توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

نقش تغذیه در سلامتی

تغذیه نه تنها بر رشد جسمی و ظاهر انسان تأثیر می گذارد، بلکه بر نحوه احساس و برداشت ما از محیط، خلق و خو و رفتار ما نیز موثر است. اهمیت وجود برخی مواد مغذی برای بدن به ویژه ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها، همانند نیاز به آب ضروری است...
توضیحات برای عکس ثبت نشده

چه زمانی به متخصص تغذیه مراجعه کنیم؟

یک قرار ملاقات بسیار مهم وجود دارد که نباید آن را نادیده بگیرید و آن قرار با یک متخصص تغذیه به صورت سالانه است. نقش متخصص تغذیه در پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مثل چاقی، بیماری های قلبی عروقی، گوارشی و ... غیری قابل چشم پوشی است...
توضیحات برای عکس ثبت نشده

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب و کلسترول خون بالا | Li۲۰۳

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب و کنترل چربی خون برای خانمی ۳۴ ساله که مبتلا به کبد چرب درجه ۲ است است و سطح کلسترول خون ایشان ۳۳۰ میباشد تنظیم شده. ایشان به مدت ۶ ماه سابقه ابتلا به بیماری کبد چرب را دارد و در این مدت از رژیم غذایی برای کبد چرب استفاده نکرده است و پس از ارجاع متخصص گوارش برای دریافت رژیم غذایی مراجعه نموده است.
رژیم غذایی مناسب برای کبد چرب و چربی خون ایشان به شرح زیر میباشد.

اطلاعات اختصاصی مورد نیاز در تنظیم رژیم غذایی برای کبد چرب

مشخصات فردی

بیماری ها

داروها و مکمل های مصرفی

حساسیت های غذایی

میزان فعالیت و استراحت

هشدار

رژیم غذایی برای کبد چرب بر اساس فردی و شرایط فعلی ایشان نوشته شده و برای عموم و شرایط مشابه قابل استفاده نیست، لطفا از توصیه این رژیم غذایی برای افراد در حالت های مشابه خودداری نمایید.

برنامه غذایی کبد چرب | هفته اول

روز اول

روز دوم

روز سوم

روز چهارم

روز پنجم

روز ششم

روز هفتم

لیست جانشینی غذا برای درمان کبد چرب

گروه لبنیات

گروه سبزیجات

گروه میوه ها

گروه نان و غلات

گروه گوشت

گروه چربی

غذاهای آزاد

۱ لیوان شیرکم چرب ۱% یا ۲۴۰ سی سی

۰/۷ لیوان ماست یا ۷ قاشق غذاخوری

۲ لیوان دوغ

۰/۲۵ لیوان کشک مایع یا ۳ عدد کشک جامد کوچک
نصف لیوان سبزیجات پخته شده یا ۱ لیوان سبزیجات خام میباشد.

۱/۲ لیوان آب سبزیجات مثل کرفس، هویج

سبزی خوردن

سبزی خورشتی

سبزی کوکویی

لوبیا سبز

قارچ

گوجه فرنگی

خیار

فلفل سبز

پیاز

کاهو

کلم و گل کلم

تره فرنگی

اسفناج

ریواس

کرفس

شلغم

چغندر

هویج 
۱ عدد سیب کوچک یا ۱۲۰ گرم

۱ عدد گرتقال متوسط یا ۱۸۰ گرم

۲ عدد خرمالو متوسط

۴ عدد زردالوی تازه

۱۷ حبه انگور یا ۹۰ گرم

۱ عدد گلابی متوسط یا ۱۲۰ گرم

۱۲ عدد گیلاس یا آلبالو

۱ عدد هلو متوسط یا ۱۸۰ گرم

۱ عدد شلیل کوچک یا ۱۲۰ گرم

۰/۵ لیوان توت تازه

۱ عدد موز کوچک یا ۱۲۰ گرم

۰/۵ لیوان خربزه یا طالبی خورد شده

۱ عدد کیوی متوسط یا ۱۰۰ گرم

۲ عدد نارنگی کوچک یا ۱۸۰ گرم

۱/۵ لیوان هندوانه خرد شده یا یک مکعب ۱۵*۱۵*۱۵

۳ عدد خرما

۰/۵ لیوان انواع کمپوت

۰/۵ لیوان آناناس

۰/۵ لیوان انواع آبمیوه ها

۰/۳ لیوان آب انگور

۴ عدد آلو متوسط

۰/۵ عدد انار

۰/۲۵ لیوان میوه های خشک شده

۲ قاشق غذاخوری کشمش یا توت خشک شده  

۱/۵ عدد انجیر خشک

۲۰ گرم لواشک  
۳۰ گرم انواع نان

۷۰ گرم برنج پخته شده یا ۵ قاشق غذاخوری سر خالی 

۷۰ گرم ماکارونی پخته شده یا ۵ قاشق غذاخوری

۸۰ گرم سیب زمینی آب پز یا یک عدد سیب زمینی کوچک

۲ لیوان پفیلا بسیار کم چرب

۱ عدد بلال

۱ لیوان کدو تنبل

۰/۵ لیوان باقلا سبز

۳ قاشق غذاخوری ذرت پخته شده

۳ قاشق غذاخوری جوانه گندم

نصف لیوان بلغور پخته شده

نیم کاسه ماست خوری شله زرد یا ۳ قاشق غذاخوری

۰/۵ لیوان شیر برنج بدون شکر

۰/۵ لیوان حبوبات پخته شده*


*حبوبات به دلیل پروتیین بالا ۱ واحد از گروه گوشت ها نیز محاسبه میگردند.  
۳۰ گرم انواع گوشت یا ۱ قوطی کبریت

۳۰ گرم میگو یا ماهی

۱ عدد تخم مرغ آب پز یا ۲ عدد سفیده

۳۰ گرم پنیر یا ۱ قوطی کبریت

۱/۴ سیخ کباب برگ یا ۱/۳ سیخ کباب کوبیده

۱/۲ ران مرغ یا ۱/۳ سینه مرغ یا ۱/۴ سیخ جوجه کباب

۱/۶ تن ماهی

۱ عدد سوسیس آلمانی

۰/۵ لیوان شیر سویا

۰/۵ لیوان حبوبات پخته شده*

*حبوبات به علت محتوای کربوهیدراتی بالا ۱ واحد از گروه کربوهیدرات نیز محاسبه میگردد. 
۱ قاشق مرباخوری روغن

۱۰ عدد زیتون سبز یا ۸ عدد زیتون سیاه

۶ عدد بادام

۲ عدد گردو

۵ عدد فندق

۱۰ عدد بادام زمینی

۴ عدد بادام هندی

۱ قاشق غذاخوری کنجد

۱ قاشق غذاخوری مغز انواع تخمه ها( آفتابگردان، کدو، هندوانه و ... )
اقلام زیر را میتوانید روزانه در حد متعادل مصرف نمایید:

آبلیمو

چای

سرکه

پودر سیر

ادویه ها

سبزیجات معطر

سس کوجه فرنگی

قهوه بدون شکر

برنامه غذایی برای کبد چرب | توصیه های اختصاصی

غذها را به آهستگی میل نمایید و کاملا بجوید، این امر به شما کمک میکند که زودتر احساس سیری به شما دست دهد و در گرفتن رژیم غذایی دچار مشکل نشوید.

در بین مصرف غذا از نوشیدن آب خودداری نمایید و تا ۳۰ دقیقه پس از صرف غذا از نوشیدن آب یخ خودداری کنید.

از مصرف غذا در هنگام تماشای تلوزیون خودداری کنید، زیرا ممکن است بیش از اندازه قرار داده شده در رژیم غذایی، غذا مصرف کنید.

از ظروف کوچکتر برای میل نمودن غذا استفاده نمایید.

میزان روغن در رژیم غذایی برای کاهش کلسترول خون شما باید بسیار کم باشد به میزانی که در هر وعده حداکثر نصف قاشق غذاخوری روغن مصرف کنید.

از مصرف پوست مرغ و ماهی و چربی گوشت ها در رژیم غذایی برای کبد چرب پرهیز نمایید.

روغن های موجود در رژیم غذایی برای کبد چرب باید بیشتر از نوع غیر اشباع باشد و بهترین روغن ها برای مصرف در رژیم غذایی روغن زیتون و کلزا میباشد.

تا حد امکان از مصرف غذاهای سرخ کرده در رژیم غذایی برای کبد چرب بپرهیزید و بیشتر  غذا ها را به صورت آب پز و بخار پز مصرف نمایید.

مصرف سبزیجات در رژیم غذایی برای کبد چرب آزاد است و باید همراه هر وعده غذایی خورده شود.

میان وعده های قرارداده شده در رژیم غذایی برای کبد چرب حتما باید مصرف شوند.

نوشیدنی های الکلی سبب تشدید کبد چرب میشوند و باید از رژیم غذایی برای کبد چرب حذف شود.

علاوه بر رعایت رژیم غذایی، روزانه حداقل نیم ساعت ورزش داشته باشید و به تدریج آن را یه یک ساعت در روز افزایش دهید.

روزانه یک قاشق مرباخوری شربت ب کمپلکس همراه رژیم غذایی خود مصرف کنید.

کبد چرب

درمان کبد چرب

کبد چرب چیست؟

علل کبد چرب

همانطور که گفته شد بیشترین شیوع کبد چرب در ایران مربوط به کبد چرب غیر الکلی است، علت اصلی کبد چرب غیر الکلی هم چاقی و بخصوص چاقی شکمی میباشد. با این حساب درمان اصلی کبد چرب یک درمان تغذیه ای است که میتوان با یک رژیم غذایی مناسب، کبد چرب را به مرور زمان درمان نمود.
درمان اولیه کبد چرب رژیم غذایی کاهش وزن است، در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی بیمار باید ابتدا یک رژیم غذایی کاهش وزن گرفته و وزن خود را کاهش دهد، همزمان همزمان با رژیم کاهش وزن باید نکات مربوط به بیماری کبد چرب نیز در رژیم غذایی درمان کبد چرب رعایت شود .
در صورت تشخیص زود هنگام بیماری میتوان با یک رژیم غذایی درمان کبد چرب ، بیماری را کاملا درمان کرد و با ادامه رژیم غذایی سلول های کبدی را ترمیم کرد.
در صورت عدم رعایت رژیم غذایی درمان کبد چرب و پیشرفت بیماری به مراحل بالاتر نیاز به مداخله دارویی نیز احساس میشود، کبد چرب درمان دارویی که با مصرف یک داروی خاص موجب درمان بیماری شود ندارد و تنها ممکن است روند بیماری را کند و از عوارض آن بکاهد. البته باز هم درمان اصلی بیماری رعایت رژیم غذایی برای درمان کبد چرب میباشد زیرا تا زمینه اصلی بیماری رفع نگردد بیماری درمان نیمشود.
رژیم غذایی درمان کبد چرب باید سرشار از سبزیجات و فیبر باشد، مصرف سبزیجات در رژیم غذایی برای درمان کبد چرب مانع جذب زیاد چربی ها در روده میشود، بعلاوه مصرف فیبر ها در رژیم غذایی موجب بروز احساس سیری بیشتر و خوردن غذای کمتر میشود.
دومین نکته در رژیم غذایی برای درمان کبد چرب عدم مصرف قند های ساده و کربوهیدرات های ساده است، مصرف شیرینی ها، شکلات، نوشابه ها، آبمیوه های صنعتی و... در رژیم غذایی برای کبد چرب باید حذف و یا محدود گردند.
چربی
مورد استفاده در رژیم غذایی درمان کبد چرب باید از نوع غیر اشباع باشد، چربی های اشباع در رژیم غذایی برای کبد چرب میتوانند سبب تشدید بیماری کبد چرب شوند.
در بیمارانی که چاق هستند باید به تدریج کاهش وزن صورت گیرد و یک رژیم غذایی درمان کبد چرب تنظیم گردد زیرا در صورت کاهش وزن سریع سلول های چربی در کبد انباشته شده و بیماری را وخیم تر میکند.
الکل در رژیم غذایی برای درمان کبد چرب جایی ندارد و باید حذف شود، الکل برای کبد سم است و مصرف آن در برنامه غذایی موجب مرگ سلول های کبدی میشود.
نکته دیگر در رژیم غذایی درمان کبد چرب تقسیم زمان مصرف وعده ها و میان وعده هاست، به گونه ای که تقسیم وعده ها در رژیم غذایی درمان کبد چرب به طور مناسب صورت گرفته باشد و میزان زیادی از کربوهیدرات در یک وعده مصرف نشود.رژیم غذایی برای درمان کبد چرب باید شامل شش وعده باشد و میزان کربوهیدرات و انرژی هر وعده مشخص باشد.
هیچکدام از وعده ها و میان وعده ها در رژیم غذایی درمان کبد چرب نباید حذف گردند.

بیماری کبد چرب همانطور که از اسمش پیداست تجمع چربی در کبد است، با توجه به وظایف کبد که یکی از آنها متابولیزه کردن چربی است وجود چربی در کبد طبیعی می‌باشد، اما اگر این میزان از چربی به علت رژیم غذایی نامناسب یا بیماری بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است. با رعایت رژیم غذایی برای کبد چرب یک بیماری درمان پذیر است و با رژیم غذایی درمان میشود ولی بعضی اوقات در صورت عدم توجه به آن و درمان نکردن بیماری و عدم رعایت رژیم غذایی برای کبد چرب می‌تواند باعث اثرات و عوراض خطرناکی شود. کبد چرب معمولا نشانه و علامتی نداشته و باعث آسیبی همیشگی و برگشت پذیر نمی‌شود ولی در صورت عدم درمان و پیشرفت بیماری و سیروز شدن کبد فرد مجبود به پیوند کبد میشود.
وظیفه کبد بررسی و متابولیزه غذا ها و داروهایی است که در رژیم غذایی مصرف میکنیم و همینطور هر نوشیدنی ای که می‌نوشیم برای تصفیه مواد خطرناک به کبد میرود. اگر میزان زیادی چربی در کبد وجود داشته باشد، این فرآیند دچار مشکل می‌شود. در بعضی از مواقع کبد چرب باعث التهاب و یا زخم های کبدی می‌شود. در صورت عدم درمان مناسب و به موقع کبد چرب و عدم توجه به رژیم غذایی فرد بیمار و پیشروی روند بیماری کبد چرب فرد دچار نارسایی کبدی می‌شود. اکثر موارد کبد چرب در سنین بین ۵۰ تا ۶۰ سال تشخیص داده می‌شود. کبد چرب معمولا علامت خاصی ندارد و با آزمایشات خونی مشخص میشود، زمانیکه کبد چرب بدلیل سایر مشکلات رخ می‌دهد، خطرناک بوده و باید به موقع برای درمان کبد چرب اقدام کرد.
دو نوع شایع کبد چرب شامل کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی است  که بیشتر بر اثر رژیم غذایی نامناسب رخ و دهد و در مادران باردار نیز ممکن است به دلیل اختلالات هورمونی کبد چرب ایجاد شود که البته این مورد بسیار نادر است.
از آنجا که ایران یک کشور اسلامی است و مصرف الکل در آن شایع نیست بیشترین نوع کبد چرب در این کشور نیز کبد چرب غیر الکلی است.
درمان اصلی کبد چرب رعایت یک رژیم غذایی برای درمان کبد چرب است.
کبد چرب غیر الکلی زمانی رخ میدهد که کبد در شکستن چربی ها و متابولیزه آنها دچار مشکل شده و چربی ها در کبد رسوب میکنند، این نوع کبد چرب ارتباطی با مصرف الکل ندارد و در اثر رژیم غذایی نامناسب و یا اضافه وزن و چاقی و یا در اثر برخی بیماری ها ایجاد شود. علت اصلی کبد چرب غیر الکلی هنوز ناشناخته است اما وجود برخی بیماری های زمینه ای میتواند موجب بروز بیماری گردد، به طور مثال چاقی و بخصوص چاقی شکمی که ناشی از یک رژیم غذایی بد است میتواند موجب کبد چرب غیر الکلی شود، به طوری که حدود ۷۰ درصد از بیمارانی که به کبد چرب غیر الکلی مبتلا هستند را افراد چاق تشکیل میدهد.دیابت و بالا بودن چربی خون نیز از علل دیگر بروز کبد چرب غیر الکلی هستند که این دو بیماری نیز بر اثر رژیم غذایی نامناسب بوجود می آیند. از دیگر عواملی که سبب بیماری کبد چرب میشود میتوان به کاهش ناگهانی وزن بر اثر بیماری یا رژیم غذایی غیر اصولی، سوء تغذیه، گرسنگی طولانی مدت بخاطر رژیم غذایی غلط یا عدم دسترسی به منابع غذایی، برداشتن کیسه صفرا و تعدادی از بیماری های دیگر نیز میتوانند سبب بروز کبد چرب غیر الکلی شوند.کبد چرب غیر الکلی زمانی ایجاد میشود که حدود ۱۰ درصد از وزن کبد را چربی تشکیل دهد. کبد چرب غیر الکلی خود مراحل مختلف دارد که در صورت عدم درمان، بیماری پیشرفت کرده و نهایتا موجب سیروز کبدی و از بین رفتن بافت کبد میگردد.با بررسی علل بیماری میتوان نتیجه گرفت که یک رژیم غذایی نامناسب و رعایت نکردن برنامه غذایی سالم میتواند موجب بیماری شود.
در کبد چرب الکلی علت اصلی رخ دادن بیماری مصرف الکل در رژیم غذایی است، الکل باعث آسیب به سلول های کبدی میشود و نهایتا کبد توانایی خود برای متابولیزه کردن چربی را از دست میدهد و چربی در بافت کبد رسوب میکند، در صورت قطع مصرف الکل از رژیم غذایی و رعایت رژیم غذایی برای کبد چرب ، سلول های کبد به تدریج ترمیم میگردند اما در صورت ادامه مصرف الکل و رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب برای کبد چرب سلول های کبد از بین رفته و بافت کبد از بین میرود.

رژیم غذایی مناسب برای کبد چرب | میانگین هفتگی | کد LI۲۰۱

تمامی حقوق این سایت متعلق به پرتال تغذیه ایرانیان میباشد. ©