چرا بعد از غذاخوردن احساس گرسنگی میکنیم؟

گرسنگی یک مکانیسم در بدن است که به شما بفهماند به انرژی و غذای بیشتری برای ادامه فعالیت های روزانه خود نیاز دارد.
با این حال برخی از افراد هستند که حتی پس از غذاخوردن هم احساس گرسنگی و ضعف دارند، عوامل زیادی از جمله نوع رژیم غذایی شما، وضعیت هورمونی و یا سبک زندگی میتواند بر روی این مسئله اثر بگذارد و باعث شود شما حتی پس از مصرف غذا هم احساس گرسنگی داشته باشید.
در این مقاله به بررسی علت های احساس ضعف پس از خوردن غذا و راه های برطرف کردن این مشکل مپردازیم.

احساس ضعف بعد از غذا خوردن

علت احساس ضعف پس از خوردن غذا و راه های برطرف کردن آن

چندین دلیل برای احساس گرسنگی و ضعف پس از غذا خوردن وجود دارد که در زیر برای شما آورده شده است:


ترکیب وعده غذایی

به عنوان اولین علت وجود ضعف پس از وعده غذایی میتوان به ترکیبات وعده غذایی که خوردید اشاره کرد.
وعده های غذایی پر پروتئین نسبت به وعده های غذایی با کربوهیدرات و یا چربی بیشتر، احساس سیری بیشتری را در شما حتی با وجود کالری یکسان ایجاد خواهند کرد.
بر اساس مطالعات متعددی دیده شده که پس از خوردن وعده های غذایی پر پروتئین میزان هورمون های سیری مثل GLP-۱، CCK، PYY بیشتر ترشح میشود و باعث ایجاد احساس سیری در فرد میشود.
علاوه بر پروتئین، میزان فیبر موجود در وعده غذایی هم تاثیر زیادی بر روی احساس سیری در شما خواهد گذاشت، فیبر کربوهیدرات غیر قابل هضمی است که در غذاهای گیاهی مثل سبزیجات، حبوبات و میوه ها وجود دارد و باعث کاهش سرعت تخلیه معده و در نتیجه احساس سیری بیشتر میشود.
ترکیب مصرف غذاهای پر پروتئین مثل گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی به همراه غذاهای پر فیبر مثل سبزیجات و میوه ها، دانه ها، مغز ها و... باعث احساس سیری در شما شده و از گرسنگی پس از غذا خوردن جلوگیری میکند.
اگر شما پس از غذا خوردن احساس گرسنگی میکنید و وعده غذایی شما کم پروتئین و کم فیبر است، میزان این ترکیبات را در وعده های غذایی خود افزایش دهید.


گیرنده های کششی موجود در معده

علاوه بر ترکیب وعده غذایی، معده هم نقش موثری در احساس سیری دارد، در دیواره معده گیرنده های کششی وجود دارد که بعد از غذا خوردن به علت باز شدن فضای معده این سیگنال را به مغز ارسال میکند که ظرفیت معده پر شده و شما احساس سیری میکنید.
این گیرنده ها به ترکیب غذای خورده شده کاری ندارند و تنها با میزان پر شدن معده کار دارند، در واقع حجم غذایی که میخورید تاثیر زیادی بر روی احساس سیری در شما دارد.
البته این احساس سیری زیاد طول نخواهید کشید و اثر بلند مدت ندارد، در واقع این مساله بیشتر تاثیر خود را در طی وعده غذایی برای دستور به مغز که از غذاخوردن دست بکشید و مدت کوتاهی پس از صرف غذا اثرگذار است.
اگر شما در طی وعده غذایی هرچه میخورید سیر نمیشوید و یا هنوز احساس ضعف دارید بهتر است از غذاهای پر حجمی که کالری کمتری دارند استفاده کنید.
غذاهای پر فیبر مثل سبزیجات، پاپ کورن، غلات کامل، میوه ها، گوشت مرغ و بوقلمون دارای میزان زیادی آب و حجم زیاد هستند و باعث میشوند که فضای معده شما بیشتر پر شده و احساس سیری داشته باشید.


احساس ضعف بعد از غذا خوردن

هورمون لپتین

در برخی موارد بررسی وضعیت هورمونی علت اصلی احساس گرسنگی پس از مصرف غذا را برای ما روشن میکند. لپتین اصلی ترین هورمونی است که سیگنال سیر شدن را به مغز ارسال میکند.
لپیتین یک هورمون از جنس چربی است، بنابر این میزان آن در افرادی که توده چربی بیشتری دارند افزایش میابند. با این حال در برخی افراد عملکرد هورمون لپتین و تاثیر آن بر مغز دچار اختلال میشود، این مسئله که بخصوص در افراد چاق دیده میشود مقاومت به لپتین نامیده میشود.
مقاومت به لپتین سبب میشود که مغز نتواند هورمون های لپتین را تشخیص دهد و حتی با وجود اینکه سطح لپتین در خون طبیعی است باعث میشود شما احساس سیری نداشته باشید و غذای زیادی را در هر وعده بخورید و باعث افزایش وزن شما در بلند مدت شود.
گرچه مقاومت به لپتین یک مساله پیچیده است اما میتوان با ورزش منظم، کاهش دریافت قند، افزایش مصرف فیبر و خواب کافی باعث شد که مقاومت بدن نسبت به لپتین کاهش پیدا کند و این مشکل شما حل شود.


سبک غذا خوردن شما

در کنار عوامل اصلی که در بالا گفته شد، برخی رفتار های غذایی هم باعث میشود که شما پس از غذاخوردن احساس گرسنگی و ضعف داشته باشید. از جمله این عادت های غذایی شامل:
تمرکز نداشتن حین غذا خوردن: مطالعات نشان میدهند افرادی که در حین غذا خوردن حواسشان به عوامل مختلف مثل تلویزیون، موبایل و یا سایر عوامل پرت میشود دیرتر احساس سیری میکنند، اگر غذای خود را در آرامش بیشتر مصرف کنید بیشتر احساس سیری خواهید کرد.
سریع غذا خوردن: غذاخوردن سریع باعث میشود که شما کمتر احساس سیر بودن داشته باشید، افرادی که کمتر غذا را میجوند و به سرعت غذای خود را میخورند بیشتر احساس گرسنگی خواهند کرد، این مسئله بخاطر تاخیر سیگنال هایی است که برای احساس سیری به مغز ارسال میشود، بنابر این اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که غذای خود را به سرعت میخورید سعی کنید سرعت غذا خوردن خود را کاهش دهید.
استرس داشتن: استرس باعث بالا رفتن هورمون کروتیزول میشود، این هورمون سبب احساس گرسنگی در شما خواهد شد، بنابر این اگر شما تحت استرس زیاد هستید سعی کنید با تکنیک هایی مثل یوگا، مدیتیشن و... استرس خود را کاهش دهید.
بیش از حد ورزش میکنید: افرادی ورزشکار و کسانی که ورزش طولانی مدت انجام میدهند متابولیسم سریع تر و اشتهای بیشتری هم دارند، اگر شما ساعات زیادی را ورزش میکنید بهتر نیاز به غذای بیشتری هم دارید که بتوانید سوخت بدن خود را تامین کنید.
کم خوابی: خواب کافی برای تنظیم هورمون های بدن ضروری است. شما میتوانید با بهبود کیفیت خواب شبانه خودتان به افزایش تنظیم هورمون ها در بدن کمک کرده و کنترل اشتهای خودتان را به دست بگیرید.
به اندازه کافی غذا نخورده اید: ساده ترین علتی که میتوان برای احساس گرسنگی پس از غذا خوردن در نظر گرفت این است که شما به اندازه کافی غذا نخورده اید.
قند خون بالا: قند خون بالا و مقاومت نسبت به انسولین باعث میشود که گلوکز کافی به سلول های بدن نرسد و در نتیجه احساس گرسنگی به شخص دست میدهد.

سخن پایانی

احساس گرسنگی در همه افراد سالم وجود دارد، اما حساس گرسنگی و ضعف پس از غذاخوردن اغلب بخاطر کمبود پروتئین در رژیم غذایی و کمبود فیبر در غذا است. با این حال مشکلات هورمونی و سبک زندگی هم میتواند موجب این مشکل در افراد شود.
اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که اغلب بعد از غذا خوردن احساس گرسنگی میکنید بهتر است به نکات گفته شده در بالا نگاهی بیندازید.نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

برای اینکه بتونیم رژیم غذایی شما رو تنظیم کنیم نیاز به اطلاعات فیزیکی شما داریم، بر روی دکمه دریافت رژیم آنلاین کلیک کنید و اطلاعات خودتون رو برای ما ارسال کنید تا متخصصین تغذیه ما رژیم غذایی شما را براتون تنظیم کنند. برای دریافت رژیم آنلاین کلیک کنید.