نوشیدنی های لاغری کننده

در روند کاهش وزن و لاغری احتمالا اسم نوشیدنی های لاغری زیادی را شنیده باشید. زمانی که این نوشیدنی ها با رژیم غذایی کاهش وزن و سبک زندگی سالم همراه میشوند تاثیر دو چندانی را به همراه خواهند داشت.
نوشیدنی هایی نظیر چای سبز، قهوه و نوشیدنی های پر پروتئین باعث افزایش متابولیسم شما میشوند، افزایش احساس سیری و دریافت کمتر کالری از دیگر فواید این نوشیدنی ها هستند که میتوانند باعث لاغری بیشتر شما شوند.
در ادامه ۸ نوشیدنی که در رژیم لاغری به شما کمک میکنند سریع تر لاغر شوید را بررسی میکنیم:

۱- چای سبز

اسم چای سبز معمولا همراه با سلامتی همراه است و این مسئله دلایل زیادی دارد.
چای سبز نه تنها سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف است بلکه یکی از موثر ترین نوشیدنی ها برای کمک به کاهش وزن در رژیم لاغری است.
مصرف چای سبز با کاهش وزن و کاهش چربی بدن همراه است. این مسئله میتواند به علت وجود کاتچین و آنتی اکسیدان هایی که در آن وجود دارد و باعث افزایش چربی سوزی و متابولیسم بدن میشوند باشد. (۱)
ماچا نوعی از چای سبز است که میزان کاتچین آن در مقایسه با چای سبز معمولی بیشتر است و میتواند در کاهش وزن موثر تر باشد.(۲) در واقع اگر شما روزانه ۳ گرم ماچا استفاده کنید میزان کاهش وزن شما بسیار بیشتر از زمانی خواهد شد که از چای ماچا استفاده نکنید.(۳)
علاوه بر این چای سبز و ماچا دارای کافئین است که در کنار کمک به کاهش وزن انرژی بدن را افزایش میدهد و عملکرد ورزشکاران را نیز بهبود میبخشد. (۴، ۵)
همچنین مصرف چای سبز میتواند به کاهش فشار خون و بیماری های قلبی عروقی، برخی سرطان ها و دیابت کمک کننده باشد.(۶)

۲- قهوه

قهوه یکی از نوشیدنی های بسیار محبوب در سراسر دنیاست که به افزایش انرژی بدن و همچنین کاهش وزن هم کمک میکند، این مسئله بخاطر وجود کافئین در قهوه است.
قهوه با افزایش متابولیسم انرژی در دسترس بدن را زیاد کرده و در کنار آن موجب لاغری فرد میشود.
در چندین مطالعه مختلف مشاهده شده که قهوه موجب افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی های بدن میگردد.(۷، ۸)
بعلاوه افرادی که قهوه مینوشند راحت تر میتوانند وزن کاهش پیدا کرده خود را حفظ کنند و از افزایش وزن مجدد در خودشان پیشگیری کنند.(۹)

۳- چای سیاه

چای سیاه هم همانند چای سبز میتواند به کاهش وزن کمک کننده باشد.
چای سیاه نوعی از چای است که در مقایسه با انواع دیگر بیشتر در معرض هوا قرار گرفته و رنگدانه های بیشتری دارد و رنگ آن تیره است.
چای سیاه سرشار از پلی فنول است، پلی فنول آنتی اکسیدانی است که میتواند به کاهش وزن کمک کننده باشد. مطالعات نشان میدهند که پلی فنول ها میتوانند باعث کاهش کالری دریافتی شده، شکسته شدن چربی ها را سرعت میبخشند و باعث رشد باکتری های مفید در روده میشوند.(۹، ۱۰)
در این مطالعه دیده شد افرادی که روزانه ۳ فنجان چای سیاه مصرف میکنند پس از مدت ۳ ماه دور کمر آنها نسبت به افرادی که چای سیاه مصرف نمیکردند کاهش پیدا کرده بود.(۱۱)
در مطالعه دیگری مشاهده شد افرادی که دریافت غذایی فلاونوئید ها از جمله چای سیاه در آنها زیاد است نسبت به گروهی که فلاونوئید کمتری از طریق رژیم غذایی دریافت میکنند میزان چربی کمتر و دور کمر باریک تری داشتند.(۱۲)

۴- آب

افزایش مصرف آب یکی از ساده ترین راه های افزایش سلامت عمومی بدن است.
نوشیدن آب میتواند باعث کاهش احساس گرسنگی در بین وعده های غذایی شده و میزان کالری سوزانده شده توسط شما را هم افزایش دهد.
مطالعات نشان میدهند که نوشیدن آب قبل از وعده های اصلی غذایی باعث میشود که شما احساس سیری بیشتری داشته باشید و در نتیجه در رژیم لاغری خود موفق تر عمل کنید.
در یک مطالعه کوچک دیده شد افرادی که در رژیم لاغری قرار دارند و قبل از وعده اصلی خود ۲ لیوان آب مینوشند نسبت به افرادی که قبل از غذا آب نمینوشند حدودا ۴۴% کاهش وزن بیشتری در طی  ۳ ماه داشتند.
نوشیدن آب خنک میتواند باعث افزایش متابولیسم شما در حالت استراحت شود و در نتیجه کالری بیشتری در حالت استراحت خواهید سوزاند. در واقع شما با نوشیدن ۲ لیوان آب سرد تا ۱ ساعت پس از آن حدودا ۲۵% کالری بیشتری نسبت به حالت عادی خواهید سوزاند.(۱۳)

۵- سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسید استیک است، اسید استیک میتواند با کاهش ترشح انسولین، افزایش متابولیسم، سرکوب اشتها و چربی سوزی باعث لاغری شما شود.(۱۴، ۱۵)
مطالعات جانوری نشان میدهند که مصرف اسید استیک باعث میشود چربی در ناحیه شکم و کبد کمتر شده و از افزایش وزن جلوگیری میکند.(۱۴)
گرچه مطالعات در زمینه اثر مصرف سرکه سیب و کاهش وزن در انسان ها محدود است با این حال مطالعات محدودی که در این زمینه صورت گرفته است نشان از اثر بخشی سرکه سیب در کاهش وزن و لاغری دارد.
مصرف روزانه دو قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) سرکه سیب میتواند باعث کاهش وزن و کاهش دور شکم و پهلو در افراد گردد. (۱۶)
سرکه سیب باعث میشود سرعت تخلیه معده کاهش پیدا کند و در نتیجه شما احساس سیری بیشتری در طول روز خواهید داشت و نهایتا کالری کمتری دریافت میکنید و لاغر تر میشوید.(۱۷)
البته باید توجه داشته باشید که مصرف زیاد سرکه سیب باعث آسیب به دندان ها میشود و شما نباید بیش از اندازه از سرکه سیب استفاده کنید و هنگام استفاده آن را در آب حل کرده تا رقیق تر شود.(۱۸)

۶- چای زنجبیل

زنجبیل معمولا به عنوان یک ادویه برای طعم دادن به غذاها و یا به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان حالت تهوع، سرماخوردگی و آرتروز مورد استفاده قرار میگیرد.
مطالعات مختلفی بیان کرده اند که مصرف زنجبیل میتواند در کاهش وزن نقش داشته باشد. در اولین مطالعه بر روی موش ها مشاهده شد که گروهی از آنها که از مکمل زنجبیل استفاده میکردند در مقایسه با گروه دوم پس از یک ماه کاهش وزن بسیار بیشتری داشتند و بعلاوه میزان کلسترول خوب یا HDL آنها نیز افزایش پیدا کرده بود.(۱۹) گرچه در این مطالعه از عصاره زنجبیل استفاده شده بود اما در مطالعات انسانی مشاهده شد که مصرف چای زنجبیل هم میتواند در کاهش وزن افراد موثر باشد.
البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که صرفا مصرف چای زنجبیل باعث لاغری شما نمیشود اما اگر همراه رژیم لاغری استفاده شود میتواند به مقدار چشمگیری به روند کاهش وزن شما کمک کند.

۷- نوشیدنی های پر پروتئین

نوشیدنی های پر پروتئین میتوانند اشتها را سرکوب کنند، از گرسنه شدن پیشگیری کنند و احساس سیری را افزایش دهند که هر سه مورد گفته شده در کاهش وزن موثر است.
پودر های پروتئینی بیشماری هستند که میتوانید از آنها در نوشیدنی های خود استفاده کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.
مصرف پروتیئن باعث کاهش هورمون هایی مثل گرلین که ایجاد گرسنگی میکنند میشود، از طرفی هورمون های سیری مثل GLP-۱ را افزایش میدهد.(۲۰)
پروتئین وی، پروتئین نخود، همپ و انواع مختلفی از پودر های پروتئینی وجود دارند که میتوانید آنها را به نوشیدنی ها یا اسموتی های خود اضافه کنید تا در روند کاهش وزن به شما کمک کند.

۸- آب سبزیجات

گرچه نوشیدن آب میوه با افزایش وزن همراه است اما آب سبزیجات میتواند اثری دقیقا مخالف آب میوه ایجاد کند و موجب کاهش وزن شود.(۲۱)
مصرف آب سبزیجات با افزایش دریافت مواد مغذی و کاهش دریافت کربوهیدرات همراه است که دو فاکتور مهم در کاهش وزن به شمار میروند، افرادی که در کنار رژیم لاغری خود از آب سبزیجات استفاده میکنند میزان کاهش وزن بسیار بیشتری نسبت به افرادی که آب سبزیجات نمینوشند خواهند داشت.(۲۲)
البته مصرف خود سبزیجات نسبت به آب آنها انتخاب بهتری است، زیرا سبزیجات نسبت به آب آنها فیبر بسیار بیشتری دارند که در طی فرایند آبگیری فیبر آن جدا میشود.
با این حال اگر امکان مصرف سبزیجات را ندارید میتوانید از آب آنها استفاده کنید و از فواید آنها در کاهش وزن بهره مند شوید.

سخن پایانی

برخی نوشیدنی های خاص مثل چای سبز، چای سیاه، قهوه، زنجبیل، آب سبزیجات و سرکه سیب میتوانند با افزایش متابولیسم، کاهش اشتها و افزایش احساس سیری به شما در روند کاهش وزن کمک کنند.
بعلاوه این نوشیدنی ها دارای آنتی اکسیدان های قوی هستند که برای سلامت عمومی بدن شما و مبارزه با رادیکال های آزاد بسیار موثر عمل میکنند.
البته باید در نظر داشته باشید که این نوشیدنی ها در کنار رژیم کاهش وزن اثر خود را خواهند گذاشت و ممکن است به تنهایی موثر واقع نشوند.نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

برای اینکه بتونیم رژیم غذایی شما رو تنظیم کنیم نیاز به اطلاعات فیزیکی شما داریم، بر روی دکمه دریافت رژیم لاغری کلیک کنید و اطلاعات خودتون رو برای ما ارسال کنید تا متخصصین تغذیه ما رژیم غذایی شما را براتون تنظیم کنند. برای دریافت رژیم لاغری کلیک کنید.