آیا مصرف ویتامین دی خطر ابتلا به کرونا را کاهش میدهد؟

ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های بسیار زیادی را در بدن ایفا میکند.
ویتامین دی در عملکرد صحیح سیستم ایمنی هم نقش دارد و همین مسئله این سوال را پیش می آورد که آیا ویتامین دی برای تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ویروس جدید کرونا هم میتواند موثر باشد یا خیر؟
از آنجا که تا کنون درمانی برای بیماری کرونا کشف نشده است، پیشگیری از ابتلا به کرونا اهمیت دو چندان پیدا میکند و رعایت بهداشت فردی و حفظ فاصله فیزیکی کمک زیادی به پیشگیری از کرونا میکند.
علاوه بر این تحقیقات متعددی نشان میدهند که داشتن سطح متعادلی از ویتامین دی به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده و بدن را در برابر انواع عفونت های دستگاه تنفسی مقاوم تر میکند.
در بررسی که اخیرا صورت گرفت مشاهده شد خطر مرگ در مبتلایان به کرونا که سطح ویتامین دی آنها مناسب بود نسبت به افرادی که کمبود ویتامین دی داشتند کمتر است.

در این مقاله توضیح میدهیم که ویتامین دی چگونه بر روی سیستم ایمنی شما اثر گذاشته و باعث مقاومت بیشتر دستگاه تنفسی شما در برابر انواع عفونت های تنفسی از جمله کرونا میگردد.

ویتامین دی چه تاثیری روی سیستم ایمنی میگذارد؟

ویتامین دی برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن که اولین خط دفاعی در برابر عفونت ها و ویروس هاست ضروری و بسیار مهم است.
این ویتامین نقش حیاتی برای افزایش پاسخ سیستم ایمنی به بیماری ها ایفا میکند. ویتامین دی نقشی ضد التهابی و تنظیم کنندگی سیستم ایمنی را دارد و برای فعالسازی سیستم ایمنی ضروری است.
در واقع ویتامین دی در تقویت عمل سلول های ایمنی T و ماکروفاژ ها نقش دارد و از این طریق با عوامل بیماری زا مقابله میکند.
پایین بودن سطح ویتامین دی با افزایش آسیب پذیری بدن در برابر عفونت و بیماری ها و همچنین بروز بیماری های خود ایمنی و اختلالت سیستم ایمنی همراه است.
به عنوان مثال در افرادی که سطح ویتامین دی آنها پایین است امکان ابتلا به بیماری های تنفسی مثل آسم، سندرم زجر تنفسی COPD یا سل افزایش پیدا میکند، طبیعی است با کمبود ویتامین دی مقامت دستگاه تنفسی به باکتری ها و ویروس ها از جمله کرونا ویروس کاهش پیدا میکند.
نکته ای که در مورد ویتامین دی و کرونا مهم میباشد این مسئله است که پایین بودن سطح ویتامین دی با کاهش عملکرد ریه همراه است که منجر به تشدید آسیب پذیری در برابر کرونا میشود.

آیا با مصرف ویتامین دی در برابر کرونا ایمن میشویم؟

در حال حاضر درمانی برای بیماری کرونا وجود ندارد و تنها راه مقابله با کرونا پیشگیری از ابتلا به آن است. برخی مطالعات به رابطه بین کرونا و سطح ویتامین دی پرداخته اند و وجود رابطه بین این دو را تایید کرده اند.
در واقع در بیماران مبتلا به کرونا مشاهده شده است که آن دسته از بیمارانی که سطح ویتامین دی در خون آنها بیشتر از ۳۰ نانوگرم در دسی لیتر بوده، عوارض کمتری از خود نشان داده اند و میزان مرگ و میر آنها کمتر بوده است.
در بیماران بالای ۴۰ سال هم مشاهده شد در افرادی که ویتامین دی در خون آنها مناسب بوده نسبت به گروهی که کمبود ویتامین دی داشته اند در حدود ۵۰% عوارض کمتری از جمله کاهش اکسیژن خون، ناهوشیاری و مرگ داشته اند.
در گذشته هم اثبات شده بود که کمبود ویتامین دی با کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن و آسیب پذیر بودن فرد در مقابل انواع عفونت ها و بیماری ها همراه است.
در یک مطالعه دیگر که بر روی ۱۲ هزار نفر از افراد کشور های مختلف صورت گرفت مشاهد شد که استفاده از مکمل ویتامین دی در هر دو گروه از افراد که کمبود داشته و یا نداشته اند با افزایش قدرت سیستم ایمنی و کاهش ابتلا به بیماری های تنفسی همراه بود.
نکته ای که در این مطالعه مهم بود این مسئله بود که دریافت دوز های کمتر ویتامین دی به صورت روزانه یا هفتگی بسیار موثر تر از دریافت دوز بالای ویتامین دی به صورت ماهانه بود و ابتلای افراد به بیماری های حاد تنفسی مثل کرونا کاهش پیدا کرده بود.
بعلاوه کمبود ویتامین دی با فرایند به اسم "طوفان سایتوکاین" همراه است، سایتوکاین ها پروتئین هایی هستند که قسمتی جدا ناپذیر از سیستم ایمنی ما میباشند، این پروتئین ها هم نقش ضد التهابی و هم نقش التهابی را ایفا میکنند و تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن دارند. 
با این حال سایتوکاین ها میتوانند تحت شرایط خاصی باعث آسیب به بافت خود بدن شوند. زمانی که سایتوکاین ها به صورت کنترل نشده در پاسخ به یک عامل بیماری زا تولید شوند یا به عبارتی طوفان سایتوکاین در بدن رخ دهد میزان آنها در بدن به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و همین امر باعث آسیب به بافت و پیشرفت شدید بیماری میگردد.
در واقع طوفان سایتوکاینی یکی از علت های اصلی از کار افتادن اندام های مختلف بدن در طی بیماری کرونا است و نقش بسیار مهمی در پیشرفت بیماری کرونا دارد.
به طور مثال در بیماران مبتلا به کرونا که وضعیت وخیم تری داشتند سطح سایتوکاین ها بخصوص اینترلوکین-۱ و اینترلوکین-۶ افزایش محسوسی داشتند.
کمبود ویتامین دی با کاهش قدرت سیستم ایمنی و افزایش احتمال طوفان سایتوکاینی همراه است و در نتیجه موجب آسیب پذیری بدن در برابر کرونا میشود، شما میتوانید با مصرف دوز های مناسب ویتامین دی از بروز این اختلالت در بدن خود پیشگیری کنید.
گرچه ویتامین دی به تنهایی نمیتواند از بدن شما در برابر ابتلا به بیماری کرونا حفاظت کند اما کمبود این ویتامین موجب احتمال بیشتر ابتلای شما به کرونا شده و در صورت ابتلا عوارض شدید تری را برای شما به همراه خواهد داشت.
این مسئله بخصوص در مورد افرادی که در برابر بیماری کرونا آسیب پذیر تر هستند مثل سالمندان یا افراد باردار بسیار با اهمیت است و حتما باید مراقب این مسئله بود.
بنابر این اگر تا کنون مکمل ویتامین دی را مصرف نکرده اید بهتر است هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کرده و برای انجام آزمایش تعیین سطح ویتامین دی اقدام کنید تا در صورت نیاز دوز مناسب ویتامین دی برای شما تجویز گردد.
بر اساس میزان کمبود ویتامین در در بدن شما پزشک ممکن است دوز های ۱۰۰۰-۴۰۰۰ واحدی ویتامین دی را به صورت روزانه برای شما تجویز کند، با این حال در برخی افراد که کمبود شدیدتری دارند ممکن است نیاز به تجویز دوزهای بالاتر این ویتامین مهم باشد.
میزان طبیعی ویتامین دی در خون شما باید در حدود ng/dl ۳۰-۶۰ باشد.

توجه داشته باشید که ویتامین دی از انواع محلول در چربی است و مصرف بیش از اندازه آن میتواند باعث بروز مسمویت با ویتامین دی گردد.


سخن پایانی

ویتامین دی نقش های بسیار مهمی را در بدن شما ایفا میکند از جمله یکی از مهمترین نقش های آن افزایش قدرت سیستم ایمنی است.
دانشمندان معتقدند که دریافت مکمل ویتامین دی بخصوص در افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند میتواند به پیشگیری از عفونت های تنفسی از جمله کرونا کمک کند. بعلاوه در صورت ابتلا به کرونا عوارض کمتری برای شما به وجود خواهد آورد.
البته تاثر مصرف ویتامین دی در سرعت بهبود کرونا هنوز مشخص نیست و نیاز به بررسی های بیشتری دارد.

با پزشک خود در مورد مصرف ویتامین دی و دوز مصرفی آن صحبت کنید تا سیستم ایمنی خود را تقویت کرده و در برابر کرونا ایمن شوید.نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

به صفحه دریافت رژیم بروید و بعداز ورود اطلاعات، مشاوران تغذیه پرتال باتوجه به مشخصات فردی شما اقدام به ویزیت و صدور رژیم برای شما خواهند نمود. دریافت رژیم غذایی ویژه افرداد کرونایی !!!