غذاهایی که به بهبود سریعتر بیماری ها کمک میکنند

در زمانی که شما دوران نقاهت پس از بیماری یا جراحت و آسیب را میگذرانید غذاهایی که استفاده میکنید تاثیر زیادی بر روی روند بهبودی شما خواهد گذاشت.
بسیاری از غذاها از جمله میوه ها و سبزیجات تازه، چربی های سالم و منابع غذایی پروتئینی با کاهش التهاب و افزایش قدرت سیستم ایمنی و نهایتا افزایش سلامتی شما ارتباط دارند.
در ادامه این مقاله غذاهایی که باعث میشوند بعد از یک دوره بیماری یا جراحت سریعتر بهبود پیدا کنید را بررسی میکنیم:

۱- سبزیجات برگ پهن

سبزیجات برگ پهن مثل اسفناج، کلم کیل، چارد سوئیسی، خردل سبز، سبزی خوردن و... دارای پکیجی از مواد مغذی مختلف هستند که باعث کاهش التهاب، افزایش قدرت سیستم ایمنی و افزایش سرعت بهبود زخم میشوند.
سبزیجات برگ پهن حاوی مقدار زیادی ویتامین ث، منیزیوم، منگنز، فولات و ویتامین آ هستند که همگی آنها برای افزایش قدرت سیستم ایمنی و سلامت عمومی بدن مورد نیاز میباشند.
بعلاوه اینکه این سبزیجات غنی از پلی فنول های مختلف هستند که نقش آنتی اکسیدانی دارند و باعث کاهش التهاب و کمک به سیستم ایمنی بدن میشوند.
در واقع مطالعات نشان میدهند آنتی اکسیدانی به نام کوئرستین که در سبزیجات برگ پهن به فراوانی یافت میشوند نقش بسزایی در کاهش التهابات بدن دارد. ویتامین C هم در بهبود زخم ها پس از اعمال جراحی نقش مهمی را ایفا میکند.

۲- تخم مرغ

بعد از به پایان رسیدن دوره اوج بیماری یا پس از عمل های جراحی، نیاز بدن شما به مقدار زیادی نسبت به حالت عادی افزایش پیدا میکند، در حالت عادی بدن شما به حداقل ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارد که این مقدار در دوران نقاهت پس از بیماری به ۱.۵ تا ۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن میرسد.
تخم مرغ نه تنها یکی از بهترین منابع غذایی پروتئین است که کیفیت و جذب بالایی دارد بلکه حاوی مقادیر زیادی ویتامین ها و املاح از جمله ویتامین آ، ویتامین ب۱۲، آهن، روی و سلنیم است که نقش بسزایی در افزایش قدرت سیستم ایمنی شما و افزایش سرعت بهبودی دارد.

۳- ماهی سالمون

ماهی سالمون یک منبع بسیار خوب پروتئین و سرشار از ویتامین های گروه ب، سلنیوم، روی، آهن و امگا-۳ است.
مطالعات نشان میدهند که اسید چرب های امگا-۳ میتوانند باعث بهبود سریع تر زخم ها شده، پاسخ سیستم ایمنی را افزایش داده و التهاب بدن را کم کند.
استفاده روزانه ۹۰ گرم ماهی سالمون میتواند باعث شود ۷۰% از نیاز روزانه خود به سلنیوم را تامین کنید و نقش بسزایی در افزایش قدرت سیستم ایمنی شما دارد.
توجه داشته باشید که تامین امگا-۳ بدن از طریق مصرف خوراکی یا همان ماهی سالمون میتواند به بهبود سریعتر زخم ها و بهبود بیماری کمک کند اما اگر قصد دارید از مکمل امگا-۳ استفاده کنید حتما با متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید زیرا میتواند خطر خونریزی را در شما افزایش دهد.

۴- خانواده توت ها

توت ها شامل توت قرمز، شاه توت، بلوبری، توتفرنگی، رزبری، گوجی بری، تمشک و... دارای ترکیباتی هستند که به کمک سیستم ایمنی آمده و در بهبودی پس از بیماری نقش دارند.
توت ها مقادیر زیادی ویتامین ث دارند که با تحریک کلاژن سازی به بهبود زخم ها و بافت های آسیب دیده بدن در حین بیماری کمک میکند.
از همه مهمتر توت ها حاوی مقادیر بسیار زیادی آنتوسیانین هستند که ایجاد کننده رنگ تیره آنهاست، آنتوسیانین یک آنتی اکسیدان قوی است که باعث کاهش التهاب، افزایش قدرت آنتی ویروسی بدن و بهبود قدرت سیستم ایمنی میگردد.

۵- مغز ها و دانه ها

مغزیجات و دانه ها مثل بادام، گردو، فندق، پسته، تخمه آفتاب گردان و کدو و... یکی از بهترین انتخاب ها برای تغذیه و سوخت رسانی به بدن است.
این مواد غذایی برای بدن شما پروتئین گیاهی، چربی های سالم و ویتامین و املاح مختلف را فراهم میکنند و در بهبود سریعتر بیماری شما کمک کننده هستند.
به عنوان مثال مغزیجات و دانه منبع بسیار خوبی از روی، منگنز، منیزیوم و ویتامین E هستند، ویتامین E یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که سلول های بدن شما را در برابر آسیب محافظت میکند، بعلاوه اینکه وجود ویتامین E در بدن برای فعالیت سلول های ایمنی ضروری است.
مطالعات مختلفی نقش ویتامین E را در تقویت سیستم ایمنی اذعان میکنند که مصرف آن میتواند به افزایش توانایی بدن شما در برابر مقابله با عفونت ها و بیماری ها و بهبود سریعتر بعد از بیماری بینجامد.

۶- گوشت مرغ و پرندگان

آمینو اسید های خاصی که در ساختار پروتئین ها همچون آجر در ساخت ساختمان استفاده میشوند در ترمیم بدن پس از بیماری و بهبود آن نقش بسیار مهمی ایفا میکنند.
گوشت پرندگان بخصوص گوشت مرغ و بوقلمون حاوی مقدار زیادی آمینو اسیدهای گلوتامین و آرژنین هستند که نقش زیادی در بهبود وضعیت بدن در دوران نقاحت بیماری دارد.
گلوتامین از سلول های بدن در زمان هایی که بدن تحت استرس و فشار قرار دارد مانند هنگام بیماری محافظت میکند، در همین حین آرژنین به کلاژن سازی و بهبود بافت های آسیب دیده و زخم ها کمک میکند.
نکته مهم در مورد آرژینین این مسئله است که میزان این آمینو اسید در زمان بیماری یا آسیب به شدت کاهش پیدا میکند و بنابر تامین آرژنین مورد نیاز بدن برای بهبود بیماری یا آسیب بسیار ضروری است.

۷- دل، جگر و قلوه

احشا حیوانات شامل دل و جگر و قلوه و... از مغذی ترین غذاهایی است که شما میتوانید میل کنید. این قسمت های بدن حیوانات شامل مقدار بسیار زیادی ویتامین A، روی، ویتامین های گروه ب و مس است که برای بازسازی سلول های آسیب دیده بدن در طی بیماری یا آسیب و ساخت کلاژن مورد نیاز هستند.
احشا داخلی حیوانات بخصوص جگر حاوی مقدار زیادی ویتامین A هستند که برای کمک به سیستم ایمنی و بهبود سریعتر زخم ها مورد نیاز است، بعلاوه اینکه این اندام ها سرشار از پروتئین هستند و همانطور که گفته شد پروتئین برای بازسازی آسیب ها و بهبود سریعتر بعد از بیماری مورد نیاز است.

۸- خانواده کلم ها

خانواده کلم ها شامل کلم بروکلی، گل کلم، کلم برگ، کلم بروسل و... بخاطر خواص ویژه ای که دارند شناخته شده هستند، این سبزیجات بخاطر ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های بسیاری که دارند کمک زیادی به افزایش سلامت شما میکنند.
کلم ها حاوی ماده ای به نام گلوکوزینولات هستند که در بدن به ایزوتیوسیانات تبدیل میشود و خاصیت ضد التهابی دارد، علاوه بر این باعث فعال شدن سیستم دفاعی بدن شده و از مرگ سلول های بدن جلوگیری میکند.
این سبزیجات حاوی مواد دیگری از جمله ویتامین ث و ویتامین های گروه ب هستند که در طی دوره بیماری در بدن شما مورد استفاده قرار گرفته اند و ذخیره آنها در بدن کاهش پیدا کرده است.

راهکار های دیگر جهت بهبود سریعتر بیماری

در کنار داشتن رژیم غذایی مناسب و سرشار از مواد مغذی، داشتن سبک زندگی مناسب هم به شما در بهبود بیماری کمک بسیار زیادی میکند.
استراحت کافی یکی از مهمترین قسمت های دوران نقاحت است، شما باید پس از گذارندن دوره بیماری خواب کافی و استراحت به اندازه داشته باشید تا بدن شما فرصت ترمیم سلول ها و اندام های آسیب دیده را داشته باشد. در واقع کم خوابی یا خواب نامناسب میتواند روند بهبودی پس از بیماری یا جراحت را به تاخیر بیندازد.
دریافت آب و مایعات کافی جزء دیگیری از مراقبت های دوران نقاهت است، مصرف آب کافی بخصوص در بیمارانی که دچار تب یا اسهال و استفراغ هستند بسیار مهم است تا بدن آنها دچار کم آبی نگردد.
در دوران نقاهت باید به طور کامل مصرف سیگار و الکل را قطع کنید، کشیدن سیگار یا مصرف الکل میتواند روند بهبودی شما را به تاخیر بیندازد و سیستم ایمنی شما را سرکوب کند.
تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن علی الخصوص روی، ویتامین های گروه ب، ویتامین ث و سایر ریز مغذی ها در روند بهبودی بسیار تاثیر گذار است، در صورت نیاز به پزشک یا متخصص تغذیه خود برای دریافت مکمل های غذایی مورد نیاز مشورت کنید.

این مقاله در حال تکمیل است...گفتگو با حمیدرضا طغیانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی و مدیر پرتال تغذیه ایرانیان

نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

برای اینکه بتونیم رژیم غذایی شما رو تنظیم کنیم نیاز به اطلاعات فیزیکی شما داریم، بر روی دکمه دریافت برنامه غذایی سالم کلیک کنید و اطلاعات خودتون رو برای ما ارسال کنید تا متخصصین تغذیه ما رژیم غذایی شما را براتون تنظیم کنند. برای دریافت برنامه غذایی کلیک کنید.