درمان گیاهی کبد چرب

کبد چرب یکی از بیماری هایی است که اخیرا در جامعه ما در حال افزایش است، مهمترین علت های بروز کبد چرب مصرف الکل و یا داشتن سبک زندگی ناسالم است که سبب بروز دو نوع کبد چرب الکلی و غیر الکلی میگردد.
چاقی، اضافه وزن، عدم تحرک کافی، دیابت و به طور کلی داشتن سبک زندگی غلط باعث بروز کبد چرب می شود. در افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند، نوع بیماری آن ها به شکل کبد چرب الکلی یا ALFD بروز پیدا می کند.
در این مقاله در مورد غذاهایی که در کنترل و درمان کبد چرب نقش دارند صحبت کردیم. در اینجا قصد داریم داروهای گیاهی و گیاهانی که در درمان کبد چرب مفید هستند را برای شما بیان کنیم.

گیاهانی که برای درمان کبد چرب مورد استفاده قرار میگیرند

عرق شاتره از جمله گیاهانی است که برای درمان کبد چرب مورد استفاده قرار میگیرد، عرق شاتره برای مشکلات پوستی نیز استفاده می شود. بنابر این اگر شما هم به بیماری کبد چرب مبتلا هستید میتوانید برای درمان آن از عرق شاتره بهره بجویید.
بوقناق
، یک سم زدای بسیار قوی است که در کاهش قند خون نیز موثر است. بوقناق یک داروی قوی محسوب می شود و مصرف آن بدون تشخیص پزشک یا متخصص تغذیه توصیه نمی شود.
کاسنی
، عرق کاسنی همانند عرق شاتره طبع سرد دارد و مشکلات کبدی را تسکین می دهد و شما میتوانید برای درمان کبد چرب از عرق کاسنی هم استفاده کنید.
عرق نعنا فلفلی (پونه وحشی)، نعنا فلفلی یک گیاه دارویی بسیار مفید است که علاوه بر طعم و بوی عالی در موارد مختلف برای بهبود سلامت دستگاه گوارش و کبد استفاده می شود و برای درمان کبد چرب هم میتواند مفید باشد.

در طب چینی علاوه بر گیاهان دارویی گفته شده از چای سبز و زالزالک هم برای بهبود سلامت کبد و درمان گیاهی کبد چرب استفاده می شود.

در طب ایرانی از ترکیباتی از عرقیجات یا پودر و دمنوش گیاهانی مثل خارمریم، هلیله، رزماری، شاه تره، قاصدک، کاسنی، کنگر فرنگی (آرتیشو) و آمله برای درمان بیماری های کبدی و کبد چرب استفاده می کنند، امروزه از این گیاهان برای تولید دارو های گیاهی به شکل قرص و کپسول و شربت نیز استفاده می شود.

داروهای گیاهی برای درمان کبد چرب

فران: این دارو به شکل قطره استفاده میشود و عملکرد فوق العاده ای روی تنظیم آنزیم های کبدی و درمان کبد چرب دارد.
بره موم
: این دارو از موم زنبور عسل و صمغ برخی از گیاهان تهیه می شود و خواص زیادی از جمله تقویت و تعدیل سیستم ایمنی بدن و درمان کبد چرب دارد.
کاسیامون: این دارو آنزیم های کبدی را به خوبی تنظیم می کند و برای سنگ کیسه صفرا نیز استفاده می شود.
شربت لیور اید
: این دارو از گل قاصدک، کنگر فرنگی، خار مریم و بولدو تهیه می شود که هم خاصیت سم زدایی دارد و هم چربی را کاهش می دهد و در درمان کبد چرب نقش دارد.
قرص لیورگل
: ماده پایه این دارو از گیاه خارمریم استخراج می شود و برای جلوگیری از فعالیت اکسیدان ها و جلوگیری از تشکیل تومور مفید است، تاثیر خار مریم در درمان کبد چرب اثبات شده است و تقریبا پای ثابت همه درمان های کبد چرب است.
ژل رویال
: سرشار از مواد مغذی است و برای سلامت کبد نیز مفید است.
همولاکس
: ماده موثره این دارو هلیله است. این دارو برای رفع مشکلات گوارشی و درمان کبد چرب استفاد می شود.
سیم لیور
: این دارو عملکرد کیسه صفرا را بهبود می بخشد و میتواند در درمان کبد چرب مفید باشد.
لیورگارد
: ماده اصلی این دارو نیز از گیاه خار مریم استخراج می شود و همانطور که گفتیم در گیاه خار مریم در درمان کبد چرب نقش پررنگی دارد.

سخن پایانی

در برخی از مقالات آنتی اکسیدان ها را هم به عنوان عوامل کمک کننده به درمان کبد چرب معرفی می کنند. به طور مثال ویتامین E که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است میتواند به عملکرد صحیح آنزیم های کبدی و کاهش تولید اکسیدان ها کمک کند و در درمان کبد چرب غیر الکلی مفید باشد. البته مصرف مکمل های ویتامین E نیز مانند دیگر مکمل ها باید کنترل شده و تحت نظارت پزشک یا متخضض تغذیه مصرف شود. برخی از دارو های مورد استفاده در درمان کبد چرب حاوی آنتی اکسیدان ها هستند و باید در زمان مصرف مکمل ها برای درمان کبد چرب این نکته را در نظر بگیرید که باعث دریافت بیش از اندازه آنتی اکسیدانی خاص در شما نگردد.

در کنار عوامل گفته شده، ورزش و رژیم غذایی سالم نقش بسیار پر رنگی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارند و در واقع بدون داشتن رژیم غذایی سالم نمیتوانید بیماری کبد چرب را به طور کامل درمان کنید، بنابر این در کنار همه عوامل گفته شده حتما به فکر تغییر سبک زندگی و داشتن رژیم غذایی مناسب برای درمان کبد چرب باشید.نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

برای اینکه بتونیم رژیم غذایی شما رو تنظیم کنیم نیاز به اطلاعات فیزیکی شما داریم، بر روی دکمه دریافت برنامه غذایی سالم کلیک کنید و اطلاعات خودتون رو برای ما ارسال کنید تا متخصصین تغذیه ما رژیم غذایی شما را براتون تنظیم کنند. برای دریافت رژیم تخصصی کلیک کنید.