چرا نباید به رژیم لاغری سریع اعتماد کنید؟

لاغری سریع و کاهش وزن در کوتاه مدت همیشه از رویاهای بشر بوده و هست. یا اینکه گاهی یک فرد برای یک مراسم خاص مثل عروسی یا یک جشن میخواهد وزن خود را به سرعت کاهش دهد، که البته کاهش وزن سریع امکان پذیر است اما عواقبی هم برای شما خواهد داشت.
مردم هر روزه از طریق رسانه های مختلف در این زمینه بمباران تبلیغاتی میشوند و از هر رسانه ای تبلیغ لاغری سریع را میبینید. از آنجایی که مردم به دنبال رسیدن به هدف در سریع ترین زمان ممکن هستند احتمالا تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفته و وسوسه شوند.
گرچه کاهش چربی های بدن منجر به افزایش سلامت عمومی شما میشود و طول عمر را افزایش میدهد، اما استفاده از روش های ناسالم کاهش وزن مثل کاهش وزن ۵ کیلوگرمی در یک هفته و امثالهم میتواند منجر به آسیب به سلامت شما شده و سلامت ذهنی و جسمی شما را به خطر بیندازد.
در این مقاله توضیح میدهیم که چرا نباید به رژیم های لاغری سریع و کاهش وزن در یک هفته یا ده روز اعتماد کنید.

۱. وزن شما با همان سرعتی که کم شده افزایش پیدا میکند

در حالی که لاغری سالم نیاز به زمان دارد و باید برای آب کردن چربی های بدن زمان صرف کرد، برخی به دنبال سرعت دادن به این عمل هستند تا در کوتاه ترین زمان به وزن دلخواه خود برسند. این مسئله معمولا در افرادی رخ میدهد که مراسم خاصی مثل عروسی در پیش دارند. 
این افراد معمولا راه های ناسالم را در پیش میگیرند و البته به در بعضی اوقات به نتیجه دلخواه هم میرسند، به طور مثال دریافت روزانه خود را به ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری کاهش میدهند یا اینکه داروهای لاغری غیر مجاز را مصرف میکنند و یا میزان فعالیت بدنی روزانه خود را به شدت افزایش میدهند.
زمانی که شما از این روش ها برای کاهش وزن سریع استفاده میکنید، به سرعت وزن شما پس از ترک این شرایط به حالت قبل باز میگردد.
از آنجایی که معمولا این افراد خود را تحت شرایط بسیار سخت قرار میدهند ادامه این شرایط برایشان امکان پذیر نیست و بازگشت وزنی سریع خواهیم داشت.

۲. عضلات شما تحلیل میروند

زمانی که شما وزن خود را با سرعت زیادی میخواهید کاهش دهید علاوه بر چربی ها عضلات و آب بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث از دست رفتن آب بدن و تحلیل عضلات خود میگردید.
در واقع بدن توانایی محدودی در تجزیه چربی ها و استفاده از انرژی آن برای ادامه حیات بدن دارد، زمانی که شما کالری دریافتی را به شدت محدود میکنید و یا اینکه فعالیت خود را به مقدار زیادی افزایش میدهید، بدن به تجزیه عضلات شما روی می آورد و موجب تحلیل رفتن عضلات شما میشود.
در واقع شما در کاهش وزن های سریع بیشتر عضله و آب بدن را از دست میدهید در حالیکه در کاهش وزن های آهسته بیشتر چربی شماست که آب میشود.
از طرفی چون حجم عضلات شما کاهش پیدا کرده و متابولیسم شما افت میکند به مرور زمان وزن شما به عدد قبل باز میگردد، اما این بار با این تفاوت که میزان چربی بدن شما بسیار بیشتر از قبل خواهد بود و کاهش وزن مجدد شما سخت تر خواهد شد.

۳. متابولیسم شما افت میکند

لاغری سریع بر روی متابولیسم شما هم اثر گذار است. با کاهش وزن سریع شما متابولیسم بدنتان را به طرق مختلف کاهش میدهید و در نتیجه در بلند مدت در کاهش وزن شما مشکلاتی ایجاد خواهد شد.
همانطور که میدانید بیشترین میزان کالری ای که بدن شما مصرف میکند صرف انجام اعمال حیاتی بدن میشود، با کاهش شدید کالری دریافتی بدن میزان کالری مصرفی خود را کاهش میدهد تا بتواند نیاز کل بدن تامین شود و فعالیت های غیر حیاتی را نیز متوقف میکند.
در نتیجه شما با وجود دریافت کم کالری باز هم لاغر نمیشوید و مجبور به کاهش بیشتر کالری و در نهایت سوء تغذیه میشوید.
از جمله مشکلات دیگری که ناشی از افت متابولیسم شماست شامل ریزش مو، چروک شدن پوست، افتادگی پوست، بی حالی، خستگی و... میگردد.

۴. دچار حالت یویو وزنی میشوید

از آنجا که بعد از کاهش وزن مجددا دچار افزایش وزن خواهید شد، احتمالا دوباره روی به رژیم کاهش وزن میاورید و این کاهش و افزایش وزن مداوم شما را وارد حالت یویو میکند.
در این حالت به مرور زمان عضلات شما را تحلیل رفته و توانایی های ذهنی شما را نیز کاهش میابد. بنابر این اگر به دنبال کاهش وزن پایدار هستید به دنبال روش های لاغری سریع نروید.

سخن پایانی

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به دنبال رژیم کاهش وزن میباشید، باید این مسئله را در ذهن داشته باشید که هیچ گنجی بدون زحمت به دست نخواهد آمد.
شما نباید فریب تبلیغاتی که در آن به شما وعده کاهش وزن سریع و کاهش وزن های یک هفته ای و ده روزه را میدهند بخورید. نتیجه روی آوردن به چنین روش هایی جز آسیب به سلامت و ضرر و زیان مالی و بدنی برای شما به همراه نخواهد آورد.
در نهایت باید بدانید که مسیر کاهش وزن را نمیتوان یک شبه پیمود و برای اینکه بتوانید به وزن ایده آل خود برسید و سلامت عمومی بدن خود را افزایش دهید باید این راه را قدم به قدم پیمود تا هم از خستگی شما در این مسیر جلوگیری کرده و منجر به تغییر سبک زندگی شما شود و در نهایت بتوانید وزن کاهش یافته را حفظ کنید و هم اینکه به سلامت خود آسیب نرسانید.
همواره به یاد داشته باشید که برای کاهش وزن به مشاور و متخصص تغذیه با شماره نظام پزشکی تغذیه مراجعه کنید.