چربی سوز های طبیعی برای لاغری شدن

حتما شما هم در داروخانه ها مکمل های چربی سوز زیادی برای لاغری دیده اید یا تبلیغات آنها را در شبکه های اجتماعی مشاهده کرده اید. این مکمل های معمولا دارای ترکیباتی هستند که متابولیسم شما را افزایش می دهند، جذب چربی را کاهش داده و سبب میشوند بدن شما چربی بیشتری برای تولید انرژی بسوزاند و یا در واقع سبب افزایش چربی سوزی میشوند.
البته بسیاری از ترکیبات چربی سوز که در بازار مشاهده میشوند غیر قانونی و بی اثر هستند و بعضا سبب آسیب به سلامت شما شده و به بدنتان آسیب میرسانند.
در واقع هیچ ترکیب چربی سوزی نیست که برای شما معجزه کند و حتی ترکیبات چربی سوز طبیعی هم بدون اینکه شما سبک زندگی خود را تغییر دهید اثر چندانی برای لاغری شما نخواهند داشت.
همواره به یاد داشته باشید که متابولیسم هر فرد متفاوت است و گرچه چربی سوز های زیر سبب افزایش متابولیسم و کمک به لاغری شما میشوند اما میزان اثر گذاری آن در همه افراد به یک اندازه نیست و همه افراد را به یک میزان لاغر نخواهند کرد.
کماکان بهترین راه برای کاهش وزن داشتن رژیم لاغری مناسب، داشتن فعالیت بدنی منظم، خواب کافی و کاهش استرس است.

در ادامه ۴ چربی سوز طبیعی که به شما در لاغر شدن کمک خواهند کرد را بررسی میکنیم:

۱. کافئین چربی سوز معروف

کافئین ترکیبی است که به طور طبیعی در قهوه، چای سبز و کاکائو یافت میشود. کافئین به مقدار کمتری در چای سیاه نیز موجود است.
کافئین ترکیب ثابت بسیاری از مکمل های چربی سوز است و تقریبا در تمامی مکمل های چربی سوز شما کافئین را مشاهده میکنید.
مطالعات نشان میدهند که کافئین میتواند تا حدود ۲ ساعت به میزان ۲۰% متابولیسم و چربی سوزی را در شما افزایش دهد. در واقع مصرف کافئین با بالا بردن متابولیسم شما سبب میشود بدن شما چربی بیشتری را برای تولید انرژی بسوزاند و نهایتا به لاغر شدن شما کمک کند.
علاوه بر تاثیر کافئین بر افزایش متابولیسم، از مسیر های دیگری هم سبب میشود که بدن شما مخصوصا از چربی ها برای تولید انرژی بهره بگیرد.
البته مصرف دائمی کافئین سبب میشود که بدن شما به کافئین عادت کند و آن اثر چربی سوزی اولیه به تدریج کاهش پیدا میکند.

اگر میخواهید از کافئین برای چربی سوزی بهره بگیرید حتما نیاز نیست که از مکمل کافئین استفاده کنید، بلکه به راحتی میتوانید با نوشیدن چند فنجان قهوه در روز کافئین مورد نیاز برای چربی سوزی بدن خود را تامین کنید.
توجه داشته باشید که مصرف کافئین میتواند باعث اختلال خواب شود بنابر این مصرف کافئین را به ساعات اولیه روز موکول کنید تا سبب بی خوابی شبانه در شما نگردد. از طرفی مصرف بیش از اندازه کافئین میتواند موجب آسیب به سلامتی شما گردد و نباید روزانه بیشتر از ۴۰۰ میل گرم دریافت کافئین داشته باشید.


فواید کافئین

۲. عصاره چای سبز، رتبه دوم چربی سوزی

عصاره چای سبز را طبیعتا از چای سبز استخراج میکنند، عصاره چای سبز همه خواص چای سبز را در غلظت بالا داراست. عصاره چای سبز دارای کافئین و ترکیب چربی سوز دیگری به نام اپی گالو کاتچین گالات (EGCG) است که به بدن شما در افزایش چربی سوزی و لاغری کمک میکنند.
ترکیب این دو ماده چربی سوز سبب میشود که بدن شما از طریق سوزاندن چربی ها برای تولید گرما چربی سوزی کند و با افزایش تولید گرمای بدن سبب لاغری شما میگردد.
مطالعات مختلفی نشان میدهند که ترکیب EGCG با کافئین سبب کالری مصرفی بدن و در نتیجه افزایش چربی سوزی میگردد و زمانی که این دو ترکیب با هم مصرف شوند اثرات مثبت بیشتری در چربی سوزی خواهند داشت.

توجه داشته باشید که چای سبز نیز همانند تمامی دمنوش های گیاهی نباید بیش از اندازه مصرف شود و مصرف زیاد آن میتواند موجب آسیب به کبد گردد. نکته دوم در مورد چای سبز این است علاوه بر عدم مصرف بیش از حد، چای سبز را با معده خالی مصرف نکنید.

۳. پروتئین و پودر پروتئینی

پروتئین یکی از مهم ترین ترکیبات غذایی برای لاغری و چربی سوزی است.
یک رژیم غذایی پر پروتئین باعث میشود که متابولیسم شما و به دنبال آن چربی سوزی افزایش پیدا کرده و همچنین سبب افزایش احساس سیری و کاهش اشتها در شما میگردد و نهایتا منجر به لاغری شما میشود. مسئله مهمتر در مورد پروتئین پیشگیری از تحلیل عضلانی در افرادی است که در رژیم لاغری قرار دارند.
یک رژیم غذایی پر پروتئین تقریبا دو برابر یک رژیم غذایی معمولی در چربی سوزی موثر تر عمل میکند. پروتئین با تحریک هورمون های موثر در احساس سیری و کاهش هورمون های گرسنگی باعث میشود شما در طول روز تمایل کمتری به دریافت غذا داشته باشید و در کل کالری دریافتی شما هم اثر گذار است.
گرچه در بیشتر افراد دریافت پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی امکان پذیر است و میتوان با یک رژیم غذایی خوب همه نیاز بدن به پروتئین را تامین کرد با این حال در برخی از افراد به علت های مختلف امکان تامین پروتئین از طریق غذا وجود ندارد و به ناچار باید از مکمل های پروتئینی برای تامین نیاز بدن این افراد استفاده کرد. مکمل های پروتئین به شما در افزایش دریافت پروتئین و تامین پروتئین مورد نیاز بدن کمک میکند.
منابع خوب پروتئین شامل پروتئین وی، کازئین، تخم مرغ، انواع گوشت ها، سویا و حبوبات هستند که میتوانید از آنها در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

البته باید به میزان کالری پروتئین ها نیز توجه داشته باشید، بخصوص در افرادی که به دنبال لاغری هستند کالری هم باید در نظر گرفته شود تا از دریافت بیش از حد کالری جلوگیری شود.
میزان دریافت روزانه پروتئین در رژیم غذایی به عوامل مختلفی بستگی داره مثل قد، وزن، میزان فعالیت بدنی، استرس، بیماری و... که بر اساس این فاکتور ها حداقل و حداکثر میزان پروتئین در رژیم غذایی هر فرد تعیین میشود.

۴. فیبر های محلول

ما دو نوع فیبر غذایی داریم، فیبر محلول و فیبر نامحلول.
فیبر های نامحلول آب را در دستگاه گوارش شما جذب کرده و به صورت یک ماده ژله ای در می آید. مطالعات نشان میدهند که مصرف فیبر های محلول با اشغال فضای دستگاه گوارش و کاهش اشتهای شما باعث میشود غذای کمتری مصرف کرده و نهایتا باعث لاغری شما میگردد.
علاوه بر این با افزایش ترشح هورمون های سیری و کاهش ترشح هورمون گرسنگی احساس گرسنگی را در شما کاهش داده و نهایتا سبب چربی سوزی در شما میگردد.
مسیر دیگری که فیبر های محلول در بدن سبب چربی سوزی و کاهش وزن میشوند از طریق کاهش جذب چربی ها در روده بوده با کشیدن چربی ها بخصوص کلسترول به درون خود مانع از جذب آنها و کاهش کالری دریافتی شما از طریق چربی ها میگردد.
گرچه با یک رژیم غذایی سالم میتوان همه نیاز های بدن به فیبر نامحلول را تامین کرد اما برای برخی افراد این مسئله شاید کمی مشکل باشد، در این زمان میتوانید از مکمل های فیبر محلول مثل گلوکومانان یا پسلیوم مدتی قبل از وعده غذایی برای چربی سوزی و لاغری استفاده کنید.

۵. آب

آب یکی از بهترین نوشیدنی های موجود بر روی زمین است که نقش بسیار حیاتی را در فعالیت های بدن ما ایجاد میکند. حتی کاهش مقدار کمی آب بدن و در واقع دهیدراته شدن آب بدن سبب اختلال در فعالیت های بدن میشود.
یکی از مهمترین فعالیت هایی که آب در آن شرکت دارد تولید انرژی در بدن است. بعلاوه اینکه مطالعات نشان میدهند نوشیدن یک لیوان آب تا ۱ ساعت پس از آن میتواند میزان متابولیسم بدن را افزایش داده و مواد زائد دفعی حاصل از چربی سوزی را از بدن دفع کند.
برای اینکه اثر بخشی آب در چربی سوزی و لاغری افزایش پیدا کند توصیه میکنیم که حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه قبل از وعده های اصلی غذایی خود یک تا دو لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب قبل از وعده های غذایی علاوه بر افزایش متابولیسم و افزایش چربی سوزی، سبب کاهش تمایل شما به خوردن بیش از حد غذا شده و نهایتا منجر به لاغری بیشتری در شما میگردد.

سخن پایانی

امروزه مکمل های چربی سوز و لاغری به طور وسیع و گسترده در جامعه مورد استفاده قرار میگیرند، اما بسیاری از این مکمل های که از مبادی غیرقانونی توزیع میگردند دارای ترکیبات غیر مجازی هستند که به سلامت شما آسیب های جدی وارد میکنند. از جمله ترکیبات غیرمجاز و خطرناکی که در بسیاری از مکمل های چربی سوز غیر مجاز میتوان مشاهده کرد آمفتامین یا همان ماده مخدر شیشه است که به سرعت سبب لاغری شما میگردد اما عوارض جبران ناپذیری را در شما به همراه خواهد داشت.
بنابر این اگر قصد تهیه مکمل چربی سوز دارید مطمئن شوید که از داروخانه ها این مکمل ها را خرید میکنید و از سایر فروشنده های به هیچ وجه این ترکیبات را دریافت نکنید.

در نهایت افرادی که به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که هیچ ترکیب معجزه آسایی برای لاغری وجود ندارد و بهترین راه برای کاهش وزن داشتن رژیم لاغری استاندارد و مناسب، داشتن فعالیت بدنی کافی و دوری از استرس است.