توصیه های غذایی در ورزش تیراندازی | تغذیه روز مسابقه

یکی بیشترین سوالاتی که توسط تیراندازان و دیگر ورزشکاران در سطوح حرفه از کارشناسان تغذیه پرسیده میشود این است که  روز قبل از مسابقه و تمرین چه بخوریم؟
در واقع برای پاسخ مناسب باید دید که ورزشکار چه رژیمی را از قبل رعایت میکرده است؟
همانطور که شما روز قبل از مسابقات حاضر به امتحان تکنیک ها و استراتژی های جدید تیراندازی نیستید، این عاقلانه نیست که یک تیرانداز ماهر و حرفه ای قبل از مسابقات رژیم غذایی جدیدی امتحان کند.
کارشناسان تغذیه ورزشی یک اصل را برای تعیین رژیم غذایی تیرانداز رعایت میکنند، آن اصل ارتباط و تشابه بین رژیم غذایی قبلی فرد با رژیم فعلی آن است.
مناسب ترین رژیم غذایی برای هرفرد، رژیمی است که با سبک تغذیه فرد و سلیقه و عادات غذایی او مرتبط باشد. پس بهترین رژیم غذایی برای هر فرد متفاوت است و نباید برای همه از یک رژیم غذایی یکسان استفاده کرد.
مصرف غذاهای جدید و رعایت برنامه ‌غذایی نا آشنا در موقعیت های پر استرس مثل مسابقات ممکن است منجر به ناراحتی های معده در تیرانداز شود.
پس نباید اصل تطابق در برنامه غذایی تیراندازی را فراموش کرد، البته باید اصلاحاتی روی رژیم غذایی صورت گیرد و برنامه ریزی دقیقی برای تغذیه خود به کمک کارشناس تغذیه ماهر و با تجربه انجام دهید.
معمولاً غذاهایی که در مسابقات ارائه میشود رضایت مشتری را بر سلامتی افراد ترجیح می دهد. به طور مثال ساندویچ ها، برگر ها و سیب زمینی سرخ شده بو و طعم خوبی دارند و افراد را تحریک به خرید میکنند. اما چربی های اشباعی که در این غذاها موجود است عملکرد ورزشی را تحت تاثیر قرار می دهند و میتوانند باعث افت کارایی ورزشکار شوند.
اگر بخواهیم نکاتی را برای تغذیه تیرانداز در روز قبل و زمان مسابقه بیان کنیم شامل موارد زیر میشود:
♦ به طور کلی توصیه میشود که غذای مورد نیاز خود را از خانه بیاورید.
♦ دقیقا مثل روز های تمرین حداقل یک ساعت قبل از مسابقه تیراندازی کربوهیدرات و پروتئین کافی مصرف کنید.
♦ همانطور که گفته شد اگر خود را عادت داده اید که هر ۳ یا ۴ ساعت چیزی میل کنید، میان وعده خود را به همراه داشته باشید.
♦ مشکل در عملکرد تجهیزات، تاخیر مقامات یا میهمانان ویژه و وضعیت آب و هوایی می توانند باعث تاخیر در شروع مسابقه شوند و زمان مسابقات را طولانی تر کنند، بنابراین حتما برای تأخیرها احتمالی آمادگی داشته باشید.
♦ زمان استراحت بین راند ها، تعیین کننده زمان میل میان وعده و استراحت شما هستند. اما از تجربیات خود و مربی تان در تغذیه ای که زمان تمرین داشته اید استفاده کنید.
♦ اگر متوجه سختی رقابت شدید، به ویژه در راند های آخر و روز های پایانی، حتما به تغذیه و روحیه خود توجه کنید و آن ها را فراموش نکنید.
♦ کره بادام زمینی، ژله و گوشت بدون چربی و ساندویچ های خانگی از جمله وعده های مناسب برای تیراندازان در روز مسابقه هستند.
♦ آجیل، خشکبار و میوه های خشک شده بهترین گزینه ها برای میان وعده تیرانداز هستند.
♦ هرگز از آب میوه های صنعتی به عنوان ماده آبرسان استفاده نکنید، زیرا به دلیل وجود سدیم و دیگر املاح به میزان بیش از حد نیاز، در نهایت کمکی به آبرسانی بدن نمیکنند و میتوانند باعث افت کارایی شما شوند.
♦ توجه داشته باشید که ممکن است نیاز بدن به املاح و مایعات در هنگام مسابقه بیش تر از انتظار شما باشد ولی از مصرف بیش از حد مایعات نیز خودداری کنید.
♦ به یاد داشته باشید که کاهش آب بدن حتی به میزان ۲ درصد میتواند باعث اختلال در تمرکز فرد شود و همانطور که میدانید تمرکز رکن اصلی ورزش تیراندازی است.

سخن پایانی

به طور کلی، برنامه غذایی روز مسابقه باید به سادگی روال تغذیه زمان تمرین شما باشد، البته کمی تخصصی تر. حتما برنامه غذایی انعطاف پذیری داشته باشید تا در شراط مختلف بتوانید جزئیات آن را تغییر دهید.
در آخر به عنوان یک دوست به شما توصیه می کنیم استرس خود را کنترل کنید و بیش از اندازه ذهن خود را درگیر تغذیه و رژیم غذایی خود نکنید و در این زمینه همواره با کارشناس تغذیه خود در ارتباط باشید و این مسئله را به او بسپارید.نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید: