مکمل های غذایی برای تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی شما ترکیبی از سلول ها، مواد شیمیایی مختلف و فعالیت هایی است که باعث مقاومت بدن شما در برابر عوامل بیماری زای خارجی از جمله ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و... میشود.
داشتن سیستم ایمنی سالم برای سلامت بدن بسیار ضروری است و در صورتی که سیستم ایمنی وظایف خود را به درستی انجام ندهد در معرض انواع بیماری های قرار میگیریم.
داشتن سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب و سرشار از مواد مغذی، خواب کافی و ورزش از اصلی ترین عواملی هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکنند.
علاوه بر موارد گفته شده، مطالعات نشان داده اند که استفاده از برخی ویتامین ها، املاح و برخی گیاهان میتواند به تقویت سیستم ایمنی شما کمک کند.
حتما به این نکته توجه کنید که دریافت برخی مکمل های غذایی میتواند با دارو ها و یا با مواد مفید دیگر دریافتی بدن تداخل داشته باشد، به همین منظور قبل از مصرف هرگونه مکمل غذایی حتما با مشاور تغذیه و یا پزشک خود مشورت کنید.

در ادامه ۱۵ مکمل غذایی که برای تقویت سیستم ایمنی شما کمک کننده هستند را بررسی میکنیم.

مکمل هایی برای تقویت سیستم ایمنی

۱- ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های زیادی در بدن از جمله عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن دارد.
ویتامین دی با تقویت عملکرد گلبول های سفید بدن بخصوص ماکروفاژ ها و مونوسیت ها با عوامب بیماری زای خارجی مقابله میکند، علاوه بر این با کاهش التهاب باعث پاسخ بهتر سیستم ایمنی بدن به عوامل بیماری زای خارجی میشود.
بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین دی هستند و این مسئله اصلا برای سیستم ایمنی خوب نیست، در واقع کمبود ویتامین دی با افزایش احتمال ابتلا به عفونت های تنفسی از جمله آنفولانزا، سرماخوردگی و کرونا و یا واکنش های آلرژیک مثل آسم همراه است.
در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۹ بر روی ۱۲ هزار نفر صورت گرفت مشاهده شد افرادی که با ویتامین دی مکمل یاری میشوند به طور چشمگیری نسبت به ابتلای عفونت های تنفسی مقاومت بیشتری دارند و در صورت ابتلا روند بهبودی آنها سریع تر است.
در مطالعات دیگری که بر روی ویتامین دی و سیستم ایمنی صورت گرفت مشاهده شد سطح مناسب ویتامین دی با افزایش مقاومت بدن نسبت به عفونت های ویروسی مثل هپاتیت سی و ایدز همراه است.
توصیه میشود بر اساس سطح ویتامین دی خون، روزانه ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ IU ویتامین دی مصرف کنید، در صورتی که کمبود ویتامین دی در شما شدیدتر باشد نیاز است تا دوز دریافتی ویتامین دی خود را افزایش دهید.

۲- روی

روی یکی از املاحی است در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسیار پررنگی دارد و معمولا در مکمل های غذایی و مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن یافت میشود.
روی نقش حیاتی در تکامل سلول های ایمنی داشته و وجود مقادیر کافی روی در بدن در پاسخ های التهابی سیستم ایمنی بسیار مهم است.
کمبود روی بر روی توانایی سیستم ایمنی اثر گذاشته و قدرت آن را کاهش می دهد، در نتیجه احتمال ابتلای شما به بیماری های عفونی مختلف از جمله ویروس کرونا افزایش پیدا میکند.
کمبود روی در حدود ۳۰% از مردم جهان را تحت تاثیر قرار میدهد و در واقع یک سوم مردم دنیا کمبود روی دارند، این مسئله در سالمندان بیشتر به چشم میخورد، مطالعات زیادی بیان میکنند استفاده از مکمل روی در افرادی که کمبود این ماده معدنی مهم را دارند باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی آنها شده و نسبت به عفونت های تنفسی آنها را مقاوم تر میکند.
مکمل یاری با روی برای آنها که همیشه بیمار هستند میتواند باعث عملکرد بهتر سیستم ایمنی آنها شده و کمتر مریض شوند.
داشتن سطح مناسبی از روی میتواند به کاهش طول دوره بیماری هم کمک کند، در واقع افرادی که سطح روی در بدن آنها مناسب است در صورت ابتلا به بیماری سریع تر بهبود پیدا میکنند.
مصرف مکمل روی در دراز مدت مشکلی برای فرد سالم ایجاد نمیکند و شما میتوانید از دوز های ۱۰ تا ۳۰ میلی گرم در روز بدون نگرانی استفاده کنید، مصرف بیشتر از این مقدار میتواند با جذب مس تداخل ایجاد کرده و باعث افزایش احتمال عفونت در بدن شود.

۳- ویتامین C

ویتامین ث معروف ترین مکمل غذایی است که افراد برای افزایش قدرت سیستم ایمنی خود استفاده میکنند که این مسئله بخاطر نقش مهم ویتامین ث در عملکرد سیستم ایمنی است.
ویتامین ث در بسیار از عملکرد های سیستم ایمنی نقش دارد و قدرت آنها را برای مقابله با عوامل بیماری زا افزایش میدهد.
بعلاوه ویتامین ث نقش مهمی هم در مرگ سلول ها دارد، به این صورت که با کشتن سلول های پیر و قدیمی و ساخت سلول های جدید و جوان باعث بهتر شدن عملکرد سیستم ایمنی میشود.
ویتامین ث یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که از سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت میکند، رادیکال های آزاد میتوانند از طریق واکنش های طبیعی بدن به وجود آیند و یا از طریق آلودگی و استرس های مختلف وارد بدن شوند.
استرس های اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد باعث تضعیف سیستم ایمنی شده و احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش میدهد.
مطالعات نشان میدهند که مصرف مکمل ویتامین ث با کاهش شدت و مدت بیماری های تنفسی مثل سرماخوردگی همراه است.
جالب است که بدانید مصرف روزانه ۱ گرم ویتامین ث در افرادی که تحت استرس های اکسیداتیو قرار دارند خطر ابتلا به سرماخوردگی را ۵۰% کاهش میدهد.
همچنین استفاده از دوز های بالای ویتامین ث در افرادی که به عفونت های شدید تنفسی مثل ARDS یا سپسیس مبتلا هستند میتواند کمک کننده باشد.
در نهایت مصرف کافی ویتامین ث بخصوص در افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند و به اندازه کافی ویتامین ث را از رژیم غذایی خود دریافت نمیکنند نقش بسیار مهمی در افزایش عملکرد سیستم ایمنی دارد.
اگر میخواهید مکمل ویتامین ث مصرف کنید میتوانید روزانه حدود ۵۰۰ میلی گرم تا ۱ گرم از آن را استفاده کنید.


مکمل هایی برای تقویت سیستم ایمنی

۴- آقطی سیاه

آقطی سیاه میوه ای از خانواده توت ها است که از دیرباز برای درمان عفونت ها مورد استفاده قرار میگرفته است، مطالعات جدید نشان میدهد که این گیاه میتواند در افزایش قدرت سیستم ایمنی اثر گذار باشد.
در مطالعاتی که صورت گرفت مشاهده شد مصرف عصاره آقطی سیاه میتواند با افزایش مقاومت بدن نسبت به باکتری ها و ویروس ها و بخصوص ویروس های تنفسی از جمله آنفولانزا همراه باشد.
بعلاوه مصرف آقطی سیاه با کاهش طول مدت و شدت سرماخوردگی همراه است که نشان از افزایش قدرت سیستم ایمنی در برابر عفونت های ویروسی دارد.
مکمل های آقطی سیاه به صورت شربت و یا کپسول در داروخانه ها موجود است و شما میتوانید آن را از داروخانه تهیه و استفاده کنید.
روزانه ۳ قاشق غذاخوری شربت آقطی سیاه میتواند به کاهش شدت بیماری های تنفسی مثل سرماخوردگی به شما کمک کند.

۵- قارچ های دارویی

قارچ های دارویی از زمان بقراط برای مصارف گوناگون پزشکی مورد استفاده قرار میگرفته اند، بسیاری از قارچ های دارویی برای اهمیت آنها در افزایش قدرت سیستم ایمنی مورد بررسی قرار گرفته اند.
بیشتر از ۲۷۰ نوع قارچ دارویی وجود دارد که در افزایش قدرت سیستم ایمنی نقش دارند، برخی مطالعات بیان میکنند که مصرف برخی از این قارچ های دارویی میتواند به افزایش قدرت سیستم ایمنی برای مقابله با عفونت های تنفسی و بیماری های ریوی کمک کند. به طور مثال در مطالعه که بر روی بیماران مبتلا به سل صورت گرفت مشاهده شد استفاده از قارچ کوردیسپس باعث کاهش قابل توجه باکتری ها در ریه شد.
قارچ دم بوقلمون نوع دیگری از قارچ ها است که تاثیر بسیار زیادی بر روی افزایش قدرت سیستم ایمنی دارد. این قارچ در افزایش قدرت بدن برای مقابله با سرطان ها هم نقش ویژه ای دارد.
انواع دیگری از قارچ های دارویی وجود دارند که میتوانند به افزایش سلامت شما کمک کنند و شما میتوانید آنها را به صورت مکمل و یا به صورت دم کرده استفاده کنید.

مکمل هایی برای تقویت سیستم ایمنی

۶-۱۵ سایر مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی

علاوه بر مکمل هایی که در بالا گفته شد برخی از مکمل ها و گیاهان دارویی دیگر هم میتوانند در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شما نقش داشته باشند. از جمله موارد زیر:

آستراگالوس یا گون: یک گیاه دارویی است که در طب سنتی چین مورد استفاده قرار میگرفته است، در مطالعات بر روی حیوان ها دیده شده که باعث افزایش پاسخ های ایمنی بدن آنها میشود.
سلنیم: یک ماده معدنی است که برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ضروری به شمار میرود، در مطالعات بر روی حیوان های دیده شد که مصرف مکمل سلنیم باعث افزایش مقاومت بدن بخصوص در برابر عفونت های ویروسی آنفولانزا از جمله H۱N۱ میشود.
سیر: سیر دارای قدرت فوق العاده آنتی ویروسی و ضد التهابی است، در مطالعاتی که روی سیر و سیستم ایمنی حیوان ها صورت گرفت دیده شد که مصرف سیر با افزایش قدرت سلول های سفید خونی در مقابله با بیماری ها عفونی همراه است، با این حال مطالعات انسانی کمی بر روی سیر صورت گرفته و نیاز به مطالعات بیشتری بر روی آن است.
آندروگرافیس: گیاهی است دارای ترکیبی به نام آندروگرافولید که خاصیت ضد ویروسی دارد و میتواند برای عفونت های ویروسی از جمله آنفولانزا نوع A کمک کننده باشد.
شیرین بیان: شیرین بیان دارای ترکیبات زیادی است که میتوانند به بدن برای مقابله با ویروس ها کمک کنند، بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته عصاره شیرین بیان میتواند برای کمک به درمان بیماری های حاد تنفسی مثل کرونا مفید واقع شود.
پلاگرونیوم: در برخی از مطالعات دیده شده که مصرف عصاره این گیاه میتواند به درمان عفونت های تنفسی رایج مثل سرماخوردگی، برونشیت کمک کننده باشد، البته نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه میباشد.
ویتامین های گروه ب (ب کمپلکس): ویتامین های گروه ب و بخصوص ویتامین ب ۶ و ب ۱۲ نقش مهمی در عملکرد صحیح سلول های ایمنی بدن دارند، با این حال بسیاری از افراد دچار کمبود این ویتامین ها هستند که باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی آنها میشود.
کورکومین: کورکومین ماده اصلی و موثر زردچوبه است و دارای خاصیت ضد التهابی بسیار زیاد است و باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شما میگردد.
اکیناسه: خانواده بزرگی از گیاهان هستند که برخی از آنها در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نقش دارند، برخی از آنها به طور اختصاصی خواص ضد ویروسی دارند و بدن را در برابر ویروس هایی چون راینو ویروس حمایت میکنند.
پروپولیس: یک ماده مقوی است که توسط زنبور های عسل برای درزگیری کندو ها تولید میشود، دارای خاصیت فراوان برای تقویت سیستم ایمنی است و میتواند در برابر عفونت های ویروسی به بدن کمک کند. با این حال مطالعات بیشتری بر روی انسان ها مورد نیاز است.

سخن پایانی

مکمل های زیادی میتوانند منجر به افزایش قدرت سیستم ایمنی شوند، روی، آقطی سیاه، ویتامین ث و ویتامین دی تنها برخی از این مکمل ها هستند که اثرات آنها بر روی افزایش قدرت سیستم ایمنی انسان اثبات شده است.
با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که این مکمل ها تنها کمک کننده هستند و نمیتوانند جایگزین سبک زندگی سالم برای شما شوند.
سبک زندگی سالم شامل رژیم غذایی مناسب، خواب و استراحت کافی، ورزش مناسب و عدم مصرف سیگار و الکل است. شما با رعایت این موارد میتواند سلامت بدن و سیستم ایمنی خود را تضمین کنید.
اگر شما قصد مصرف هرگونه مکمل غذایی را دارید حتما با مشاور تغذیه و یا پزشک خود مشورت کنید. زیرا مکمل هایی غذایی میتوانند با هم دیگر و یا با املاح و ویتامین های غذا تداخل داشته باشند.

 
نکته دیگری که در مورد مصرف مکمل ها باید در نظر بگیرید این است که گرچه برخی از این مکمل ها دارای خواص ضد ویروسی هستند اما هیچکدام از آنها برای درمان قطعی بیماری کرونا مصونیت کامل ندارند.نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

برای اینکه بتونیم رژیم غذایی شما رو تنظیم کنیم نیاز به اطلاعات فیزیکی شما داریم، بر روی دکمه دریافت رژیم تخصصی کلیک کنید و اطلاعات خودتون رو برای ما ارسال کنید تا متخصصین تغذیه ما رژیم غذایی شما را براتون تنظیم کنند. برای دریافت رژیم تخصصی کلیک کنید.