۴۴ غذای کم کربوهیدرات با طعم فوق العاده

بروزرسانی ۲۰ ادریبهشت ۱۴۰۲

مصرف کربوهیدرات کمتر میتواند برای سلامتی شما مفید باشد، استفاده از رژیم های کم کربوهیدرات مثل رژیم کتوژنیک میتواند سبب کاهش گرسنگی شما شود و در نهایت بدون اینکه محدودیت کالری داشته باشید وزن شما کاهش پیدا کند.(۱، ۲)
مطالعات نشان دهنده این مسئله است که استفاده از رژیم های کم کربوهیدرات ۲ تا ۳ برابر بیشتر از رژیم های کم چربی باعث کاهش وزن میشوند.(۳، ۴)
کاهش دریافت کربوهیدرات میتواند اثرات مفید دیگری نیز بر روی سلامتی شما داشته باشد که از جمله آنان میتوان به کاهش قند خون، کاهش فشار خون و کاهش تریگلیسیرید خون اشاره کرد.(۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰)
استفاده از غذاهای کم کربوهیدرات خیلی هم پیچیده نیست، به آسانی میتوانید با انتخاب غذاهای کم کربوهیدرات وزن خود را کاهش و سلامتی خود را افزایش دهید.
در ادامه غذاهای بدون کربوهیدرات یا کم کربوهیدرات را بررسی میکنیم که بسیار خوش طعم هستند و میتوانید از آنها در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

کربوهیدرات کل و کربوهیدرات خالص

میزان کربوهیدرات هرکدام از مواد غذایی به ازای هر واحد استاندارد ۱۰۰ گرمی در نظر گرفته شده و در انتهای هر ماده غذایی میزان کربوهیدرات آن ماده بیان شده است، در نظر داشته باشید که برخی از این غذاها دارای مقدار بسیار زیادی فیبر هستند که بر روی هضم و جذب کربوهیدرات ها تاثیر میگذارند و باعث کاهش میزان کربوهیدرات خالص هضم شده میشوند.

۱-۶ | گوشت ها و تخم مرغ

تخم مرغ و همه انواع گوشت تقریبا هیچ کربوهیدراتی ندارند و کربوهیدرات آنها صفر است. البته اعما و احشا داخلی جانوران از این قاعده مستثنی هستند و به طور مثال جگر دارای ۵% کربوهیدرات است.(۱۳)


44 ماده غذایی با کربوهیدرات پایین برای استفاده در رژیم های لو کرب

تخم مرغ

تخم مرغ یکی از سالم ترین و بهترین غذاها بر روی زمین است، تخم مرغ سرشار از مواد مغذی متنوعی است -از جمله موادی که برای سلامت مغز و چشم شما مفید است- که میتواند در افزایش سلامت شما تاثیر گذار باشد.(۱۱، ۱۲)
کربوهیدرات: تقریبا صفر


گوشت گاو و گوساله

گوشت گاو بسیار غنی و سرشار از انواع مواد مغذی مختلف مورد نیاز بدن نظیر آهن و ویتامین B۱۲ است، انواع مختلفی از غذاها هستند که در تهیه آنها از گوشت گاو و گوساله استفاده شده مثل همبرگر، استیک و... که شما میتوانید از آنها در رژیم غذایی کم کربوهیدرات خود استفاده کنید.
کربوهیدرات: صفر


گوشت گوسفند

همانند گوشت گاو، گوشت گوسفند هم دارای میزان زیادی از انواع مواد مغذی ضروری برای بدن است، از آنجا که گوسفند ها بیشتر از علوفه تازه که در طبیعت رشد میکنند تغذیه میکنند گوشت آن سرشار از انواع اسیدهای چرب مفید برای بدن مثل اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) است.(۱۴)
کربوهیدرات: صفر


گوشت مرغ

گوشت مرغ محبوب ترین گوشت در کل دنیا است، گوشت مرغ غنی از انواع مواد مغذی مختلف و سرشار از پروتئین است. اگر شما در حال حاضر تحت رژیم های کم کربوهیدرات مثل رژیم کتوژنیک هستید سعی کنید از قسمت های پرچرب مرغ مثل کتف و بال بیشتر استفاده کنید.
کربوهیدرات: صفر


گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون هم یکی دیگر از گوشت ها بسیار خوب و پرطرفدار در بین مردم است، مواد مغذی در گوشت بوقلمون اندکی با گوشت سفید مرغ تفاوت دارد و دارای مواد مغذی بیشتری است، میتوانید از گوشت بوقلمون هم برای استفاده در رژیم غذایی کم کربوهیدرات خود بهره ببرید.
کربوهیدرات: صفر


گوشت های دودی شده و خشک شده

از گوشت های دودی و خشک شده تا زمانی که به آنها شکر یا مواد افزودنی اضافه نشده میتوانید به عنوان یک میان وعده بسیار مناسب کم کربوهیدرات استفاده کنید، به این نکته توجه داشته باشید که بر روی گوشت های دودی شده در بازار فراوری های زیادی صورت گرفته و معمولا ناسالم هستند، بهترین راه برای استفاده از این نوع گوشت این است که آنها را در منزل تهیه کنید.
کربوهیدرات: بسیار وابسته به نوع آن و طرز تهیه آن دارد، در صورتی که گوشت خالص و کمی ادویه و طعم دهنده باشد تقریبا صفر

۷-۱۰ | غذاهای دریایی

ماهی و سایر غذاهای دریایی بسیار مغذی و سالم هستند، این مواد غذایی غنی از ویتامین B۱۲، ید و اسید های چرب امگا ۳ هستند، - مواد مغذی ای که اغلب مردم به میزان کافی از آنها دریافت نمیکنند.
مثل گوشت ها غذاهایی دریایی هم تقریبا کربوهیدراتی ندارند و میزان کربوهیدرات اکثر آنها تقریبا صفر است.


44 ماده غذایی با کربوهیدرات پایین برای استفاده در رژیم های لو کرب

سالمون

سالمون یکی از محبوب ترین ماهی ها در بین طرفداران غذاهای دریایی است، سالمون به دلایل زیاد مورد انتخاب بسیاری از افرادی است که به سلامتی خود اهمیت میدهند.
سالمون یک ماهی چرب است و بدین معنی که سرشار از اسیدهای چرب مفید برای بدن - اختصاصا امگا ۳- میباشد. به علاوه سالمون سرشار از ویتامین B۱۲، ید و ویتامین D است.
کربوهیدرات: صفر


قزل آلا

همانند سالمون، قزل آلای آب آزاد هم یک ماهی چرب است که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن است.
کربوهیدرات: صفر


ساردین

ساردین هم یک ماهی چرب است و معمولا به طور کامل - از جمله استخوان ها- قابل خوردن است. ساردین یکی از مغذی ترین مواد غذایی موجود در زمین است و تقریبا هرچه که بدن نیاز دارد را در خود جای داده است.
کربوهیدرات: صفر


صدف

ترکیب مواد غذایی مختلف موجود در صدف بسیار شبیه احشاء جانوران است و دقیقا به همان میزان از مواد مغذی و ترکیبات مورد نیاز بدن را در خود جای داده است، تقریبا در هر ۱۰۰ گرم صدف ۵ گرم کربوهیدرات وجود دارد.
کربوهیدرات: ۴-۵ %


از جمله سایر غذاهای دریایی کم کربوهیدرات میتوان به میگو، خرچنگ، ماهی تن، کاد و ... اشاره کرد.

۱۱-۲۲ | سبزیجات

بیشتر سبزیجات کربوهیدرات کمی دارند، بخصوص سبزیجات برگ سبز مثل سبزی خوردن، اسفناج و ... و خانواده کلم ها که بیشتر کربوهیدرات موجود در آنها نیز فیبر غذایی است.
در واقع در بین سبزیجات بیشترین میزان کربوهیدرات در سبزیجات نشاسته ای و ریشه سبزیجات مثل سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، لبو، هویج و ... است.


44 ماده غذایی با کربوهیدرات پایین برای استفاده در رژیم های لو کرب

بروکلی

بروکلی یکی از سبزیحات خوشمزه در خانواده کلم هاست که هم میتوان به صورت خام و هم به صورت پخته و آب پز مصرف کنید، بروکلی سرشار از ویتامین C، ویتامین K، فیبر و ترکیبات گیاهی ضد سرطان است.
کربوهیدرات: ۶ گرم در هر فنجان و ۷ گرم در هر ۱۰۰ گرم بروکلی (۷%)


گوجه فرنگی

گوجه فرنگی به نوعی میوه محسوب میشود اما با توجه به میزان کالری و ترکیبات جزو سبزیجات دسته بندی میشود، گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C و پتاسیم است.
کربوهیدرات: ۷ گرم به ازای یک عدد گوجه فرنگی بزرگ و یا ۴ گرم به ازای هر صد گرم گوجه فرنگی (۴%)


پیاز

پیاز یکی از پر مصرف ترین سبزیجات در روی زمین و یک طعم دهنده فوق العاده برای مواد غذایی است، پیاز سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد التهاب است.
کربوهیدرات: ۱۱ گرم به ازای هر فنجان پیاز خرد شده و یا ۹ گرم در هر صد گرم (۹%)


کلم بروکسل

کلم بروکسل یکی از غنی ترین سبزیجات خانواده کلم است، کلم بروکسل سرشار از ویتامین C و ویتامین K و تعداد زیادی ترکیبات گیاهی مفید است.
کربوهیدرات: ۶ گرم به ازای هر نصف فنجان خورد شده کلم بروکسل یا ۷ گرم در هر ۱۰۰ گرم (۷%)


گل کلم

گل کلم یکی از سبزیجات خوشمزه است که میتوان از آن در تهیه همه غذاهای بهره برد، گل کلم سرشار از ویتامین C، ویتامین K و فولات است.
کربوهیدرات: ۵ گرم به ازای هر فنجان یا ۱۰۰ گرم گل کلم (۵%)


کلم کیل

کلم کیل در بین طرفداران سبزیجات از جایگاه بالایی برخوردار است و خواهان زیادی دارد، کلم کیل به علت محتوای ویتامین C، ویتامین K، فیبر و کاروتن-به عنوان یک آنتی اکسیدان- دارای خواص زیادی برای افزایش سلامتی فرد است.
کربوهیدرات: ۷ گرم به ازای هر فنجان و یا ۱۰ گرم در هر ۱۰۰ گرم (۱۰%)


بادمجان

بادمجان هم یکی دیگر از میوه هاست که به علت کالری پایین در گروه سبزیجات قرار میگیرد. بادمجان به طریق مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و دارای فیبر زیادی هم است.
کربوهیدرات: ۵ گرم به ازای هر فنجان یا ۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم بادمجان (۶%)


خیار

خیار یک سبزی بسیار پرطرفدار در دنیاست که عطر و طعم عامه پسند دارد، قسمت اعظم خیار از آب تشکیل شده با مقدار کمی ویتامین K.
کربوهیدرات: ۴ گرم به ازای هر ۱۰۰ گرم (۴%)


فلفل دلمه

فلفل دلمه یکی از سبزیجات پرطرفدار و خوش طعم است که در اکثر آشپزخانه ها مورد استفاده زیاد قرار میگیرد، فلفل دلمه سرشار از ویتامین C، فیبر و بسته به رنگ آن از آنتی اکسیدان های مختلف است.
کربوهیدرات: ۹ گرم به ازای هر فنجان یا ۶ گرم به ازای هر ۱۰۰ گرم فلفل دلمه است (۶%)


مارچوبه

مارچوبه یکی از سبزیجات فصلی بسیار خوشمزه است، مارچوبه سرشار از فیبر، ویتامین C، فولات، ویتامین K و آنتی اکسیدان کاروتن است. مارچوبه در مقایسه با بسیاری از سبزیجات دارای میزان زیادی پروتئین هم میباشد.
کربوهیدرات: ۳ گرم به اضای هر فنجان یا ۲ گرم به ازای هر ۱۰۰ گرم مارچوبه (۲%)


لوبیا سبز

لوبیا سبز از نظر تئوری در گروه حبوبات باید قرار بگیرد، اما بخاطر محتوای انرژی در گروه سبزیجات قرار میگیرد. لوبیا سبز دارای مقدار زیادی مواد مغذی مختلف از جمله فیبر، پروتئین، ویتامین C، ویتامین K، منیزیوم و پتاسیم است.
کربوهیدرات: ۸ گرم به ازای هر فنجان یا ۷ گرم در هر ۱۰۰ گرم لوبیا سبز (۷%)


قارچ

اگرچه قارچ ها در دسته بندی گیاهان قرار نمیگیرند اما قارچ خوراکی را میتوان جزو سبزیجات حساب کرد، قارچ ها دارای مقادیر مناسبی پتاسیم و سرشار از برخی از ویتامین های گروه B است.
کربوهیدرات: ۳ گرم به ازای هر فنجان یا ۱۰۰ گرم قارچ (۳%)


از جمله سایر سبزیجات کم کربوهیدرات میتوان به کرفس، اسفناج و کدو سبز اشاره کرد.


به استثنای سبزیجات نشاسته ای و ریشه سبزیجات مثل سیب زمینی، هویج و ... تقریبا همه سبزیجات دارای کربوهیدرات کمی هستند و این بدین معنی است که شما میتوانید هر میزانی که میخواهید از سبزیجات استفاده کنید بدون اینکه نگران افزایش دریافت کربوهیدرات خود باشید.

با رژیم لوکرب(کم کربوهیدرات) به وزن ایده‌آل خود برسید

به صفحه رژیم آنلاین بروید و اطلاعات خود را وارد کرده و از متخصص تغذیه برنامه غذایی مخصوص خودتان را بگیرید.

۲۳-۲۷ | میوه ها

گرچه میوه ها جزو خوراکی های بسیار سالم تلقی میشوند اما از آنجا که دارای کربوهیدرات زیادی هستند برای افرادی که از رژیم کم کربوهیدرات استفاده میکنند شاید چندان مناسب نباشد.
میوه ها در مقایسه با سبزیجات دارای کربوهیدرات بیشتری هستند و بر اساس میزان محدودیت کربوهیدرات روزانه میتوانید روزانه ۱ یا ۲ قطعه از میوه ها استفاده کنید.
با این حال محدودیت دریافت میوه ها در مورد میوه های چرب مثل آووکادو، زیتون و یا برخی انواع توت ها مثل توتفرنگی نیاز نیست.


44 ماده غذایی با کربوهیدرات پایین برای استفاده در رژیم های لو کرب

آووکادو

آووکادو یک میوه خاص و استثنایی است و بجای اینکه سرشار از کربوهیدرات باشد سرشار از اسیدهای چرب مفید است، علاوه بر اسید های چرب مختلف دارای مقدار زیادی فیبر، پتاسیم و سایر مواد مغذی مختلف است.
با وجود اینکه ۸.۵% از آووکادو را کربوهیدرات تشکیل میدهد اما در حدود ۸۰% آن فیبر غیر قابل جذب است و در عمل میتوان کربوهیدرات آن را صفر در نظر گرفت.
کربوهیدرات: ۱۳ گرم در هر فنجان یا ۸.۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم آووکادو (۸.۵%)


زیتون

زیتون هم یکی دیگر از میوه های پر چرب خوشمزه است که سرشار از امگا ۳، آهن، مس و مقدار زیادی ویتامین E است.
کربوهیدرات: ۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم زیتون (۶%)


توتفرنگی

توتفرنگی یکی دیگر از میوه های کم کربوهیدرات است که دارای مواد مغذی زیادی میباشد، توتفرنگی سرشار از ویتامین C، منگنز و مقدار زیادی از آنتی اکسیدان های مختلف است.
کربوهیدرات: ۱۱ گرم در هر فنجان یا ۸ گرم در هر ۱۰۰ گرم توتفرنگی (۸%)


گریپ فروت

گریپ فروت از خانواده مرکبات است که شباهت زیادی به پرتقال دارد، گریپ فروت سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان کاروتن است.
کربوهیدرات: ۱۳ گرم در هر نصف گریپ فروت یا ۱۱ گرم در هر ۱۰۰ گرم (۱۱%)


زردالو

زردالو یکی از میوه های بسیار خوشمزه است، هر عدد زردالو دارای مقدار کمی کربوهیدرات و میزان زیادی ویتامین C و پتاسیم دارد.
کربوهیدرات: ۸ گرم در هر دو عدد زردالو یا ۱۱ گرم در هر ۱۰۰ گرم زردالو


از سایر میوه های کم کربوهیدرات میتوان به لیمو، کیوی، پرتقال، توت و تمشک اشاره کرد.

۲۸-۳۱ | مغز ها

مغز ها و دانه ها از مواد غذایی پر طرفدار در رژیم غذایی کم کربوهیدرات هستند. مغز ها کربوهیدرات کمی دارند و در عین حال چربی، فیبر، پروتئین و املاح زیادی دارند.
مغز ها بیشتر به عنوان میان وعده و دانه ها عموما به غذا ها و یا سالاد اضافه میشوند. علاوه بر این از آرد دانه هایی مثل بادام، کتان و ... میتوان در تهیه نان های کم کربوهیدرات استفاده کرد.


44 ماده غذایی با کربوهیدرات پایین برای استفاده در رژیم های لو کرب

بادام

بادام بسیار خوشمزه و خوش طعم است، بادام سرشار از فیبر و ویتامین E است و یکی از بهترین منابع منیزیوم در بین مواد غذایی مختلف است.
نکته جالبی که در مورد بادام وجود دارد این مسئله است که در برخی مطالعات مصرف بادام سبب کاهش وزن افراد شده است.(۱۵، ۱۶)
کربوهیدرات: ۲۲ گرم در هر ۱۰۰ گرم بادام (۲۲%)


گردو

گردو هم یکی دیگر از مغز های خوشمزه و خوش طعم است، گردو دارای انواع مختلفی از مواد مغذی و بخصوص آلفا لینولئیک اسید که یکی از اسید های چرب خانواده امگا ۳ است.
کربوهیدرات:۱۴ گرم در هر ۱۰۰ گرم گردو (۱۴%)


بادام زمینی

بادام زمینی را میتوان جزو حبوبات هم در نظر گرفت اما با توجه به میزان چربی و انرژی در دسته مغز ها قرار میگیرد. بادام زمینی سرشار از فیبر، منیزیوم و ویتامین E و سایر ویتامین ها و مینرال هاست.
کربوهیدرات: ۱۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم بادام زمینی (۱۶%)


دانه چیا

دانه چیا یکی از سالم ترین مواد غذایی مورد استفاده در دنیاست، دانه چیا دارای انواع مختلفی از مواد مغذی مختلف است و میتوانید از این ماده در رژیم های کم کربوهیدرات استفاده کنید، دانه چیا یکی از غنی ترین مواد غذایی از لحاظ فیبر است، توجه داشته باشید که در حدود ۸۶% از کربوهیدرات موجود در دانه چیا فیبر غذایی است و تنها ۱۴% فیبر موجود در آن قابل هضم و جذب است و یکی از غذاهای کم کربوهیدرات در نظر گرفته میشود.
کربوهیدرات: ۴۴ گرم در هر ۱۰۰ گرم (۴۴%)


سایر مغز های کم کربوهیدرات شامل پسته، فندق، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو و ... هستند.

۳۲-۳۵ | لبنیات

اگر شما با مصرف لبنیات مشکلی ندارید و به مصرف آن علاقه دارید لبنیات پر چرب انتخاب های خوبی برای مصرف در رژیم کم کربوهیدرات هستند، البته هنگام خرید لبنیات به ترکیبات آن دقت کنید تا در تهیه آن از شکر استفاده نشده باشد.


44 ماده غذایی با کربوهیدرات پایین برای استفاده در رژیم های لو کرب

پنیر

پنیر یکی از مواد غذایی کم کربوهیدراتی است که هم میتوانید به صورت جداگانه و یا ترکیبی با غذاهای مختلف مثل پنیر پیتزا و... استفاده کنید، علاوه بر این پنیر سرشار از مواد مغذی مختلف است به طوری که یک تکه کوچک پنیر به اندازه یک لیوان شیر کلسیم و مواد مغذی مختلف دارد.
کربوهیدرات: ۱.۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم پنیر (۱.۳%)


خامه پرچرب

خامه پرچرب مقدار خیلی کمی کربوهیدرات و پروتئین دارد و در عوض سرشار از چربی است، از خامه پر چرب به صورت های مختلف میتوانید استفاده کنید، از جمله مصرف قهوه با خامه یا ترکیب خامه و توتفرنگی که ترکیب بسیار خوشمزه و در عین حال با کربوهیدرات کم است.
کربوهیدرات: ۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم خامه (۳%)


ماست پر چرب

ماست پرچرب ماده غذایی بسیار خوشمزه و مغذی ای است و دقیقا به اندازه شیر مواد مغذی مختلفی را در خود جای داده است و با وجود باکتری های مفید در ماست یک ماده غذایی مفید برای سیستم گوارش و سیستم ایمنی است.
کربوهیدرات: ۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم ماست (۵%)


ماست یونانی یا ماست چکیده

ماست چکیده در مقایسه با ماست معمولی آب خود را از دست داده و نسبت به ماست معمولی بسیار غلیظ تر است و سرشار از مواد مغذی مختلف از جمله پروتئین در حجم کم است.
کربوهیدرات: ۴ گرم در هر ۱۰۰ گرم ماست چکیده (۴%)

۳۶-۳۸ | چربی ها

بسیاری از روغن ها و چربی های مفید را میتوانید در رژیم کم کربوهیدرات استفاده کنید، با این حال باید در نظر داشته باشید که نباید به میزان زیاد از روغن های گیاهی فراوری شده و جامد و یا روغن ذرت و سویا استفاده کنید، مصرف زیاد از روغن های گفته شده ضرر و زیان های زیادی برای سلامتی فرد به همراه دارد.


44 ماده غذایی با کربوهیدرات پایین برای استفاده در رژیم های لو کرب

کره

مصرف زیاد کره به علت محتوای اسید چرب های اشباع شده زیاد توصیه نمیشود، با این حال کره یک منبع انرژی عالی است که برخی از مواد مغذی و ویتامین های محلول در چربی را در خود جای داده است، سعی کنید از کره های ارگانیک در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
کربوهیدرات: صفر


روغن زیتون تصفیه نشده

روغن زیتون تصفیه نشده را به جد میتوان سالم ترین روغن روی زمین دانست، روغن زیتون جزء اصلی رژیم مدیترانه ای است و سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف و ترکیبات ضد التهاب مفید است. علاوه بر این دارای اسید های چرب امگا ۳ فراوان است که در سلامتی قلب و عروق موثر است.
کربوهیدرات: صفر


روغن نارگیل

روغن نارگیل هم یکی دیگر از چربی های مفید برای بدن است با ترکیبی از اسید های چرب متوسط زنجیر (MCTs) که تاثیرات بسیار مفیدی بر روی متابولیسم بدن فرد دارد.
مطالعاتی که بر روی MCTs صورت گرفته مشاهده شده که مصرف این روغن ها در کاهش اشتها، افزایش چربی سوزی و کمک به آب شدن چربی های پهلو موثر است.(۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰)
کربوهیدرات: صفر

۳۹-۴۲ | نوشیدنی ها

بیشتر نوشیدنی های بدون شکر برای استفاده در رژیم کم کربوهیدرات مناسب هستند، باید توجه داشته باشید که آبمیوه ها دارای مقدار زیادی قند طبیعی هستند که در رژیم های کم کربوهیدرات نباید مصرف شوند.


44 ماده غذایی با کربوهیدرات پایین برای استفاده در رژیم های لو کرب

آب

بدون توجه به اینکه در چه رژیم غذایی قرار داشته باشید آب باید نوشیدنی اصلی شما باشد و مصرف آب را فراموش نکنید.
کربوهیدرات: صفر


قهوه

با وجود اینکه در گذشته دیدگاه منفی در مورد قهوه وجود داشت اما قهوه یکی نوشیدنی های بسیار سالم است که منبع بسیار غنی از آنتی اکسیدان های غذایی را در خود جای داده است.
مطالعات نشان داده که مصرف قهوه با افزایش طول عمر و کاهش بروز برخی بیماری ها مثل دیابت نوع ۲، پارکینسون و آلزایمر ارتباط دارد.(۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۶)
فقط توجه داشته باشید که شکر به آن اضافه نکنید، اگر قهوه تلخ دوست ندارید از خامه یا شیر پرچرب هم میتوانید استفاده کنید.
کربوهیدرات: صفر


چای

چای و بخصوص چای سبز تاثیرات مفیدی بر روی سلامتی دارد و این مسئله در تحقیقات مختلف مورد بررسی قرار گرفته و اثبات شده است. چای تاثیر کمی هم بر روی افزایش سرعت چربی سوزی دارد.(۲۷، ۲۸)
کربوهیدرات: صفر


آب کربناته

آب کربناته یا آب گازدار همان آب معمولی است که به آن دی اکسید کربن اضافه شده است، مصرف آن در رژیم کم کربوهیدراته تا زمانی که به آن شکر اضافه نشده باشد مشکلی ندارد.
کربوهیدرات: صفر

۴۳-۴۴ | سایر غذاهای کم کربوهیدرات

در انتها غذاهایی که در هیچ کدام از گروه های غذایی جای نمیگیرند را برای شما بیان میکنیم.


شکلات تلخ

شاید دیدن اسم شکلات تلخ شما را شگفت زده کند، اما شکلات تلخ یکی از خوردنی های کم کربوهیدرات خوشمزه است.
برای مصرف از انواع شکلات هایی استفاده کنید که در تهیه آنها شکر کمتری استفاده شده و حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد کاکائو داشته باشد.
شکلات تلخ خواص زیادی دارد از جمله افزایش کارایی مغز و بهبود وضعیف فشار خون (۲۹، ۳۰) علاوه بر این مطالعات نشان داده اند افرادی که شکلات تلخ مصرف میکنند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در آنها کمتر است.(۳۱)
در مورد میزان کربوهیدرات موجود در شکلات تلخ توجه داشته باشید که در حدود ۲۵% از کربوهیدرات موجود در آن از نوع فیبر غیر قابل هضم است و جذب نمیشود.
کربوهیدرات: ۴۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم شکلات تلخ (۴۶%)، کاملا بستگی به نوع شکلات دارد، به برچسب روی بسته بندی شکلات دقت کنید تا شکر کمی داشته باشد.


ادویه ها و چاشنی ها

تعداد بسیار زیادی از ادویه ها و چاشنی های مختلفی وجود دارد که میتوانید از آنها در تهیه غذا و طعم دهی به غذاهای مختلف استفاده کنید، بسیاری از این ادویه ها دارای کربوهیدرات بسیار کمی هستند. بسیاری از این ادویه ها دارای ترکیبات مختلف آنتی اکسیدان و ترکیبات مفید دیگری هستند که برای سلامتی بدن مفید میباشد.
از جمله این مواد میتوان به زنجبیل، نمک، فلفل، سیر و ... اشاره کرد.

مصرف کمتر کربوهیدرات میتواند مزایای سلامتی زیادی برای شما داشته باشد، بیشتر غذاهای کم کربوهیدرات سالم، مغذی و خوشمزه هستند، علاوه بر این بیشتر گروه های غذایی را از جمله گوشت ها، لبنیات، سبزیجات و ... را شامل میشوند.
یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات سالم علاوه بر اینکه نیاز های شما را تامین کند موجب کاهش وزن شما میشود.