هرچیزی که در مورد ریزش مو باید بدانید

ریزش مو نه تنها در موهای سر اتفاق می افتد بلکه ممکن است در موهای سراسر بدن نیز دیده شود. اگر چه شیوع ریزش مو در افراد مسن شایع تر است اما می تواند در کودکان نیز رخ دهد.
ریزش مو بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است. حدود ۱۰۰۰۰۰ تار مو روی سر وجود دارد که این مقدار ریزش مو در روز قابل توجه نیست.
معمولا موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده می شوند اما این اتفاق همیشگی نیست. ریزش مو می تواند به صورت تدریجی و در طی سالیان دراز یا به طور ناگهانی اتفاق بیفتد. ریزش مو می تواند دائمی یا موقت باشد.
شمارش ریزش مو در یک روز خاص غیر ممکن است. اگر توجه کرده باشید متوجه شده اید که با شانه زدن موهایتان بعد از حمام ریزش موی بیشتری دارید. همچنین ممکن است متوجه لکه های ناشی از نازک شدن مو یا طاسی شده باشید.
اگر شما متوجه شدید که ریزش موی شما بیشتر از حد نرمال است، برای یافتن علت باید به پزشک مراجعه کنید. چراکه تنها پزشک می تواند علت زمینه ایی را بیابد و برنامه درمانی مناسب را به شما ارائه دهد.

چرا مو هایمان میریزد؟

در ابتدا متخصص پوست تلاش می کند تا علت زمینه ایی ریزش موی شما را مشخص کند. رایج ترین علت ریزش مو در زنان و مردان ارثی است.
اگر شما سابقه خانوادگی طاسی و ریزش مو دارید، ممکن است این نوع ریزش مو را داشته باشید. هورمون های جنسی خاصی می تواند منجر به ریزش موی ارثی شوند که ممکن است در اوایل بلوغ شروع شود.
در برخی موارد، ریزش مو ممکن است با فرا رسیدن نیمه چرخه رشد مو رخ دهد. برخی بیماری ها، جراحی ها یا تروما (ضربه) می تواند منجر به ریزش مو شود. با این حال، موهای شما معمولا بعد از مدتی بدون درمان شروع به رشد می کند.
در برخی موارد هم کمبود های تغذیه ای موجب ریزش مو میشوند که در این صورت نیاز است تا از رژیم غذایی ای استفاده کنید که در پیشگیری از ریزش مو و کمک به رشد مجدد مو مفید باشد.


هرچیزی که در مورد ریزش مو باید بدانید

تغییرات هورمونی ایی که می تواند به طور موقت باعث ریزش مو شود عبارتند از:

علل پزشکی که می تواند منجر به ریزش مو شود عبارتند از:


 • بارداری
 • شیردهی
 • قطع مصرف قرص های کنترل کننده بارداری
 • قطع قاعدگی
 • بیماری تیروئید
 • آلوپسی آرئاتا (بیماری اتوایمیون که به فولیکول مو حمله می کند)
 • عفونت پوست سر مانند عفونت ناشی از کرم حلقه ایی

بیماری هایی که سبب ایجاد جای زخم می شوند مانند برخی از انواع لوپوس می توانند به علت ایجاد اسکار، ریزش موی دائمی ایجاد کنند.


ریزش مو می تواند به علت داروهای استفاده شده برای درمان رخ دهد مانند:

شوک های بدنی یا عاطفی ممکن است منجر به ریزش موی قابل توجه شود. مثال هایی از این شوک ها عبارتند از:


 • سرطان
 • فشار خون بالا
 • آرتریت
 • افسردگی
 • مشکلات قلبی
 • مرگ یکی از اعضای خانواده
 • کاهش وزن شدید
 • تب بالا

یک رژیم غذایی فاقد پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی مثل آهن، روی و سایر مواد مغذی نیز می تواند منجر به نازک شدن مو و در نهایت ریزش مو شود.

رژیم های غذایی و تغذیه مناسب و موثر در پیشگیری از ریزش مو

هرچیزی که در مورد ریزش مو باید بدانید

رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای یک رژیم غنی از پرتئین و سویا می باشد که به خوبی توانسته است از ریزش مو جلوگیری کند. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۸ انجام شد نشان داد که رژیم حاوی سبزیجات خام و گیاهان تازه مانند رژیم مدیترانه ای، ممکن است خطر ریزش موی آندروژن را کاهش می دهد یا آن را به تاخیر می اندازد. بهترین نتایج زمانی دیده شد که شرکت کنندگان مقادیر زیادی جعفری، ریحان و سبزیجات سالادی را بیشتر از سه بار در هفته مصرف کرده بودند.(۱)


پروتئین و نقش آن در پیشگیری از ریزش مو

فولیکول های مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۷ و بر روی ۱۰۰ فرد مبتلا به ریزش مو انجام شد. کمبود چندین ماده مغذی از جمله اسید آمینه ها که برای ساخت پروتئین مورد نیاز هستند، در این شرکت کنندگان قابل توجه بود.(۲)
گرچه تحقیقات بیشتری نیاز است اما مصرف یک رژیم غنی از پروتئین ممکن است به پیشگیری از ریزش مو کمک کند. غذاهای سالمی مانند تخم مرغ، مغزها، لوبیاها و نخود، ماهی، فراورده های لبنی کم چرب، مرغ و بوقلمون انتخاب های مناسبی هستند و میتوانید از آنها برای پیشگیری از ریزش مو استفاده کنید.(۳)


اهمیت ویتامین A در پیشگیری از ریزش مو

ویتامین A بخشی از رتینوئیدهاست که ثابت شده رشد موها را افزایش می دهد. این ویتامین می تواند به تولید سبوم نیز کمک کند. سبوم پوست سر را سالم نگه می دارد و می تواند موهای بیشتری را حفظ کند.(۴و۵)
بشقاب خود را با غذاهای غنی از ویتامین A مانند سیب زمینی شیرین، فلفل شیرین و اسفناج پر کنید.

مکمل های غذایی مفید در پیشگیری از ریزش مو

هرچیزی که در مورد ریزش مو باید بدانید

مصرف مولتی ویتامین و پیشگیری از ریزش مو

علم ثابت کرده است که ویتامین های A,B,C,D و آهن، روی و سلنیوم همگی با فرایند گردش سلولی در رشد و فرایند نگهداری مو مهم هستند.(۶)


ویتامین D

در مطالعه ایی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد مشخص شد که بین سطوح ویتامین D با ریزش مو ارتباط وجود دارد. درمان کمبودها ممکن است به رشد مجدد مو و پیشگیری از ریزش مو کمک کند. با تجویز پزشک یا متخصص تغذیه روزانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰IU ویتامین D مصرف کنید.(۷و۸)


بیوتین معجزه رشد مجدد مو

بیوتین که ویتامین H یا B۷ هم نامیده می شود در ساخت اسیدهای چرب در بدن نقش دارد. این فرایند در چرخه زندگی مو ضروری است و ممکن است شما به علت کمبود، این نوع ریزش مو را تجربه کرده باشید. با مشورت پزشک روزانه ۳ تا ۵ میلی گرم از این ویتامین را مصرف کنید.(۹)


جنسینگ

جینسینگ حاوی فیتوکمیکال های خاصی است ممکن است رشد موی سر را افزایش دهد. مطالعات بیشتری نیاز است تا دوز خاصی از آن پیشنهاد شود. می توانید با مشورت با پزشکتان این مکمل را مصرف کنید.(۱۰)نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

به صفحه دریافت رژیم بروید و بعداز ورود اطلاعات، مشاوران تغذیه پرتال باتوجه به مشخصات فردی شما اقدام به ویزیت و صدور رژیم برای شما خواهند نمود. ارایه رژیم غذایی جلوگیری از ریزش مو