توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

رژیم غذایی در بیماران با تیروئید کم کار

بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید باید از مصرف مواد غذایی گواتروژن در رژیم غذایی کم کاری تیروئید خودداری کنند و سبزیجات را بیشتر به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن کلزا، بادام زمینی، ارزن و سویا است. مصرف این...
توضیحات برای عکس ثبت نشده

تغذیه در بیماران پرکاری تیروئید

رژیم غذایی پرکاری تیروئید باید پرکالری باشد، از آنجا که سوخت و ساز در بدن بیماران پرکاری تیروئید بالا است نیاز آنها نیز به انرژی افزایش پیدا میکند و این افزایش انرژی باید از طریق رژیم غذایی تامین شود.نیاز به پروتئین نیز متناسب با افزایش انرژی زیاد...
توضیحات برای عکس ثبت نشده

رژیم غذایی کم کاری تیروئید | رژیم غذایی پر کاری تیروئید

آنچه در این مطلب میخوانیم:

بازنگری و به روزرسانی | ۱۵ تیر ۱۳۹۹

غذه تیروئید یک عضو پروانه ای شکل در قسمت تحتانی گردن و جلوی نای است و سه نوع هورمون به نام های تیروکسین(T۴) ، تری یدو تیرونین (T۳) و کلسی تونین ترشح میکند. تروکسین و تری یدوتیرونین در مجموع هورمون تیروئید نامیده میشود. این هورمون ها در سلول غده تیروئید تولید و ذخیره میشوند تا در صورت لزوم به داخل جریان خون آزاد شوند. وجود ید برای تولید هورمون های تیروئیدی لازم و ضروری است، در حقیقت مهم ترین محل مصرف ید دربدن غده تیروئید است و کمبود این عنصر عملگرد غده تیروئید را مختل میکند. ید از طریق رژیم غذایی وارد بدن انسان شده و توسط دستگاه گوارش به داخل جریان خون انتقال میبابد. تیروئید ید را از جریان خون برداشته و در سلول های خود ذخیره میکند تا در مواقع لزوم از آن استفاده نماید. وظیفه اصلی هورمون های تیروئیدی کنترل فعالیت های متابولیکی سلول ها میباشد، هورمون های تیروئیدی تکثیر سلولی را تحت تاثیر قرار میدهند و نقش مهمی در تکامل مغز ایفا میکنند، حضور این هورمون ها برای رشد طبیعی لازم است، هورمون های تیروئیدی تمامی اعضای مهم بدن را تحت تاثیر خود قرار میدهند.

بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید | برای کم کاری تیروئید چه بخوریم و چه نخوریم؟


کم کاری تیروئید بیماری ایست که در آن بدن به اندازه کافی هورمون های تیروئیدی را تولید نمیکند، هورمون های تیروئیدی به کنترل رشد بدن، ترمیم سلول ها و متابولیسم کمک میکنند. در نتیجه در افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند میتوان علائمی نظیر خستگی، ریزش مو، افزایش وزن و احساس سرما میشود.(۱)
کم کاری تیروئید روی ۱-۲% از مردم دنیا تاثیر میگذارد و شیوع این بیماری در زنان ده برابر بیشتر از مردان است.(۲)
رژیم غذایی به تنهایی باعث درمان کم کاری تیروئید نمیشود، با این حال ترکیبی از تغذیه مناسب و داروی مناسب میتواند به افزایش عملکرد تیروئید و کاهش علائم این بیماری کمک کند.
در ادامه بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید و غذاهایی که در کم کاری تیروئید باید بخورید و غذاهایی که نباید بخورید را میخوانیم:


در کم کاری تیروئید کدام مواد مغذی مهم هستند؟

چندین ماده مغذی هستند که استفاده از آنها در رژیم غذایی کم کاری تیروئید میتواند به بهبود عملکرد تیروئید کمک کننده باشد که در ادامه آنها را بررسی میکنیم:


اهمیت ید در کم کاری تیروئید:

ید یک ماده معدنی ضروری است که برای تولید هورمون های تیروئیدی مورد نیاز است، بنابر این افرادی که در معرض کمبود ید قرار دارند در خطر ابتلا به کم کاری تیروئید هستند.(۳)
کمبود ید یک معضل بسیار متداول است که تقریبا ۱/۳ مردم دنیا به آن مبتلا هستند، گرچه این عدد در کشور های توصعه یافته بخاطر مصرف نمک ید دار و غذاهای غنی از ید بسیار کمتر است.(۴)
اگر که شما دچار کمبود ید شده باشید استفاده از نمک ید دار و غذاهای غنی از ید در رژیم کم کاری تیروئید نظیر غذاهای دریایی، لبنیات و تخم مرغ میتواند به شما در برطرف کردن این مشکل کمک کند.
در صورت دریافت ید از طریق رژیم غذایی استفاده از مکمل ید ضروری به نظر نمیرسد، برخی مطالعات نشان میدهند که دریافت بیش از اندازه ید میتواند منجر به آسیب به غدد تیروئیدی شده و باعث کاهش عملکرد آنها شود.(۵)


سلنیوم

سلنیم هورمون های تیروئیدی را فعال میکند تا بدن بتواند از آنها استفاده کند.(

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید دومین اختلال شایع غدد درون ریز پس از دیابت شیرین است، شایع ترین نوع اختلالات پرکاری تیروئید بیماری گریوز است که به علت تحریک بیش از حد غده تیروئید رخ میدهد، شیوع پرکاری تیروئید در زنان هشت برابر مردان است و بیشتر در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی رخ میدهد.
پرکاری تیروئید باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و علائمی نظیر اضطراب و عصبی بودن، کاهش وزن بدون دلیل و فعالیت بیش از اندازه و در نهایت تورم غده تیروئید ایجاد میکند که میزان بروز علایم به شدت بیماری بستگی دارد.
برای تشخیص بیماری علاوه بر بروز علایم بیماری باید سطح هورمون های تیروئید در خون اندازه گیری شود و در صورت مبتلا بودن به پرکاری تیروئید دارودرمانی و رژیم غذایی مناسب برای بیمار آغاز شود. پرکاری تیروئید به خوبی به درمان پاسخ میدهد و بسیاری از بیماران قادرند با مصرف دارو و رژیم غذایی پرکاری تیروئید بیماری خود را کنترل نمایند.


تغذیه مناسب در پرکاری تیروئید

رژیم غذایی پرکاری تیروئید باید پرکالری باشد، از آنجا که سوخت و ساز در بدن بیماران پرکاری تیروئید بالا است نیاز آنها نیز به انرژی افزایش پیدا میکند و این افزایش انرژی باید از طریق رژیم غذایی پرکالری  تامین شود.
نیاز به پروتئین نیز متناسب با افزایش انرژی زیاد میشود و میزان پروتئین رژیم غذایی پرکاری تیروئید باید زیر نظر متخصص تغذیه تنظیم گردد.
در این بیماران نیاز به انواع ویتامین ها زیاد میشود و استفاده از برخی مکمل های ویتامینی در برنامه غذایی پرکاری تیروئید زیر نظر متخصص تغذیه و رژیم درمانی میتواند به کاهش علایم بیماری و بهبود وضعیت بیمار کمک کند.
این بیماران میتوانند از گواتروژن های طبیعی در رژیم غذایی خود برای کاهش عملکرد غده تیروئید استفاده کنند، گواتروژن های طبیعی که در رژیم غذایی پرکاری تیروئید میتوان استفاده کرد شامل سبزیجات خانواده کلم، گلابی، هلو و بادام زمینی اشاره کرد.باید توجه داشته باشید که مواد گواتروژن تحت تاثیر حرارت قرار میگیرند و از بین میروند، بعلاوه باید مراقب بود که مواد غذایی حاوی گواتروژن به همراه داروهای ضر تیروئید مورد استفاده قرار نگیرند زیرا میتوانند اثرات جانبی این دارو ها را افزایش دهند.
در رژیم غذایی پرکاری تیروئید مصرف ید و منابع آن باید محدود شود، ید در موادی مثل نمک ید دار، جوش شیرین، نمک های دریایی، غذاهای دریایی مثل صدف، ماهی ها و میگو و یا گوشت های فراوری شده مثل سوسیس و کالباس وجود دارد. غذاهای نمک سود شده از جمله کلم شور، ترشی ها، خیار شور، گوشت های نمک سود شده و ... نیز حاوی مقادیر زیادی ید هستند که باید در رژیم غذایی پرکاری تیروئید محدود شوند.
از دیگر غذاهایی که باید در رژیم غذایی پرکاری تیروئید محدود شود انواع کنسرو ها میباشد. کنسرو ها به دلیل محتوای نمک بالا و در نتیجه میزان بالای ید باید در رژیم غذایی این بیماران محدود شود.
با توجه به شیوع بالای پوکی استخوان در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید و تغییرات ایجاد شده در متابولیت کلسیم، میتوان از مکمل کلسیم زیر نظر متخصص تغذیه برای جلوگیری از پوکی استخوان استفاده کرد.

نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

تمامی حقوق این سایت متعلق به پرتال تغذیه ایرانیان میباشد. ©