.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید در نتیجه سطوح پایین تر از حد طبیعی هورمون تیروئید در جریان خون ایجاد می شود. کمبود هورمون تیروئید می تواند همه عملکردهای بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد. شایع ترین علت کم کاری تیروئید در افراد بالغ، تیروئیدیت خود ایمن یا بیماری هاشیموتو است. در این بیماری سیستم ایمنی به غده تیروئید حمله میکند و سلول های آن را از بین میبرد.
کم کاری تیروئید غالباً بین ۴۳ تا ۵۳ سالگی بروز می کند و در زنان ۵ برابر شایع تر از مردان است، با افزایش سن، شیوع کم کاری تیروئید بیشتر می شود.
کم کاری تیروئید باعث کاهش دمای بدن و سرعت ضربان قلب می شود. بیمار بدون مصرف زیاد غذا، به تدریج اضافه وزن پیدا می کند، در کم کاری تیروئید به علت تجمع موکوپلی ساکاریدها در بافت های زیرجلدی، پوست بیماران ضخیم می شود، موها نازک می شوند و می ریزند و صورت بیمار ظاهری بی روح و بی احساس پیدا می کند و شبیه ماسک می شود. این بیماران حتی در محیط های گرم نیز معمولاً از سرما شکایت می کنند. در مراحل اولیه کم کاری تیروئید بیمار ممکن است از خستگی شکایت کند و در ادامه سرعت فرآیند های ذهنی کاهش پیدا میکند. موارد شدید کم کاری تیروئید میتواند موجب تغییرات رفتاری در فرد شود.
به طور کلی عوارض کم کاری تیروئید در بیماران شامل افسردگی، خواب آلودگی و کسالت، خستگی زودرس، پریدگی رنگ، خشکی پوست، ریزش مو ها، ضخیم شدن صدا، خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی، ورم سر و صورت، یبوست و ...


رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید باید از مصرف مواد غذایی گواتروژن در رژیم غذایی کم کاری تیروئید خودداری کنند و سبزیجات را بیشتر به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن کلزا، بادام زمینی، ارزن و سویا است. مصرف این مواد را در رژیم غذایی کم کاری تیروئید محدود و یا به صورت پخته مصرف نمایند.
این نکته را در نظر بگیرید که سویا مانع جذب کافی داروهای تیروئید میشود و باید در مصرف آن در رژیم غذایی کم کاری تیروئید احتیاط کرد.
در رژیم غذایی کم کاری تیروئید از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ید موجود در نمک هنگام برداشتن درب ظرف غذا همراه با بخار خارج میشود، در این صورت شما ید کمتری از طریق رژیم غذایی خود دریافت میکنید.
در ضمن نمک یددار را نباید در شیشه های شفاف و در معرض نور نگهداری کرد. توجه داشته باشید که زیاده روی در مصرف ید در رژیم غذایی کم کاری تیروئید خود میتواند موجب کم کاری تیروئید شود.
تنظیم کالری دریافتی رژیم غذایی کم کاری تیروئید برای جلوگیری از افزایش وزن ضروری است، به همین منظور مشاوره با متخخص تغذیه برای تنظیم رژیم غذایی کم کاری تیروئید مناسب برای هر فرد همزمان با درمان دارویی توصیه میشود.
رژیم غذایی کم کاری تیروئید باید مقادیر کافی ویتامین های مختلف بخصوص ویتامین های گروه ب را داشته باشد، وجود این ویتامین ها در رژیم غذایی برای تولید هورمون های تیروئیدی ضروری هستند.لذا مصرف منظم مواد غذایی مختلف و متنوع در برنامه غذایی روزانه توصیه میشود.
مصرف منابع غذایی غنی از فیبر در رژیم غذایی کم کاری تیروئید مثل سبزیجات و میوه ها، همچنین حبوبات و غلات سبوس دار میتواند به جلوگیری از یبوست کمک زیادی در این بیماران کند.
پرهیز از مصرف قند های ساده در رژیم غذایی کم کاری تیروئید به کنترل مناسب وزن بیماران کمک میکند، همچنین بهتر است از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنند.
استفاده از منابع غذایی آهن و ویتامین ب ۱۲ در رژیم غذایی کم کاری تیروئید میتواند به بهبود وضعیت کم خونی بیمار کمک کند. عدم توجه به کمخونی در این بیماران میتواند به افزایش و تشدید خستگی بینجامد.
استفاده از اسید های چرب ضروری در رژیم غذایی کم کاری تیروئید میتواند به بهبود علایم بیماری کمک کند، کمبود اسید های چرب ضروری میتواند تعادل عملکرد غده تیروئید را به هم بریزد.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید دومین اختلال شایع غدد درون ریز پس از دیابت شیرین است، شایع ترین نوع اختلالات پرکاری تیروئید بیماری گریوز است که به علت تحریک بیش از حد غده تیروئید رخ میدهد، شیوع پرکاری تیروئید در زنان هشت برابر مردان است و بیشتر در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی رخ میدهد.
پرکاری تیروئید باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و علائمی نظیر اضطراب و عصبی بودن، کاهش وزن بدون دلیل و فعالیت بیش از اندازه و در نهایت تورم غده تیروئید ایجاد میکند که میزان بروز علایم به شدت بیماری بستگی دارد.
برای تشخیص بیماری علاوه بر بروز علایم بیماری باید سطح هورمون های تیروئید در خون اندازه گیری شود و در صورت مبتلا بودن به پرکاری تیروئید دارودرمانی و رژیم غذایی مناسب برای بیمار آغاز شود. پرکاری تیروئید به خوبی به درمان پاسخ میدهد و بسیاری از بیماران قادرند با مصرف دارو و رژیم غذایی پرکاری تیروئید بیماری خود را کنترل نمایند.


تغذیه مناسب در پرکاری تیروئید

رژیم غذایی پرکاری تیروئید باید پرکالری باشد، از آنجا که سوخت و ساز در بدن بیماران پرکاری تیروئید بالا است نیاز آنها نیز به انرژی افزایش پیدا میکند و این افزایش انرژی باید از طریق رژیم غذایی پرکالری  تامین شود.
نیاز به پروتئین نیز متناسب با افزایش انرژی زیاد میشود و میزان پروتئین رژیم غذایی پرکاری تیروئید باید زیر نظر متخصص تغذیه تنظیم گردد.
در این بیماران نیاز به انواع ویتامین ها زیاد میشود و استفاده از برخی مکمل های ویتامینی در برنامه غذایی پرکاری تیروئید زیر نظر متخصص تغذیه و رژیم درمانی میتواند به کاهش علایم بیماری و بهبود وضعیت بیمار کمک کند.
این بیماران میتوانند از گواتروژن های طبیعی در رژیم غذایی خود برای کاهش عملکرد غده تیروئید استفاده کنند، گواتروژن های طبیعی که در رژیم غذایی پرکاری تیروئید میتوان استفاده کرد شامل سبزیجات خانواده کلم، گلابی، هلو و بادام زمینی اشاره کرد.باید توجه داشته باشید که مواد گواتروژن تحت تاثیر حرارت قرار میگیرند و از بین میروند، بعلاوه باید مراقب بود که مواد غذایی حاوی گواتروژن به همراه داروهای ضر تیروئید مورد استفاده قرار نگیرند زیرا میتوانند اثرات جانبی این دارو ها را افزایش دهند.
در رژیم غذایی پرکاری تیروئید مصرف ید و منابع آن باید محدود شود، ید در موادی مثل نمک ید دار، جوش شیرین، نمک های دریایی، غذاهای دریایی مثل صدف، ماهی ها و میگو و یا گوشت های فراوری شده مثل سوسیس و کالباس وجود دارد. غذاهای نمک سود شده از جمله کلم شور، ترشی ها، خیار شور، گوشت های نمک سود شده و ... نیز حاوی مقادیر زیادی ید هستند که باید در رژیم غذایی پرکاری تیروئید محدود شوند.
از دیگر غذاهایی که باید در رژیم غذایی پرکاری تیروئید محدود شود انواع کنسرو ها میباشد. کنسرو ها به دلیل محتوای نمک بالا و در نتیجه میزان بالای ید باید در رژیم غذایی این بیماران محدود شود.
با توجه به شیوع بالای پوکی استخوان در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید و تغییرات ایجاد شده در متابولیت کلسیم، میتوان از مکمل کلسیم زیر نظر متخصص تغذیه برای جلوگیری از پوکی استخوان استفاده کرد.

فرم درخواست خدمات تغذیه و رژیم درمانی


تماس تلفنی
پیامک
تلگرام و واتساپ
سروش
توضیحات برای عکس ثبت نشده توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق این سایت متعلق به پرتال تغذیه ایرانیان میباشد. ©