رژیم لاغری شکم و پهلو

بروزرسانی ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

چربی سوزی در ناحیه شکم و پهلو و لاغری در این ناحیه یکی از اهداف اصلی افرادی است که رژیم لاغری و کاهش وزن میگیرند.
چربی های شکم و پهلو یکی از خطرناکترین انواع چربی ها هستند که ارتباط مستقیمی با بیماری های قلبی عروقی و بیماری های مزمن دیگر نظیر دیابت نوع ۲ دارند.(۱)
بنابر این لاغری شکم و پهلو یکی از کارهای مهمی است که شما باید برای افزایش سلامت خود انجام دهید. شما میتوانید میزان چربی شکم و پهلوی خود را با اندازه گیری دور شکم و باسن تخمین بزنید، معمولا میزان دور شکم بالای ۱۰۲ سانتی متر برای مردان و بالای ۸۸ سانتی متر برای زنان به عنوان چاقی شکمی شناخته میشود.(۲)
هدف برخی رژیم های لاغری به صورت اختصاصی لاغری شکم و پهلو بیشتر از سایر نواحی بدن است، در ادامه ۶ عاملی که در رژیم لاغری شکم و پهلو میتواند کمک کننده باشد و لاغری در این ناحیه را سرعت بخشد میخوانیم:


رژیم لاغری شکم و پهلو

۱- در رژیم لاغری شکم و پهلو باید از مصرف شکر و قند های ساده خودداری کنید

غذاهایی که در تهیه آنها از قند و شکر استفاده شده برای سلامتی شما مضر هستند، مصرف میزان زیادی از این غذاها میتواند منجر به چاقی و بخصوص چاقی در ناحیه شکم و پهلو شود.
مصرف قند و شکر ارتباط مستقیمی با مشکلات متابولیکی فرد دارد.(۳) مصرف زیاد قند و شکر و بخصوص قند هایی به شکل فروکتوز میتواند منجر به چربی سازی در بدن بخصوص در ناحیه شکم و در اطراف کبد گردد.(۶)
شکر ترکیبی از فروکتوز و گلوکز است، زمانی که شما مقدار زیادی قند و شکر مصرف میکنید در واقع میزان زیادی فروکتوز وارد کبد خود کرده و کبد را وادار میکنید که میزان اضافی فروکتوز را به چربی تبدیل کند.(۴، ۵)
بسیاری از دانشمندان یکی از علت های اصلی خود برای مخالفت با مصرف شکر را همین موضوع میدانند که مصرف قند و شکر با افزایش چربی شکمی و چاقی شکم و پهلو و از جمله کبد چرب باعث مشکلات متابولیکی مختلف از جمله مقاومت انسولینی میگردد.(۷)
مصرف قند و شکر به صورت مایع مثل نوشیدنی های شیرین، نوشابه ها و ... حتی از مصرف خود شکر نیز بدتر است. بدن انسان با کالری های مایع همانند کالری های جامد رفتار نمیکند و میزان بیشتری از کالری های مایع را جذب خود میکند، بنابر این در صورت مصرف نوشیدنی های قند دار انرژی بیشتری جذب بدن شده و موجب افزایش بیشتر چربی شکم و پهلو میگردد.(۸، ۹)
در یک مطالعه بر روی کودکان مشاهده شد ۶۰% از کودکانی که دارای چاقی شکمی هستند عادت به مصرف نوشیدنی های قند دار در بین وعده های غذایی خود دارند.(۱۰)
بنابر این در رژیم لاغری شکم و پهلو باید میزان مصرف قند و شکر را تا حد امکان کاهش داده و از مصرف نوشیدنی های قند دار مثل نوشابه، آبمیوه ها، دلستر و ... به طور کامل خودداری کنید.
هنگام خرید غذاهای بسته بندی شده برچسب محتوای آن را بخوانید تا در ترکیبات آن شکر استفاده نشده باشد، حتی در تهیه غذاهای سالم نیز ممکن است مقدار زیادی شکر استفاده شده باشد، بنابر این برچسب همه غذاهای بسته بندی شده از سوپرمارکت ها را بخوانید.
این نکته را در گوشه ذهن خود داشته باشید که هرچند میوه ها دارای قند فروکتوز بالایی هستند اما به علت وجود فیبر بالا تاثیرات منفی فروکتوز را کاهش میدهند و نکته های گفته شده در مورد قند ها، در مورد میوه ها صدق نمیکند، هرچند باید مراقب کالری بالای میوه ها در رژیم لاغری شکم و پهلو باشید.

۲- پروتئین بیشتری بخورید تا شکم و پهلوی شما سریع تر لاغر شود

پروتئین شاید یکی از مهمترین درشت مغذی ها در رژیم لاغری شکم و پهلو و به طور کلی در کاهش وزن باشد.
افزایش احساس سیری تا ۶۰% و افزایش متابولیسم بدن و سوخت و ساز ۸۰ تا ۱۰۰ کالری در روز و نهایتا کمک به کاهش حدودی ۵۰۰ کالری در روز اثرات افزایش مصرف پروتئین در رژیم لاغری شکم و پهلو است.(۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴)
اگر هدف شما کاهش وزن و لاغری شکم و پهلو است مصرف پروتئین کافی در رژیم غذایی یکی از موثر ترین راه ها برای رسیدن به این هدف است.
مصرف پروتئین در رژیم لاغری نه تنها به کاهش وزن شما کمک میکند بلکه از افزایش وزن مجدد شما نیز جلوگیری میکند.(۱۵)
پروتئین به طور اختصاصی میتواند در لاغری شکم و پهلو به شما کمک کند، مصرف پروتئین بیشتر در رژیم غذایی با میزان چربی شکم و پهلوی کمتر در ارتباط است.(۱۶، ۱۷)
مصرف کربوهیدرات و روغن های تصفیه شده باعث افزایش چاقی شکمی و مصرف میوه و سبزیجات بیشتر باعث لاغری شکم و پهلو میگردد.
سعی کنید با مصرف مواد غذایی پروتئینی نظیر تخم مرغ، گوشت، حبوبات، ماهی، لبنیات و سایر منابع پروتئینی در رژیم لاغری شکم و پهلو به کاهش وزن و رسیدن به هدف خود کمک کنید.
اگر از رژیم گیاهخواری تبعیت میکنید مطمئن شوید که از منابع پروتئین گیاهی به اندازه کافی در رژیم لاغری خود استفاده میکنید.
اگر نمیتوانید همه پروتئین مورد نیاز بدن خود را از طریق رژیم غذایی تامین کنید میتوانید از مکمل های پروتئینی موجود در بازار نیز برای افزایش میزان پروتئین رژیم غذایی لاغری خود استفاده کنید.

۳- کربوهیدرات کمتری بخورید تا شکمی صاف داشته باشید

مصرف کربوهیدارت کمتر در رژیم کاهش وزن یکی دیگر از راه های موثر برای لاغری شکم و پهلو است. 
این مسئله در مطالعات متعددی اثبات شده که شما با کاهش کربوهیدرات دریافتی در رژیم غذایی، اشتهای شما نیز کاهش پیدا میکند و در نتیجه کالری کمتری دریافت خواهید کرد و این مسئله سبب لاغری شکم و پهلوی شما خواهد شد.(۱۸)
شما در رژیم های کم کربوهیدرات در حدود ۲ تا ۳ برابر کاهش وزن بیشتری نسبت به رژیم های غذایی کم چرب خواهید داشت.(۱۹، ۲۰، ۲۱)
در مقایسه بین رژیم کم کربوهیدرات و کم چرب، افرادی که از رژیم کم کربوهیدرات تبعیت میکنند میزان چربی شکم و پهلوی کمتری نسبت به گروه دوم دارا هستند و در کاهش وزن نیزی لاغری شکم و پهلو و بخصوص کاهش چربی دور کبد بیشتری در این افراد مشاهده میشود.(۲۲، ۲۳)
محدودیت کربوهیدرات های تصفیه شده مثل قند و شکر، آبنبات و شیرنی و نان سفید میتواند در لاغری شکم و پهلوی شما موثر باشد، بخصوص اگر دریافت پروتئینی کافی در رژیم لاغری خود داشته باشید.
رژیم کم کربوهیدرات میتواند فواید دیگری نیز در سلامتی شما داشته باشد، از جمله میتوان کنترل قند خون در دیابت نوع ۲ اشاره کرد.(۲۴)

با رژیم غذایی اصولی در کمترین زمان به تناسب اندام برسید

به صفحه رژیم آنلاین بروید و اطلاعات خود را وارد کرده و از متخصص تغذیه برنامه غذایی مخصوص خودتان را دریافت کنید.

۴- از غذاهای پرفیبر در رژیم لاغری شکم و پهلو استفاده کنید

فیبر های گیاهی در واقع قسمت های غیر قابل هضم در گیاهان هستند. 
به نظر میرسد بیشترین تاثیر در کاهش وزن را فیبر های محلول بر روی شما داشته باشند، این فیبر ها به آب متصل شده و توده حجیم را تشکیل داده و دستگاه گوارش شما را پر میکنند.(۲۵)
این ژل حرکت غذا در دستگاه گوارش شما را آهسته میکند و سرعت هضم و جذب مواد غذایی را کاهش می دهد. در نتیجه این اعمال احساس سیری در شما بیشتر شده و باعث میشود اشتهای کمتری برای غذا خوردن داشته باشید.(۲۶)
اضافه کردن ۱۴ گرم فیبر به رژیم لاغری شکم و پهلو باعث کاهش ۱۰% در کالری دریافتی و افزایش کاهش وزن تا ۰.۵ کیلوگرم در ماه بدون تغییر در سایر فاکتور های دخیل در کاهش وزن میشود.(۲۷)
و مصرف روزانه ۱۰ گرم فیبر باعث کاهش ۴% در چربی شکم و پهلو میگردد.(۲۸)
بهترین راه برای افزایش میزان فیبر رژیم غذایی استفاده زیاد از غذاهای گیاهی از جمله سبزیجات و میوه ها است، حبوبات و غلات کامل نیز از منابع خوب فیبر ها هستند که میتوانید در رژیم لاغری شکم و پهلوی خود از آنها استفاده کنید.
علاوه بر این شما میتوانید از مکمل های فیبری مثل گلوکومانان نیز به همراه رژیم لاغری خود استفاده کنید، مطالعات نشان میدهند که استفاده از این مکمل میتواند در لاغری شکم و پهلوی شما موثر واقع شود.(۲۹، ۳۰)
حتما به این نکته توجه داشته باشید که قبل از مصرف هرگونه مکمل غذایی با متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

۵- به طور منظم ورزش کنید

ورزش منظم در بین بهترین راه ها برای افزایش سلامت فیزیکی، افزایش طول عمر و دوری از بیماری ها قرار دارد. کمک به لاغری شکم و پهلو یکی از بارز ترین تاثیرات ورزش و تمرینات ورزشی است. 
انجام ورزش برای لاغری شکم و پهلو صرفا به ورزش های شکمی محدود نمیگردد، در واقع لاغری شکم و پهلو صرفا در آن ناحیه صورت نمیگیرد، بلکه در همه نواحی بدن چربی سوزی شکل میگیرد و این مسئله در ناحیه شکم و پهلو بیشتر میشود.
در واقع در مطالعات مختلف انجام ورزش های شکم تاثیر معنی داری بر روی لاغری شکم و پهلو نداشته است.(۳۱)
ورزش های قدرتی و هوازی تاثیر بیشتری در چربی سوزی در بدن دارند، البته این تاثیر بر روی همه قسمت های بدن است. ورزش های هوازی نظیر دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری و ... بیشترین اثر را بر روی لاغری شکم و چهلو و چربی های احشایی دارند.(۳۲، ۳۳)
علاوه بر این ورزش کردن از بازگشت وزن پس از یک دوره کاهش وزن نیز جلوگیری میکند، به عبارت دیگر ورزش تاثیر مستقیمی بر حفظ وزن مناسب دارد.(۳۴)
از جمله اثرات مفید ورزش میتوان به کاهش التهاب بدن، کاهش سطح قند خون و بهبود مشکلات متابولیکی دیگر اشاره کرد.(۳۵)

۶- برای لاغر شدن باید دریافت غذایی خود را کنترل کنید

بسیاری از افراد میدانند که مسئله کنترل غذا خوردن در رژیم لاغری شکم و پهلو بسیار مهم است، اما نمیدانند چطور باید این غذا خوردن را کنترل کنند!
بسیاری از افراد تصور میکنند که کم غذا میخورند اما باز هم چاق میشوند، یا تصورشان بر این است که پروتئین زیادی در رژیم غذایی خود دریافت میکنند اما عضلاتشان تحلیل میرود و یا تصور های دیگری در ذهن دارند که هیچکدام واقعی نیست.
بهترین راه برای کنترل رژیم غذایی یادداشت آن است، شما باید هر غذایی که در طول روز مصرف میکنید در یک دفترچه یادداشت کوچک بنویسید و در انتهای روز رژیم لاغری خود را بررسی کنید.
یادداشت غذاهای مصرف در طول روز به این معنی نیست که حساسیت بیش از حد به خرج دهید و تا آخر عمر هرچیزی را که میخورید دقیق وزن کنید و سپس یادداشت کنید، بلکه میتوانید به مدت چند روز به صورت حدودی آن ها را یادداشت کرده و محاسبه کنید که در طول روز چه میزان و از چه درشت مغذی هایی استفاده میکنید.
به این صورت شما میتوانید یک برنامه ریزی دقیق از رژیم لاغری خود داشته باشید و با هدف گذاری به آنچه که میخواهید برسید.

رژیم لاغری سریع شکم و پهلو

بسیاری از افراد همواره به دنبال روش های لاغری سریع شکم و پهلو بوده اند تا از شر چربی های اضافه اطراف شکم و پهلوی خود خلاص شوند. اما آیا راه میانبری برای لاغری سریع شکم و پهلو وجود دارد؟

روش های لاغری سریع به چند دسته تقسیم میشوند:
۱. در این دسته با محدودیت بسیار شدید کالری دریافتی سبب میشوند که شما به سرعت لاغر شوید اما این کاهش وزن ناشی از چند عامل است که همه آنها به سلامت شما آسیب میرسانند، از جمله از دست دادن مقدار زیادی آب بدن، عضله سوزی و کاهش محسوس حجم عضلات بدن، و آزاد شدن حجم زیادی از سموم و ترکیبات شیمیایی که در چربی های شما ذخیره شده بوند. از طرفی هم این کاهش وزن پایدار نخواهد بود و به سرعت به وزن اولیه خود و حتی بیشتر باز خواهد گشت.
۲. استفاده از عمل های جراحی لیپوساکشن که با این روش به سریعترین شکل ممکن لاغر خواهید شد، در این روش یک شبه همه چربی های شکم و پهلوی شما خارج خواهند شد، اما این روش هم چندان سالم نیست. اولین عیب این روش این است که شما صرفا چربی های محیط شکم را تخلیه میکنید و چربی هایی که در اطراف اندام ها مثل کبد، قلب، معده و... هستند به قوت خود باقی میمانند و باعث بیماری های مختلف مثل کبد چرب یا سکته قلبی میشوند. از طرفی هر عمل جراحی عوارض خود را دارد و غیر قابل اجتناب است. در نهایت در این روش هم بخاطر اینکه عادت های غذایی شما اصلاح نشده اند وزن شما پس از مدتی باز میگردد و چربی های جدید بر روی چربی های قبلی که اندام های شما را احاطه کرده اند انباشته میشوند.
۳. جراحی های اسلیو و بای پس معده یکی دیگر از روش های لاغری سریع هستند که در این روش ها معده شما با عمل جراحی کوچک شده و یا قسمتی از آن برداشته میشود و یا مسیر لوله گوارش شما تغییر خواهد کرد. این روش ها هم علاوه بر عوارض جراحی، تاثیرات زیادی بر روی لذت غذا خوردن شما خواهد گذاشت و از طرفی پس از ۲ تا ۳ سال مجددا به وزن اولیه باز میگردید با این تفاوت که اینبار حجم چربی های شما بسیار بیشتر از قبل خواهد شد و مقدار بسیار زیادی هم عضله از دست داده اید.
۴. استفاده از مکمل های لاغری گرچه روند لاغری را تسریع میبخشند و باعث لاغری سریعتر شما میشوند، اما معجزه ای در کار نیست و همانطور که از اسم آنها مشخص است کمک لاغری هستند و در کنار یک رژیم غذایی لاغری مناسب کمک کننده هستند و به تنهایی کاری از پیش نخواهند برد. البته برخی از مکمل های لاغری غیر مجاز هستند که حاوی ماده مخدر آمفتامین یا همان شیشه هستند و به سرعت باعث کاهش وزن شما خواهند شد، اما احتمالا در کنار آن باعث اعتیاد شما نیز میشوند، پس مراقب مکمل های غیر مجاز و مکمل های لاغری که در عطاری ها به فروش میروند باشید.
۵. استفاده از دستگاه های کمک لاغری یکی دیگر از روش هایی است که به لاغری سریع شکم و پهلو کمک میکنند. اما باز هم استفاده از این دستگاه ها به تنهایی سبب لاغری سریع شکم و پهلو نخواهند شد و شما باید با رژیم لاغری مناسب و ورزش، چربی های شکسته شده توسط دستگاه های کمک لاغری را بسوزانید و از بدن دفع کنید.


چه کسانی باید از روش های لاغری سریع استفاده کنند؟

با وجود خطراتی که در روش های لاغری سریع وجود دارد، اما برخی از افراد تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه میتوانند از این روش ها استفاده کنند، اما در شرایطی خاص.
افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای ۴۰ هستند و یا افرادی که توده بدنی آنها بیشتر از ۳۵ باشد و یک بیماری زمینه ای مثل دیابت، بیماری های قلبی و... داشته باشند بر اساس وضعیت و شرایط و مشورت با متخصص تغذیه میتوانند از روش هایی مثل عمل جراحی برای لاغری سریع خود استفاده کنند.
برخی از بیماران دیگری که نیاز به عمل جراحی اورژانسی دارند و یا عمل های ارتوپدی در پیش دارند با نظر متخصص ارتوپد و تحت نظر متخصص تغذیه و پزشک میتوانند به تناسب از روش های لاغری سریع بهره مند شوند.
بنابر این استفاده از روش های لاغری سریع برای همه افراد توصیه نمیشود.


سریعترین راه لاغری شکم و پهلو چیست؟

همانطور که در بالاتر گفته شد سریعترین راه های لاغری شکم و پهلو شامل محدودیت بسیار شدید کالری، عمل های جراحی، استفاده از مکمل های لاغری و دستگاه های کمک لاغری هستند. اما این روش ها هر کدام عوارض خود را دارند.
بهترین و سریعترین راه لاغری شکم و پهلو که به سلامت شما هم آسیب نرساند استفاده از رژیم لاغری شکم و پهلو و انجام همزمان ورزش های هوازی و قدرتی است.
در این روش شما همزمان با تغییر رژیم غذایی و عادت های غذایی غلط، ورزش کردن را شروع میکنید و در نتیجه بخاطر فعالیت بیشتر و همچنین عضله سازی و افزایش متابولیسم سرعت لاغری شما چند برابر خواهد شد و نکته مهمتر اینکه این لاغری برای شما پایدارتر خواهد بود.
بنابر این بهترین راه لاغری شکم و پهلو داشتن یک رژیم لاغری مناسب و انجام ورزش به صورت روزانه میباشد. سریعترین راه لاغری شکم و پهلو هم استفاده از دستگاه های کمک لاغری غیر تهاجمی به همراه ورزش و رژیم کاهش وزن است تا کاهش وزن شما را سریعتر کند.

استفاده از قند های مصنوعی در رژیم لاغری شکم و پهلو

قند ها و شیرین کننده های مصنوعی در غذاهای رژیم یا بدون قند استفاده میشوند. تولید کنندگان این مصولات مدعی هستند که با استفاده از این ترکیبات در عین حال که شما از غذاهای شیرین در رژیم لاغری خود استفاده میکنید در بدن جذب نشده و در نتیجه باعث چاقی و افزایش وزن شما نمیشوند. اما این مسئله چقدر واقعیت دارد؟
برخی از مطالعات نشان میدهند که استفاده از برخی قند های مصنوعی میتواند با تاثیر بر روی عملکرد فیزیولوژیکی مغز و بدن و همچنین تاثیر بر روی فلور طبیعی روده (میکروب های مفید روده) تغییراتی را در بدن شما ایجاد کند.
در واقع زمانی که شما مقدار زیادی قند مصنوعی را در رژیم لاغری خود استفاده میکنید، مغز شما انتظار دارد که مثل شیرینی های طبیعی کالری دریافت کنید، در نتیجه زمانی که شیرین کننده مصنوعی جذب نمیشود و کالری به بدن شما نمیرسد مغز شما دچار گمراهی شده و دستور به مصرف بیشتر شیرین کننده میدهد. این چرخه سبب میشود که ذهن شما در دفعات بعدی که از شیرینی های طبیعی هم استفاده میکنید دستور به مصرف مقدار زیادی از آن دهد و در نتیجه در بلند مدت باعث افزایش وزن شما میگردد.
از طرفی مصرف زیاد شیرینی کننده های مصنوعی در رژیم لاغری با تاثیر بر میکروب های مفید روده عملکرد آنها را مختل کرده و میتواند برای سلامت شما زیان آور باشد.
البته برای صحبت قطعی در این مورد نیاز به انجام مطالعات بیشتری میباشد اما اگر در رژیم لاغری قرار دارید در مصرف قند های مصنوعی و غذاهای رژیمی بدون قند زیاده روی نکنید.
با این حال مصرف مقدار کم از قند ها و شیرین کننده های مصنوعی در رژیم لاغری و یا افرادی که به دیابت مبتلا هستند و نمیتوانند از قند ها استفاده کنند مشکلی ایجاد نمیکند و میتواند به کاهش میل و حوس به غذاهای شیرین در این افراد بکاهد.

رژیم لاغری شکم و پهلو برای کارمندان

کارمندان بخاطر شرایط ویژه ای که دارند و معمولا از ساعت هفت صبح تا دو بعد از ظهر سر کار هستند با چالش متفاوتی برای لاغری و کاهش وزن رو به رو هستند. اگر وظیفه تهیه غذا بر عهده خود شخص باشد که این چالش ها برای او بیشتر هم خواهند شد، زیرا ممکن است فرصت کافی برای پخت و پز و طبخ غذاهای نوشته شده در رژیم لاغری شکم و پهلو خود را نداشته باشد. به همین دلیل باید در تنظیم رژیم لاغری به شرایط ویژه کارمندان توجه کنیم.
در وهله اول در رژیم لاغری شکم و پهلو برای کارمندان باید حدالامکان از غذاهایی که تهیه و آماده سازی آنها راحت است استفاده کنیم تا برای آماده سازی غذاها دچار دردسر نشوند. علاوه بر این میتوانیم در آخر هفته ها که فرصت بیشتری برای آماده سازی غذاهای موجود در رژیم لاغری شکم و پهلو کارمندی داریم حجم بیشتری غذا آماده کرده و در فریزر بگذاریم تا بتوانیم در طول هفته به راحتی با گرم کردن آن در مدت زمان کم آنها را میل کنیم.
یکی دیگر از چالش های موجود در رژیم لاغری شکم و پهلو کارمندی نخوردن صبحانه به علت کمبود وقت است، برای حل این مشکل کافی است تنها ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و صبحانه خود را آماده کنید و در آرامش میل نمایید. توجه داشته باشید که مصرف صبحانه هنگام رانندگی یا در مسیر رفتن به محل کار در رژیم لاغری شکم و پهلو کارمندی توصیه نمیشود زیرا غذا خوردن در شرایط استرس میتواند هم به سلامت شما آسیب بزند و هم به اندازه کافی شما را سیر نکند و نهایتا در محل کار خود مجددا به غذا خوردن روی خواهید آورد. بنابر این صبحانه خود را در کمال آرامش قبل از عزیمت به سمت محل کار میل کنید. و یا اگر تمایل دارید که صبحانه خود را همراه همکاران مصرف کنید میتوانید آن را آماده کرده و با خود به محل کار ببرید و در آنجا میل کنید.
گاهی اوقات کارمندان ترجیح میدهند صبحانه خود را در محل کار آماده و مصرف کنند، در این موارد در نظر داشته باشید که شما باید در رژیم لاغری شکم و پهلو خود سالم ترین انتخاب ها را داشته باشید و از غذاهای ناسالم و یا پرچرب در وعده صبحانه رژیم لاغری کارمندی خود استفاده نکنید.
چالش دیگری که در رژیم لاغری شکم و پهلو برای کارمندان وجود دارد میان وعده ها هستند، از آنجایی که در اداره و محل کار ممکن است فرصت تهیه میان وعده وجود نداشته باشد باید از میان وعده های مناسب که حمل و نقل و مصرف آنها آسان است استفاده کنید. به طور مثال میوه خرد شده در ظرف، میوه های خشک، مغزیجات و آجیل ها، شیر کم چرب، بیسکوییت و... انتخاب های مناسبی هستند که میتوانید از آنها به عنوان میان وعده در رژیم لاغری خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که این میان وعده ها را دقیقا به اندازه مشخص شده در برنامه غذایی لاغری خود کنار بگذارید و از بردن مقدار بیشتر از حد تعیین شده به همراه خود خودداری کنید زیرا ممکن است در مصرف آنها زیاده روی کنید.
برخی از کارمندان وعده ناهار خود را در محل کار میل میکنند، این افراد باید برنامه غذایی اداره و محل کار خود را در اختیار مشاور تغذیه خود بگذارند تا بر اساس غذاهای معمول که در محل کار فرد سرو میشود برنامه غذایی لاغری شکم و پهلو او را تنظیم کند تا به راحتی توسط کارمند قابل اجرا باشد. در غیر اینصورت میتواند از غذاهایی که سریع آماده میشوند در منزل تهیه و استفاده کنند. کارمندان باید توجه داشته باشند که استفاده زیاد از غذاهای رستورانی و فست فود ها یکی از دلایل مهم چاقی در کارمندان است و نباید بیش از حد از غذاهایی که خارج از منزل تهیه میشوند استفاده کنند.
به طور کلی توصیه ما در رژیم لاغری شکم و پهلو کارمندی این است که عصر ها و شب ها که فرصت بیشتری برای طبخ غذا فراهم است غذای روز بعد آماده شود تا به راحتی و بدون مشکل کمبود وقت بتواند به طور کامل از رژیم لاغری شکم و پهلو خود تبعیت کند. در مورد کارمندانی هم که غذای خود را در محل کار میل میکنند باید اولا در مورد غذاهایی که ارائه میشود به مشاور تغذیه خود اطلاع دهد و غذاهای سالم تر را انتخاب کند.
به طور مثال زمانی که حق انتخاب به عنوان دسر وجود دارد به جای انتخاب ژله، سالاد را انتخاب کند و یا به جای نوشابه از دوغ استفاده کند.
مصرف میوه ها و سبزیجات تازه نیز از چالش هایی است که معمولا در رژیم لاغری شکم و پهلو کارمندی به آن بر میخوریم و چاره این کار تنها به دست خود فرد است که به اندازه ای که در رژیم لاغری او واحد های میوه و سبزی قرار داده شده تهیه کرده و در طول هفته از آنها استفاده کند.
کارمندان برای تسریع در امر لاغری خود میتوانند در کنار رژیم لاغری شکم و پهلو برای کارمندان، فعالیت بدنی خود را به روش های بسیار ساده افزایش دهند، به عنوان مثل ماشین خود را کمی دور تر از محل کار پارک کنند تا مسافت بیشتری را پیاده روی کنند و یا در محل کار هر یک الی دو ساعت به اندازه ۵ الی ۱۰ دقیقه ورزش های کششی انجام دهند و یا برای خرید روزانه منزل از وسیله نقلیه استفاده نکنند.

رژیم لاغری شکم و پهلو برای ورزشکاران

در ورزشکاران به علت حجم عضلات بیشتر و متابولیسم بالاتر کار راحت تری را برای لاغری در پیش رو داریم. توجه داشته باشید که وقتی صبحت از رژیم لاغری شکم و پهلو در ورزشکاران میشود تاکید ما بر روی کاهش سایز است و نه کاهش وزن. زیرا در ورزشکاران بخاطر حجم عضلات بیشتر و چگالی بیشتر عضله نسبت به چربی ممکن است کاهش وزن محسوسی مشاهده نکنیم اما در حین حال کاهش سایز به وضوح قابل مشاهده است.
در اکثر ورزشکاران و بخصوص بدنسازان از آنجایی که تمایل به نمایان شدن عضلاتشان دارند نیاز است تا رژیم لاغری شکم و پهلو ورزشکاری آنها چربی کمی داشته باشد. به همین دلیل میزان چربی در رژیم لاغری ورزشکاری حداکثر ۳۰% انرژی دریافتی تعیین میشود. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که مصرف بسیار کم چربی ها میتواند به سلامت ورزشکار آسیب جدی برساند و در عملکرد او اختلال ایجاد کند و حداقل میزانی که میتوانیم در رژیم لاغری ورزشکار از چربی ها استفاده کنیم ۲۰% از کالری دریافتی روزانه او است و چربی ها نباید از این مقدار کمتر باشند. صرفا همانند همه انواع رژیم های لاغری دیگر از چربی های سالم در برنامه غذایی لاغری ورزشکاران استفاده میکنیم که از فواید آن بهره مند شوند.
نکته دیگری که در رژیم لاغری شکم و پهلو ورزشکاران باید به آن توجه کرد میان وعده قبل و بعد از تمرین است، درست است که ما قصد برای کاهش وزن و لاغری در ورزشکار داریم اما دلیل بر این نمیشود که میان وعده های قبل و بعد از تمرین حتی در رژیم لاغری حذف شوند و ضروری است که برای تامین انرژی در حین ورزش و بازسازی عضلات و سلول های بدن بعد از ورزش حتما مواد غذایی مورد نیاز را به بدن برسانیم. شما باید افسانه هایی که میگویند در رژیم لاغری ورزشکاران نباید بعد از ورزش میان وعده یا کربوهیدرات مصرف کرد را دور بریزید و متناسب با کالری دریافتی روزانه خود میان وعده های مناسب انتخاب کنید تا به بهترین عملکرد ورزشی خود دست یابید.
یکی دیگر از افسانه هایی که در رژیم لاغری شکم و پهلو ورزشکاران وجود دارد این است که مصرف پروتئین باعث لاغری میشود! این تصور غلط به این علت شکل گرفته که با خوردن پروتئین بیش از اندازه احساس سیری زیادی به فرد دست داده و نمیتوان به اندازه کافی انرژی و مواد مغذی به بدن خود برساند و در نتیجه باعث لاغری و کاهش وزن میشود. مصرف زیاد پروتئین معایب مختلفی دارد که در مقالات دیگر به آن اشاره کرده ایم. گرچه توصیه ما به ورزشکارانی که قصد لاغری شکم و پهلو دارند استفاده از رژیم غذایی پر پروتئین است اما باید به گروه های دیگر غذایی مثل کربوهیدرات ها و چربی ها هم توجه داشته باشیم و از مصرف بیش از اندازه پروتئین در رژیم لاغری برای ورزشکاران خودداری کنیم.
از آنجایی که ورزشکاران بر روی چربی های شکم و پهلوی خود توجه ویژه ای دارند باید در رژیم لاغری شکم و پهلو برای ورزشکاران از کربوهیدرات های ساده استفاده نشده و از غذاهای فیبر دار به اندازه کافی مصرف شود.

رژیم لاغری شکم و پهلو در نوجوانان

استفاده از رژیم لاغری شکم و پهلو در نوجوانان بخاطر شرایط ویژه آنها باید با احتیاط صورت گیرد. از آنجا که نوجوانان در سن رشد قرار دارند و دریافت ناکافی مواد مغذی سبب تاخیر در رشد یا اختلال در رشد آنها میشود به همین دلیل در تجویز رژیم لاغری شکم و پهلو برای نوجوانان باید به شرایط خاص آنها توجه کنیم و همه جنبه ها را در نظر بگیریم.
در وهله اول رژیم لاغری شکم و پهلو در نوجوانان برای هر فردی که تصور میکند اضافه وزن یا چاقی دارد تجویز نمیشود. در اضافه وزن هایی که شدید نیستند و باعث اختلال در رشد نوجوان نمیشوند نیاز به استفاده از رژیم لاغری در نوجوانان نیست، بلکه صرفا با ثابت نگه داشتن وزن از چاق شدن نوجوان جلوگیری میکنیم تا با افزایش قد او، وزن و قد متناسب هم گردند.
اما برای آن دسته از نوجوانانی که نیاز به رژیم لاغری شکم و پهلو دارند ما مجاز به کاهش وزن های شدید یا زیاد همچون بزرگسالان نیستیم، زیرا میتواند منجر به اختلال در رشد فرد گردد. در واقع ما در رژیم لاغری شکم و پهلو نوجوانان میزان کاهش وزن را در حداقل ترین میزان ممکن در نظر میگیریم که اولا در رشد فرد اختلالی ایجاد نگردد و ثانیا به علت محدودیت کالری کم سبب خستگی و دلزدگی نوجوان از رژیم لاغری خود نشود.
یکی دیگر از جنبه های بسیار مهمی که در رژیم لاغری شکم و پهلو نوجوانان باید به آن اهمیت داده شود عدم استفاده از غذاهای هله هوله و با مواد مغذی کم است. استفاده از این غذاها هیچ فایده ای برای نوجوان نخواهد داشت و صرفا باعث افزایش توده چربی بدنی او خواهد شد. بنابر این اگر نوجوان شما تمایل دارد که از غذاهای ناسالم مثل چیپس، پفک، نوشابه، شکلات و... در رژیم لاغری خود استفاده کنید اولا باید نسبت به عوارض آن توجیه شده و آگاهانه تصمیم به انتخاب های درست بگیرد و در ثانی جایگزین های مناسب مثل میوه خشک، لواشک های طبیعی و... جایگزین شوند. البته مصرف این تنقلات به مقدار کم در رژیم لاغری برای نوجوانان مشکلی ایجاد نمیکند و میتواند به صورت هفتگی یا ماهانه یکی از آنها را استفاده کند.
مسئله دیگری که در رژیم لاغری شکم و پهلو نوجوانان باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید میان وعده غذایی در زمانی است که در مدرسه به سر میبرد. از آنجایی که معمولا نوجوانان به مدت ۶ ساعت در مدرسه به سر میبرند و در این مدت هم بخاطر فعالیت درسی خود انرژی زیادی را میطلبند، باید میان وعده های مناسب در رژیم لاغری شکم و پهلو آنها استفاده شود تا در زمان مدرسه بتوانند عملکرد تحصیلی خود را افزایش دهند. از مواد غذایی مفیدی چون میوه های تازه، میوه های خشک، شیر پاستوریزه، آجیل ها و مغزیجات به عنوان میان وعده در رژیم لاغری برای نوجوانان استفاده کنید و خوراکی هایی مثل کیک و کلوچه و... را به عنوان میان وعده استفاده نکنید. علاوه بر این میتوانید لقمه های غذایی مثل پنیر، خیار، گوجه، گردو، خرما و... هم به عنوان میان وعده رژیم لاغری استفاده کنید.
آموزش تغذیه سالم در نوجوانان برای لاغری شکم و پهلو و کاهش وزن از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و از آنجا که نوجوانان در این سن تحت تاثیر دوستان خود نیز قرار دارند نقش آموزش در موفقیت رژیم لاغری شکم و پهلو نوجوانان اهمیت دو چندان پیدا میکند.

لاغری شکم و پهلو و افزایش میل جنسی

شاید این نکتته برای شما هم جالب باشد که چاقی شکم و پهلو بر روی ترشح هورمون های بدن و در نتیجه میل جنسی اثر گذاری بوده و میتواند باروری را هم تحت تاثیر قرار دهد و منجر به ناباروری در مردان یا زنان شود. مطالعات نشان میدهند که هرچه میزان چاقی شکمی بیشتر باشد اختلالات و مشکلات جنسی نیز بیشتر بوده و حتی تا ۹۰% میتواند باعث بروز مشکلات جنسی در آقایان شود.
در سنین بالای ۳۰ سال در مردان، هر ۱۰ سانتی متر افزایش دور کمر که با چاقی شکم و پهلو همراه است میتواند تا ۷۵% باعث کاهش ترشح هورمون تستوسترون که هورمون اصلی مردانه است و صفات مردانه را تعیین میکند همراه باشد.
مطالعات در زنان نیز نشان میدهد آن دسته از زنانی که دارای چربی های شکم و پهلو هستند نسبت به زنانی که فاقد مقدار زیاد چربی های شکمی هستند میزان قدرت باروری کمتری دارند و این اثر بخاطر تاثیراتی است که سلول های چربی بر روی تخمک گذاری زنان دارند و هرچه میزان چربی شکم و پهلو کمتر بود میزان قدرت باروری در زنان نیز بیشتر میشد.
از طرفی دیگر بررسی ها نشان میداد در حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد از افرادی که دارای چاقی در ناحیه شکم و پهلو بودند بخاطر اندام خود از رابطه جنسی خود رضایت نداشتند و این مسئله باعث سرکوب میل جنسی آنان میشد.
با جمع بندی این موارد به این نتیجه میتوان رسید که میزان چربی شکم و پهلو و چاقی فرد با کاهش میل جنسی ارتباط داشته و هرچه فرد اندام نرمال تری داشته باشد میل جنسی او افزایش پیدا میکند که با یک رژیم لاغری شکم و پهلو میتوان چربی های ناحیه شکمی را سوزاند و به وضعیت مناسبی دست یافت.
بنابر این اگر شما هم دچار مشکلاتی در روابط جنسی خود هستید و در عین حال دچار چاقی شکمی هم میباشید بهتر است هرچه سریعتر به فکر دریافت رژیم لاغری شکم و پهلو و نهایتا کاهش وزن و برطرف کردن مشکلات خود باشید.

لاغری شکم و پهلو بدون لاغری صورت

یکی از پرتکرار ترین سوالات و درخواست ها از متخصصین تغذیه، لاغری شکم و پهلو بدون اینکه سایر قسمت های بدن لاغر شوند است. به طور مثال مردم دوست دارند در عین حال که چربی های شکم و پهلو را از بین میبرند صورت خود هیچ تغییری نداشته باشد.
واقعیت این است که هرشخصی این ادعا را داشته باشد که بدون لاغری شدن صورت چربی شکم و پهلوی خود را آب میکنید در بهترین حالت یک فرد بی سواد از لحاظ علم تغذیه است که در تلاش برای خالی کردن جیب شماست.
در هنگام لاغری شکم و پهلو در هر حال شما مقداری از چربی های سایر قسمت های بدن را نیز از دست خواهید داد و صورت شما لاغر خواهد شد. اما برای کاهش تاثیر بر روی صورت چند راهکار وجود دارد تا شادابی صورت و پوست خود را از دست ندهید.
راهکار تغذیه ای برای لاغری شکم و پهلو بدون تاثیر بر روی صورت استفاده از آب و مایعات فراوان در رژیم لاغری شکم و پهلو است. از آنجا که ۷۰% از عضلات را آب تشکیل داده و قسمت اعظم صورت شما عضلات مختلف هستند، بنابر این نوشیدن آب سبب افزایش شادابی و طراوت صورت شما خواهد شد. مصرف ویتامین E و اسید های چرب امگا ۳ هم میتوانند در شفاف شدن پوست صورت شما کمک کننده باشند. پس مصرف منابع غذایی چون بادام، بادام زمینی، زیتون، گردو و... فراموش نشود.
راهکار دوم استفاده از دستگاه های کمک لاغری غیر تهاجمی است که با شکستن چربی های ناحیه شکم و پهلو باعث میشود شما در زمان لاغری مقدار بیشتری چربی در آن ناحیه بسوزانید.
و نهایتا ماساژ صورت که باعث افزایش خونرسانی و تغذیه به پوست صورت شده و در کنار داشتن رژیم غذایی مناسب باعث میشود که پوست صورت شما شادابی خود را حفظ کرده و رژیم لاغری شکم و پهلو تاثیر چندان زیادی را بر روی صورت شما نگذارد.
توجه داشته باشید که این راهکار ها تنها به افزایش شادابی و نشاط صورت شما کمک میکنند و در نهایت هرچقدر که تلاش کنید باز هم مقداری از چربی های صورت شما در طی رژیم لاغری شکم و پهلو آب میشوند، اما با استفاده از راهکار های گفته شده کاهش این مقدار چربی در صورت شما به طور محسوس نمایان نخواهد شد.

دستگاه های لاغری موضعی برای لاغری شکم و پهلو

استفاده از دستگاه های لاغری برای لاغری شکم و پهلو و لاغری موضعی بسیار پر طرفدار شده و استفاده از این دستگاه ها در کنار رژیم لاغری شکم و پهلو بسیار موثر بوده و نتایج خوبی را در کوتاه مدت برای فرد به همراه خواهد داشت.
این دستگاه ها در دو نوع دستگاه های لاغری موضعی تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم میشوند که صحبت ما بر روی استفاده از دستگاه های غیر تهاجمی خواهد بود.
دستگاه های لاغری موضعی غیر تهاجمی به استفاده از امواج صوتی یا روش های مکانیکی باعث شکسته شدن چربی های در سلول چربی شده و آزاد سازی آنها را در جریان خون آسان میکنند. پس از آزاد شدن چربی ها در جریان خون نیاز است تا شما با یک رژیم لاغی شکم و پهلوی مناسب این چربی های آزاد شده را بسوزانید، انجام ورزش و فعالیت بدنی پس از استفاده از دستگاه های کمک لاغری موضعی میتواند به چربی سوزی در ناحیه شکم و پهلو کمک بسیار زیادی به شما بکند.
از جمله دستگاه های لاغری موضعی میتوان به کرایولیپولیز اشاره کرد که با سرد کردن موضعی شکم و پهلو باعث تجزیه سلول های چربی میشود، دستگاه دیگر کویتیشن است که با امواج فراصورت باعث شکسته شدن چربی های شکم و پهلو خواهد شد و نتایج استفاده از آن در کوتاه مدت هم آشکار میشود. رادیوفرکانسی یا RF دستگاه دیگری است که با امواج صوتی کار میکند و سلول های چربی را مجبور میکند ذخایر چربی خود را آزاد کرده و سبب لاغری موضعی در کوتاه مدت خواهد شد. شاک ویو هم یکی دیگر از روش های استفاده از امواج صوتی برای لاغری موضعی است که تکمیل کننده عملکرد کویتیشن و RF خواهد بود. روش اندرمولوژی یا LPG هم با عملکرد مکانیکی خود سبب شکستن چربی های موضعی شکم و پهلو شده و نهایتا چربی های این ناحیه آزاد شده و شما با ورزش و رژیم لاغری این چربی ها را میسوزانید.
نکته مهمی که در همه این روش های لاغری موضعی غیر تهاجمی وجود دارد این است که همه آنها در کنار رژیم لاغری شکم و پهلو جوابگو خواهند بود و به تنهایی اثر بخش چندانی نخواهند داشت، زیرا چربی های آزاد شده باید به طریقی از بدن دفع شوند که یا باید از طریق ورزش صورت بگیرد و یا کاهش کالری دریافتی و استفاده از چربی های آزاد شده به عنوان منبع انرژی.

داروی های لاغری شکم

در ابتدا باید این مسئله را بگوییم که بسیاری از داروهای لاغری که در خارج از داروخانه ها فروخته میشوند دارای عوارض جانبی بسیار زیادی بوده که به علت نامشخص بودن ترکیبات این داروهای لاغری نمیتوان عارضه دقیقی را برای آنها تعیین کرد. اما یکی از ترکیبات ثابت که در اکثر این داروهای لاغری غیر مجاز استفاده میشود آمفتامین یا ماده موثره مخدر شیشه است که عوارض بسیار وحشتناکی را بر روی مغز و جسم فرد خواهد گذاشت. بنابر این از تهیه هرگونه داروی لاغری در خارج از داروخانه های مجاز اعم از عطاری ها یا باشگاه های ورزشی یا آرایشگاه ها خودداری کرده و به سلامت خود آسیب وارد نکنید.
داروهای لاغری در دسته بندی های مختلفی مثل سرکوب کننده های اشتها، افزایش دهنده های متابولیسم و سوخت و ساز، کاهش دهنده های جذب کربوهیدرات ها یا چربی ها دسته بندی میشوند. با توجه به شرایط هر فرد یک داروی لاغری مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال فردی که دارای چاقی شکمی بوده و اختلال چربی خون هم دارد بهتر است از داروهای کاهنده جذب چربی برای لاغری شکم و پهلو استفاده کند. و یا فردی که نمیتواند جلوی خود را در خوردن کربوهیدرات ها بگیرد بهتر است از کربوبلاکر ها استفاده کند.
بنابر این یک داروی لاغری خاص برای همه افراد توصیه نمیشود و با توجه به شرایط هر فرد ممکن است داروی لاغری متفاوتی برای لاغری شکم و پهلوی او تجویز شود. پس قبل از استفاده از هرگونه دارو یا مکمل برای لاغری حتما با متخصص یا مشاور تغذیه صحبت کنید تا اولا بهترین نتیجه را از مصرف داروهای لاغری بگیرید و ثانیا از عوارضی که مصرف داروهای لاغری برجای میگذارند جلوگیری کنید.
از معروف ترین داروهای لاغری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
• فیبر ها در دسته داروهای سرکوب کننده اشتها
• کافئین و ال کارنیتین در دسته افزایش دهنده های متابولیسم
• کربوبلاکر ها در دسته کاهش دهنده جذب کربوهیدرات ها
• اورلیستات در دسته کاهنده جذب چربی ها

در مورد داروهای لاغری هم باید به این نکته توجه کنید که مصرف این داروهای لاغری به تنهایی سبب لاغری شکم و پهلوی شما نمیشود و همواره باید رژیم لاغری مناسب و فعالیت بدنی کافی داشته باشید.

دمنوش های مناسب برای لاغری شکم و پهلو

در کنار استفاده از رژیم لاغری شکم و پهلو مصرف برخی ترکیبات گیاهی و دمنوش ها هم میتواند به شما در کاهش وزن و چربی سوزی در ناحیه شکم و پهلو کمک کند.
البته باید توجه کنید که مصرف زیاد برخی از این دمنوش های لاغری میتواند سلامت شما را به طور جدی به خطر بیندازد و باید هنگام مصرف آنها بخصوص اگر بیماری زمینه ای دارید با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.
از جمله معروف ترین دمنوش ها برای لاغری شکم و پهلو میتوان به چای سبز، قهوه، قهوه سبز، چای اولونگا، چای ماچا، دمنوش زنجبیل، دمنوش زرشک و چای سفید اشاره کرد که با مکانیسم های مختلف مثل کاهش اشتها، افزایش چربی سوزی و متابولیسم میتوانند سبب لاغری و چربی سوزی در ناحیه شکم و پهلو شوند.
استفاده از این دمنوش های لاغری در کنار رژیم کاهش وزن میتواند در لاغری شکم و پهلوی شما موثر بوده و اثر گذار باشد.
در مصرف این دمنوش های لاغری نباید زیاده روی کنید و باید بدانید که مصرف بیش از اندزه هر نوع گیاه و ترکیبات گیاهی میتواند برای سلامت شما خطر آفرین باشد.
برای اثر بخشی بهتر دمنوش های لاغری، میتواند آنها را قبل از وعده اصلی غذایی خود مصرف کنید.

حرکات ورزشی برای لاغری شکم و پهلو

کم شدن میزان عضلات شکم برابر با افزایش چربی در آن ناحیه است، بنابر این اگر به دنبال لاغری شکم و پهلو هستید عضله سازی میتواند به شما کمک زیادی بکند.
گرچه احتمالا شنیده باشید که تمرینات تقویت عضلات شکم تاثیری در لاغری شکم و پهلو ندارد، اما واقعیت این است که این تمرینات به صورت غیر مستقیم سبب چربی سوزی شکم و پهلو خواهد شد.
اما اگر بخواهید موثرترین ورزش ها برای لاغری شکم و پهلو را پیش بگیرید باید ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی را در کنار هم انجام دهید، ترکیب این دو نوع حرکات ورزشی باعث بیشترین اثرگذاری در چربی سوزی شکم و پهلو میگردد.
در انجام ورزش های هوازی باید توجه کنید که مدت زمان ورزش و دفعاتی که در هفته ورزش میکنید نسبت به شدت ورزش نقش بسیار مهم تری در لاغری شکم و پهلوی شما دارد.
بهترین ورزش ها برای لاغری شکم و پهلو شامل دویدن، دوچرخه سواری، پیاده روی سریع به همراه دراز نشست، شنای سوئدی و وزنه زدن است.
به این نکته توجه کنید که چربی سوزی در ورزش از دقیقه ۲۰ به بعد آغاز میگردد، بنابر این حداقل در هر بار ۳۰ دقیقه ورزش های هوازی انجام دهید.


رژیم غذایی سالم ماندگار ترین روش لاغری شکم و پهلو

به صفحه رژیم آنلاین بروید و اطلاعات خود را وارد کرده و از متخصص تغذیه برنامه غذایی مخصوص خودتان را دریافت کنید.

لاغری شکم با عمل جراحی

یکی از روش های لاغری شکم و پهلو استفاده از عمل های جراحی است. اما همانطور که پیش تر اشاره کردیم عمل لاغری شکم و پهلو برای همه افراد مناسب نیست و میتواند مخاطرات خود را داشته باشد. از طرفی پس از عمل جراحی برای لاغری شکم شما نباید سبک زندگی و سبک غذایی غلط گذشته را ادامه دهید در غیر اینصورت پس از مدتی چربی های شکم و پهلو باز خواهند گشت. در ادامه رایج ترین عمل های جراحی برای لاغری شکم و پهلو را به طور کلی بررسی میکنیم:
بای پس معده برای لاغری شکم: یکی از رایج ترین عمل های جراحی لاغری عمل بای پس معده و روده است که در این عمل قسمتی زیادی از معده و روده شما از مسیر لوله گوارش خارج میشوند و در نتیجه حجم معده شما کاهش پیدا کرده و جذب غذایی کمتری هم خواهید داشت. از بزرگترین معایب این روش برای لاغری شکم و پهلو این است که شما را در معرض انواع کمبود های غذایی قرار میدهد که خود عوارض زیادی مثل از دست دادن عضلات، ریزش مو، پوکی استخوان و... ، امکان انسداد روده به مقدار کمی وجود دارد، ریسک ابتلا به عفونت های گوارشی افزایش پیدا میکند و دست دادن حالت تهوع پس از مصرف غذا از دیگر عوارض بای پس معده برای لاغری است.
اسلیو معده: در عمل اسلیو معده که برای لاغری انجام میشود حدود ۷۰-۸۰ درصد از معده شما برداشته میشود و در نتیجه با کاهش حجم معده دریافت غذایی شما هم به شدت کاهش پیدا میکند. اسلیو معده نسبت به بای پس عملی راحت تر بوده و از لحاظ کمبود جذب مواد غذایی شما را کمتر تحت تاثیر قرار میدهد. اما کماکان شما به علت کم خوردن غذا در معرض کمبود های غذایی قرار دارید و از طرفی بخاطر کم شدن حجم معده رفلاکس معده در شما ایجاد خواهد شد.
بالن معده: بالن گذاری معده که از انواع عمل های جراحی برای لاغری شکم میباشد یک روش برگشت پذیر است و عوارض بسیار کمتری نسبت به دو عمل قبلی دارد. با این حال بالن گذاری هم دارای عوارضی چون تهوع، دل درد، احساس وجود جسم خارجی در شکم، خروج زودرس بالن از معده، انسداد معده، سختی تنفس و... میباشد و از طرفی یک روش موقتی است و تاثیر آن دائمی نخواهد بود.
لیپوساکشن: یکی دیگر از عمل های جراحی برای لاغری شکم و پهلو است که البته برای سایر نواحی بدن نیز میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. در لیپوساکشن چربی های یک ناحیه خاص با ایجاد برش و وارد کردن کانولا خارج شده و مجددا بخیه زده میشود. گرچه در لیپوساکشن چربی های یک ناحیه خارج شده و شما ممکن است احساس خوشایندی داشته باشید اما اگر سبک زندگی شما تغییر نداشته باشد و روش غلط گذشته را ادامه دهید اولا اینکه چربی ها مجددا باز میگردند و از طرفی چون چربی های دور اندام های داخلی مثل قلب، کبد و... از بدن خارج نشده اند چربی روی چربی انباشته شده و خطر بیماری های مزمن را افزایش میدهد.
آبدومینو پلاستی: در این روش جراحی لاغری شکم و پهلو که تقریبا همانند لیپوساکشن است، علاوه بر چربی ها پوست آویزان و شل شده نیز از بدن جدا شده و در نهایت اندامی صاف به شما هدیه میدهد. اما این روش هم عوارضی چون لیپوساکشن داشته و در صورت تغییر ندادن سبک زندگی میتواند به شکل قبل بازگردد.
لیپوماتیک: در روش لیپوماتیک نیاز به بیهوشی عمومی بدن وجود ندارد و نسبت به لیپوساکشن عمل جراحی راحت تری است. اما نهایتا همانند لیپوساکشن دارای عوارض بوده و تنها به افراد خاص توصیه میشود.

نقطه مشترک همه عمل های جراحی برای لاغری شکم و پهلو، داشتن عوارض و عدم توصیه به همه افراد است. با این حال در برخی از افراد چاره ای جز عمل جراحی وجود ندارد و فواید عمل جراحی لاغری برای آنها بیشتر از عوارض آن است. از طرفی عمل جراحی لاغری شکم و پهلو بدون تغییر سبک زندگی میتواند برگشت پذیر باشد و پس از مدتی به شکل قبل باز گردد. بنابر این حتی اگر به انجام عمل جراحی لاغری شکم فکر میکنید باید بدانید که پس از عمل هم باید سبک زندگی و برنامه غذایی خود را تغییر دهید.

در رژیم لاغری شکم میتوان از مشروبات الکلی استفاده کرد؟

آسیب ها، عوارض و زیان های استفاده از مشروبات الکلی بر کسی پوشیده نیست و امروزه حتی میزان کم الکل را هم برای سلامت مغز و بدن زیان آور میدانند. اما در اینجا قصد نداریم از زیان های مصرف نوشیدنی های الکلی در رژیم لاغری بگوییم و صحبت ما صرفا در مورد تاثیر مصرف نوشیدنی های الکلی بر روی چربی های شکم و پهلو است.
از طرفی بخاطر جذب بسیار زیاد الکل در بدن و کالری بالایی که نوشیدنی های الکلی دارند به سرعت باعث بالا رفتن انسولین شده و این مسئله خود سبب چاقی شکم و پهلو میگردد. به همین دلیل اکیدا توصیه میکنیم در رژیم لاغری شکم و پهلو از مشروبات الکلی استفاده نکنید. یکی از عمده ترین علت های چاقی شکمی در جوامع غربی بخاطر مصرف بالای الکل و نوشیدنی های حاوی الکل است.
با این حال اگر شما از دسته افرادی هستید که به هیچ وجه نمیتوانید از مصرف آنها دست بکشید باید حتما مقدار دریافتی و کالری دریافتی از این طریق را کنترل کنید تا عوارض آن را به حداقل برسانید.
علاوه بر این در صورتی که از مشروبات الکلی در رژیم لاغری شکم و پهلو بخواهید استفاده کنید باید میزان فعالیت بدنی خود را هم به مقدار زیادی افزایش دهید.

چرا باید رژیم لاغری شکم و پهلو را فقط از متخصصین تغذیه دریافت کنیم؟

رژیم غذایی شما و غذاهایی که مصرف میکنید تاثیر مستقیمی بر روی سلامت شما دارد. زمانی که شما دچار شکستگی استخوان شده باشید قطعا یک متخصص گوارش نمیتواند به شما کمکی بکند و زمانی هم که معده شما درد گرفته باشد متخصص ارتوپدی برای شما کمک کننده نخواهد بود.
بنابر این وقتی هم صحبت از تغذیه و رژیم غذایی میشود تنها متخصص تغذیه است که میتواند به شما کمک کند. برخلاف افراد سودجو و شیاد که تنها به فکر پول شما هستند و میخواهند با گرفتن پول بیشتر شما را زودتر به لاغری برسانند و هیچ توجهی به عوارض و صدماتی که به سلامت شما وارد میشوند ندارند متخصصین تغذیه در درجه اول سلامت شما را در اولویت قرار میدهند و سعی میکنند با اصلاح تدریجی عادت های غذایی غلط و تغییر سبک زندگی شما را به وزن مناسب برسانند و به شما کمک کنند که این تغییر وزنی را تا پایان زندگی حفظ کنید.
همانطور که گفته شد افراد غیر متخصص و سودجو به سلامت شما هیچ توجهی نمیکنند و صرفا به دنبال لاغر کردن شما هستند، شما با مراجعه به این افراد سلامت خود را به طور جدی به خطر خواهید افکند. از جمله شایع ترین عوارضی که به دنبال گرفتن رژیم های لاغری شکم و پهلوی نامناسب دیده میشود شامل از دست رفتن عضلات بدن و کاهش متابولیسم در بلند مدت، بازگشت وزن و افزایش محسوس توده چربی بدن نسبت به قبل، ریزش مو، آسیب به پوست، پوکی استخوان، اختلالات هورمونی، کبد چرب و... است.
عمدتا افرادی که از رژیم های لاغری نامناسب استفاده میکنند پس از مدتی دچار خستگی از رژیم شده و با بازگشت وزن موجه میشوند. تلاش های متعدد برای استفاده از روش های غیر استاندارد سبب کاهش هرچه بیشتر عضلات و افزایش چربی ها شده و در نهایت تلاش های بعدی برای کاهش وزن بسیار سخت تر خواهد شد.
بنابر این اگر به فکر سلامت خود هستید و نمیخواهید در آینده مشکلاتی جدی برای سلامت شما پیش آید رژیم غذایی خود را حتما از مشاور یا متخصص تغذیه دریافت کنید.


از کجا متخصصین تغذیه را برای دریافت رژیم لاغری بشناسیم؟

متخصصین تغذیه دارای شماره نظام پزشکی که با حرف "ت" شروع میشوند هستند که از ابتدای کلمه تغذیه گرفته شده. متخصصین تغذیه اطلاعات کامل خود از قبل نام و نام خانوادگی و شماره نظام پزشکی خود را در اختیار شما قرار خواهند داد و شما به راحتی با استعلام آن در سایت سازمان نظام پزشکی به آدرس https://membersearch.irimc.org میتوانید اطلاعات این افراد را ببینید. 

باور های غلط در رژیم لاغری شکم و پهلو | برای لاغری این کار ها را انجام ندهید

برخی باور های غلط تغذیه ای برای لاغری شکم و پهلو وجود دارند که در بین مردم بسیار شایع هستند و به گونه ای گسترش پیدا کرده اند که مردم آن را با واقعیت های علمی اشتباه میگیرند. اما ما در اینجا بر اساس منابع علمی و مستنداتی که در طی سالیان دراز بررسی شده صحبت خواهیم کرد و این باور های غلط را به نقد میکشیم. از جمله باور های غلط تغذیه ای برای لاغری شکم و پهلو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:


۱. برای لاغری شکم باید همه غذاهایی که دوست دارید کنار بگذارید!

اگر به دنبال لاغری شکم هستید نیازی نیست همه غذاهایی که دوست دارید و ناسالم هستند از رژیم لاغری شکم و پهلوی خود کنار بگذارید. خوردن مقداری کم از غذاهایی که دوست دارید و در عین حال بسیار پرکالری هستند مشکلی ایجاد نخواهد کرد و میتواند قسمتی از رژیم لاغری شکم شما باشد. بجای حذف کامل این غذاها مقدار مصرف آنها را کاهش دهید و بر اساس کالری دریافتی روزانه مقدار آن را تنظیم کنید.


۲. خوردن غلات مثل نان و برنج شما را چاق میکند!

غلات از جمله نان و برنج به خودی خود چاق کننده نیستند و نمیتوانند باعث چاقی شکم و پهلو شوند. بلکه مصرف زیاد و بیش از اندازه آنها سبب افزایش کالری دریافتی و در نهایت افزایش وزن میشود. پس نیازی نیست این غذاها را از رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو حذف کنید، بلکه توصیه میشود همواره مقداری از بشقاب غذایی خود را از غلات پر کنید. در مورد غلات این نکته را در نظر داشته باشید که حداقل نیمی از غلات دریافتی شما شامل غلات کامل مثل برنج قهوه ای یا نان سبوس دار یا ماکارونی که با آرد کامل تهیه شده است باشد.
بجای حذف غلات از رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو، غلات ساده را با غلات کامل جایگزین کنید.


۳. غذاهای بدون گلوتن برای سلامتی شما مفید تر است!

اگر به بیماری سلیاک و یا عدم تحمل گلوتن مبتلا نیستید غذاهای بدون گلوتن هیچ مزیتی برای شما نخواهد داشت. رژیم غذایی بدون گلوتن برای بیمارانی تجویز میشود که نمیتوانند گلوتن را تحمل کنند و باعث واکنش سیستم ایمنی آنها میشود. اگر شما فردی سالم هستید استفاده از رژیم بدون گلوتن تنها باعث کمبود ریز مغذی ها در بدن شما شده و نه تنها برای شما سودمند نیست بلکه میتواند برای سلامت شما خطرناک باشد.
رژیم بدون گلوتن به عنوان رژیم لاغری نباید استفاده شود و کمکی هم به لاغری شکم و پهلوی شما نخواهد کرد.


۴. باید چربی ها را از رژیم لاغری حذف کنید!

در رژیم لاغری شکم و پهلو نیازی نیست چربی ها از برنامه غذایی شما حذف شوند. چربی ها برخی مواد ضروری مثل اسیدهای چرب امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ را برای بدن شما فراهم میکنند و در قسمت های مختلف بدن شما نقش های مهم مختلفی را ایفا میکنند. بنابر این حذف چربی ها به طور کامل از رژیم لاغری شکم کار درستی نیست.
اما از آنجایی که انرژی چربی ها تقریبا ۲ برابر پروتئین ها و کربوهیدرات ها است باید مقدار آن را کمتر کنید و از چربی های سالم مثل روغن زیتون، مغزها، آوکادو و... در رژیم لاغری شکم خود استفاده کنید. در انتخاب لبنیات و گوشت ها نیز انواع کم چرب آن را انتخاب کنید.


۵. لبنیات چاق کننده هستند و نباید مصرف کنید!

یکی دیگر از باور های غلط غذایی همین مسئله است که لبنیات چاق کننده هستند و نباید از آنها در رژیم لاغری شکم و پهلو استفاده کرد!
لبنیات یکی از مهمترین گروه های غذایی هستند که برای حفظ سلامت بدن، جلوگیری از پوکی استخوان و پوسیدگی دندان ها حتما باید مورد استفاده قرار بگیرند. اما توجه کنید که از انواع لبنیات کم چرب در رژیم غذایی لاغری شم و پهلوی خود استفاده کنید تا کالری دریافتی شما بیش از اندازه نگردد و در چهار چوب مشخص کالری دریافت کرده باشید.


۶. رژیم گیاهخواری سبب لاغری شکم و پهلوی شما میشود!

رژیم گیاهخواری تنها زمانی سبب لاغری شکم و پهلوی شما میگردد که کالری دریافتی شما کمتر از کالری ای باشد که در طول روز میسوزانید. در غیر اینصورت این رژیم کمکی به لاغری شکم و پهلوی شما نمیکند.
گرچه افرادی که از رژیم گیاهخواری تبعیت میکنند شاخص توده بدنی مناسب تری دارند اما این مسئله الزاما به این معنی نیست که رژیم گیاهخواری سبب لاغری شکم و پهلوی شما میشود. بلکه شما باید انتخاب های غذایی مناسبی داشته باشید تا بتوانید کالری دریافتی خود را کنترل کنید و در نتیجه به هدف خود که همان کاهش وزن است برسید.


۷. هرچه کالری کمتری دریافت کنیم زودتر لاغر میشویم!

این موضوع هم یکی دیگر از باور های غلط در مورد رژیم لاغری شکم و پهلو است. در واقع محدود کردن بیش از اندازه کالری دریافتی نه تنها منجر به لاغری نمیگردد بلکه در دراز مدت میتواند روند لاغری را مختل کرده و مانع از کاهش وزن طولانی مدت گردد. در واقع زمانی که شما کالری رژیم غذایی خود را به شدت کاهش میدهید بدن شما پس از مدتی متابولیسم خود را کاهش داده و در برابر کاهش وزن مقاومت خواهد کرد.


۸. نوشابه های رژیمی در رژیم لاغری مجاز هستند!

گرچه این نوشیدنی ها اسم رژیمی را به یدک میکشند و کالری آنها برابر صفر است. اما کماکان حاوی مواد زیان آوری هستند که برای سلامت شما مفید نیستند و همچنین مطالعات نشان داده مصرف نوشابه های رژیمی در بلند مدت میتواند با مکانیسم های مختلف و به اشتباه انداختن مغز سبب افزایش وزن شود.
بنابر این اگر تمایل به مصرف نوشابه دارید با این تصور که نوشابه های رژیمی فاقد کالری هستند آنها را بیش از حد استفاده نکنید.


۹. برای لاغری شکم و پهلو تنها کالری دریافتی مهم است!

این اشتباهی است که اکثر افراد به آن دچار میشوند. کالری های مختلف گرچه از نظر عدد باهم برابر هستند اما از لحاظ تاثیری که در بدن شما میگذارند عملکرد متفاوتی دارند.
به عنوان مثال شما ۱۰۰ کالری نوشابه یا شیرینی را با ۱۰۰ کالری میوه یا سبزی نمیتوانید مقایسه کنید، زیرا در مورد اول تنها کالری ناشی از قند و چربی وارد بدن خود کرده اید و در مورد دوم مقدار بسیار زیادی ویتامین و مواد معدنی مختلف هم دریافت کرده اید که اثر آنها در بدن متفاوت است. از طرفی در مورد اول انسولین بدن شما به طور ناگهانی بالا رفته و همین مسئله باعث افزایش ذخیره چربی در شکم و پهلو میگردد. پس کالری ها با هم برابر نیستند.


۱۰. اگر لاغر نمیشوم حتما رژیم غذایی مشکل دارد!

عوامل زیادی در لاغری و کاهش وزن دخالت دارند از جمله ژنتیک، حالت روحی و روانی، وضعیت هورمونی، تعادل املاح و ویتامین های بدن و.... . بنابر این اگر کسی تلاش بر کاهش وزن و لاغری شکم و پهلو دارد اما در به هدف رسیدن موفق نیست دلیل بر نامناسب بودن رژیم غذایی ندارد، بلکه باید عوامل دیگر دخیل در این موضوع بررسی شوند و متناسب با شرایط فرد راهکار مناسب ارائه شود.
البته این مسئله نباید بهانه به دست شما دهد که از رعایت کردن رژیم لاغری شکم و پهلو سر باز بزنید.


۱۱. هرچه بیشتر گرسنگی بکشیم زودتر لاغر میشویم!

این فرضیه به نظر توسط افراد خود آزار طراحی شده است!
واقعیت این است که رژیم لاغری خوب نباید بگذارد شما مقدار زیادی گرسنگی بکشید و در واقع سعی بر دریافت سطح مناسبی از انرژی در طول روز دارد تا به اندازه نیاز کالری دریافت کنید و گرسنه نشوید. بنابر این این تصور را کاملا فراموش کنید که گرسنگی کشیدن میتواند باعث لاغری شما شود. بلکه میتواند برعکس سبب پرخوری شما در وعده غذایی بعدی شده و نهایتا سبب افزایش وزن در بلند مدت گردد.

نمونه هایی از نظرات افراد فاقد صلاحیت و شیادان مجازی

رژیم لاغری شکم و پهلو

تبریک میگم، شما توی این دو ماه مقدار خیلی زیادی عضله از دست دادید، بعلاوه اینکه احتمالا تا الان با این سبک غذا خوردن دچار ریزش مو هم شدید و پوست صورتتون از شادابی افتاده و متاسفانه باید بگم بعد از مدتی دوباره وزنتون برمیگرده.


رژیم لاغری شکم و پهلو

در مورد شما هم باید بگم برای این یک کیلوگرم خوشحال نباشید چون آب بدنتون هست که از دست میره و بلافاصله بعد از قطع رژیم وزن برمیگرده، چون برای سوزاندن ۱ کیلوگرم چربی نیاز هست ۳۵۰۰ کالری بسوزونید که عملا در طی یک روز غیر ممکنه. در ضمن رژیم به معنای گرسنگی کشیدن نیست و بالعکس فرد نباید خیلی احساس گرسنگی کنه.


رژیم لاغری شکم و پهلو

اگه غذاهای کربوهیدرات دار نخوره پس از کجا انرژی بدنشو تامین کنه؟ یا مثلا سیب کربوهیدرات نداره؟ چه ماده ای توی سیب زرد هست که چربی سوزی کنه؟ مطمئنا شما هم با این رژیم گرفتن دچار ریزش مو، از بین رفتن عضلات، ضعف، سرگیجه، بیحالی و... خواهید شد و کارتون به بیمارستان میکشه.


کلاهبردار مجازی

هرجا عبارت تضمینی رو دیدید فرار کنید، چون دارن کلاهبرداری میکنن. در علوم پزشکی ما هیچی چیزی به اسم تضمینی و قطعی نداریم پس این عبارات شما رو گول نزنند. در ضمن شما که نوشتی مشاوره تغذیه چرا اسم و مشخصات و یا شماره نظام پزشکی خودت رو قرار ندادی تا بتونیم در سایت نظام پزشکی اون رو جستجو کنیم؟ احتمالا اون عکس پروفایل هم از اینترنت برداشته شده و قطعا شما یک کلاهبردار هستی.


کلاهبردار مجازی

یک کلاهبردار مجازی دیگه!!! ظاهرا مد شده که عکس خانم ها رو از اینترنت بردارن و خودشون رو به جای اون افراد جا بزنند!!! اول اینکه شماره نظام پزشکی و مشخصات کامل رو چرا نذاشتین؟ دوما هیچ مشاور و کارشناس تغذیه ای حق فروش مکمل یا محصول جانبی نداره و این محصولات صرفا باید از داروخانه تهیه بشند. پس به این کلاهبرداران پکیج فروش هم اعتماد نکنید.
در ضمن ما هیچ کاهش وزن بدون بازگشتی بدون تغییر سبک زندگی نداریم و اگر کسی به شما گفت بدون تغییر سبک زندگی و با مصرف پکیج های لاغری بدون بازگشت وزن لاغر میشید همونجا بدونید دنبال خالی کردن جیب شماست.


کلاهبردار مجازی

این کلاهبرداری دیگه واقعا خنده داره، بدون رژیم، ورزش و دمنوش بدون عوارض لاغر شو!!! احتمالا یا قراره بهتون با اون روزی ۱۶ هزار تومن کمی ماده مخدر بده استفاده کنید لاغر بشید و یا قراره با عمل جراحی شما رو لاغر کنند که عوارض وحشتناک خودش رو داره و فقط در موارد بسیار خاص توصیه میشه!!!
هر نوع لاغری و کاهش وزن بدون تغییر سبک زندگی که شامل رژیم غذایی و فعالیت بدنی و گاها در کنارش استفاده از روش های کمک لاغری در موارد خاص میشه، باعث آسیب به سلامت و بدن شما میشه و بعدا عوارض جبران ناپذیری رو بر روی شما خواهد گذاشت.


رژیم لاغری شکم و پهلو

مجددا لازمه بگم هرنوع کاهش وزن بدون تغییر سبک زندگی برگشت پذیر خواهد بود. در ضمن هفته ای ۳ کیلوگرم کاهش وزن معادل از دست دادن مو، عضله و در بلند مدت پوکی استخوان و پوسیدگی دندان خواهد بود.
در ضمن هیچوقت گول عبارت "دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو" رو نخورید، سازمان غذا و دارو وظیفه داره صرف نظر از خاصیت ماده خوراکی اون رو از لحاظ ترکیبات ارزیابی کنه. سازمان غذا و دارو برای چیپس و پفک و نوشابه هم تاییدیه صادر میکنه و دلیل بر مفید بودن این مواد نیست. سازمان غذا و داروی آمریکا FDA هم همین نقش رو داره و دلیل بر مفید بودن یک ماده خوراکی نیست.


کلاهبرداری

کلاهبرداری با درگیر کردن احساسات شما و وعده های پوچ و واهی!!! همه دانشمندان دنیا هنوز راهی غیر از رژیم درمانی و افزایش فعالیت بدنی برای کاهش وزن ماندگار پیدا نکردند و بیش از نیمی از مردم دنیا درگیر مشکل چاقی و اضافه وزن هستند اما این کلاهبردار جوان به شما روغن هایی معرفی میکند که با مالیدن آنها به بدن لاغر میشوید!!!!
سوال اینجاست که چرا خود این شخص دارای اضافه وزن است و اگر موثر بود چرا برای خودش استفاده نمیکند؟؟؟
توصیه اکید ما این است که اگر سلامت خود را دوست دارید و نمیخواهید در آینده نه چندان دور به انواع بیماری های کبدی، کلیوی، قلبی عروقی و گوراشی مبتلا شوید به سخنان کلاهبرداران مجازی که بدون داشتن مدرک از وزارت بهداشت به شما توصیه های نابجا میکنند عمل نکنید.

نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید: