برای جوانسازی پوست این غذاها را بخورید

پیری یک روند طبیعی است که هیچ اجتنابی از بروز آن نیست و در نهایت همه یک روز پیر میشوند، اما با این وجود غذاهایی که شما میخورید تاثیر مستقیمی بر روی روند پیری و کند شدن آن دارند، این تاثیر در جوانسازی هم در ظاهر مشخص میشود و هم در درون بدن شما جوانتر خواهید ماند و اندام های سالم تری خواهید داشت.
در ادامه این مقاله ۱۱ ماده غذایی که باعث جوانسازی بدن شما میشود را بررسی میکنیم:

۱- روغن زیتون فرابکر اولین ماده غذایی در جوانسازی پوست

روغن زیتون فرابکر یکی از سالم ترین روغن های موجود در طبیعت است، مطالعات زیادی نشان میدهند که مصرف زیتون با پیشگیری از بیماری هایی که ناشی از افزایش سن است به افزایش سلامت بدن کمک میکند.
مصرف روغن زیتون فرابکر فشار خون را کاهش میدهد و از خطر بیماری های قلبی عروقی میکاهد، از طرف دیگر میتواند از بروز سندرم متابولیک پیشگیری کرده و در مواردی حتی با سرطان مبارزه کند.(۱، ۲، ۳، ۴)
روغن زیتون میتواند در جوانسازی پوست شما هم تاثیر گذار باشد، مطالعات مختلفی نشان میدهند که در روغن زیتون موادی وجود دارد که میتواند از پوست در مقابل آسیب های ناشی از اشعه خورشید محافظت کند.(۵)
بعلاوه حدود ۷۳% از ترکیب روغن زیتون از اسیدهای چرب تک اشباع است که میتواند به افزایش خاصیت کشسانی و پیشگیری از افتادگی و چین و چروک در صورت کمک کند.(۶)
در مطالعاتی که بر روی میان سالان صورت گرفت مشاهده شد افرادی که در برنامه غذایی آنها استفاده از روغن زیتون رایج و معمول است پوستی جوانتر داشته و آسیب های ناشی از اشعه خورشید بسیار کمتر دیده میشود.

۲- تاثیر چای سبز در جوانسازی پوست

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت میکند. رادیکال های آزاد ملکول های ناپایداری هستند که در اثر متابولیسم مواد غذایی و یا استرس در بدن به وجود می آیند، آنتی اکسیدان ها ساختار این ملکول ها را تغییر داده و از آسیب زدن این ملکول ها به بدن جلوگیری میکنند.
چای سبز سرشار از آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول است که میتواند با دیابت، مقاومت نسبت به انسولین، التهاب و بیماری های قلبی عروقی مبارزه کند.(۶، ۷، ۸)
پلی فنول میتواند از کلاژن موجود در پوست شما هم مراقبت کند، کلاژن پروتئین اصلی پوست است که باعث استحکام پوست شما میشود، مراقبت از کلاژن میتواند از روند پیری پوست جلوگیری کرده و حتی موجب جوانسازی پوست شود.
شما میتوانید از کرم های چای سبز و یا مکمل های آن برای ترمیم پوست آسیب دیده خود استفاده کنید.(۹)

۳- ماهی های چرب

ماهی های چرب یکی از بهترین غذا ها برای جلوگیری از پیری و جوانسازی بدن هستند.
این ماهی ها سرشار از اسید های چرب امگا ۳ هستند که برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، التهاب، کولیت و بسیاری بیماری های دیگر مفید میباشند.(۱۰، ۱۱، ۱۲)
برخی مطالعات دیگر نشان میدهند که امگا ۳ میتواند از پوست در مقابل آسیب های ناشی از نور و اشعه خورشید هم محافظت کند.(۱۳، ۱۴)
سالمون یکی از محبوب ترین ماهی های چرب است و علاوهع بر داشتن امگا ۳ زیاد، فواید زیادی دیگری هم برای بدن دارد. این ماهی دارای آنتی اکسیدانی از جنس کاروتنوئید است که باعث ایجاد رنگ صورتی گوشت این ماهی میشود.
در مطالعه ای بر روی افرادی که پوست صورت آنها در اثر نور خورشید آسیب دیده بود دیده شد گروهی که از این آنتی اکسیدان به همراه کلاژن به مدت ۱۲ هفته استفاده کردند میزان بهبودی آنها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده بود.

۵- سبزیجات

سبزیجات سرشار از مواد مغذی و تقریبا بدون کالری هستند، سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان های زیادی هستند که از بروز بیماری های قلبی عروقی و سرطان از بدن محافظت میکنند.(۱۵، ۱۶)
بسیاری از سبزیجات دارای ماده ای به نام بتا-کاروتنوئید هستند که از پوست شما در برابر اشعه آفتاب و رادیکال های آزاد محافظت میکنند.
بیشترین میزان بتا-کاروتنوئید در بین سبزیجات در هویج، کدو تنبل و سیب زمینی شیرین وجود دارد.
بعلاوه سبزیجات دارای میزان زیادی ویتامین ث هستند که این ویتامین علاوه بر خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی در تولید کلاژن ها نقش دارد و در استحکام و شادابی پوست شما کمک کننده است.
در یکی از مطالعات صورت گرفته در مورد تاثیر ویتامین ث بر شادابی صورت مشاهده شد مصرف ۱۸۰ میلی گرم ویتامین ث به مدت ۴ هفته باعث افزایش حدود ۴۰% در فعالیت آنتی اکسیدان ها روی پوست میشود.
سبزیجاتی مثل فلفل، سبزیجات برگ پهن مثل جعفری و اسفناج، گوجه فرنگی و بروکلی سرشار از ویتامین ث هستند. شما با مصرف سبزیجات میتوانید نیاز خود به ویتامین ث را به طور کامل از طریق رژیم غذایی تامین کنید.

۶- دانه های کتان

بذر کتان دارای خواص شگفت انگیزی است. از جمله کاهش کلسترول خون، کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین و کاهش خطر سرطان های سینه و پروستات. (۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰)
بعلاوه اینکه بذر کتان دارای نوعی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت میکند.
مصرف روزانه بذر کتان به جوانسازی پوست شما و جلوگیری از پیر شدن پوست کمک میکند.

۷- انار

انار یکی از بهترین و خوشمزه ترین میوه های در دسترس ما ایرانیان است. میزان آنتی اکسیدان موجود در انار حتی بیشتر از چای سبز است. 
خوردن انار باعث کاهش التهاب و پیشگیری از فشار خون و دیابت میشود، بعلاوه اینکه میتواند در پیشگیری از سرطان کولون هم موثر باشد. بعلاوه اینکه از پوست شما در برابر اثرات مخرب آفتاب پیشگیری میکند و از پیر شدن پوست جلوگیری مینماید.
ترکیبات مختلفی که در انار وجود دارد میتواند به ترمیم پوست آسیب دیده شما کمک کرده و کلاژن سازی را در پوست افزایش دهد و در نتیجه موجب جوانسازی در پوست شما میگردد.(۲۱)

۸- آووکادو

آووکادو یک میوه خوش طعم و خوش خوراک با محتوای ویتامینی و املاح زیاد است که دارای اسید های چرب مفید برای بدن است.
بعلاوه اینکه آووکادو دارای ترکیب بخصوصی است که با التهاب مقابله میکند و از پوست شما در برابر اشعه خورشید محافظت میکند، همچنین در ترمیم ماده ژنتیکی DNA سلول های آسیب دیده نقش داشته و سرعت ترمیم پوست و جوانسازی آن را زیاد میکند.

۹- استفاده از گوجه فرنگی برای جوانسازی پوست

گوجه فرنگی دارای خواص بسیار زیادی است، برخی از خواص مهم گوجه فرنگی مربوط به ماده ای شیمیایی به نام لیکوپن است که به مقدار زیاد در گوجه فرنگی وجود دارد.
مطالعات نشان میدهد که لیکوپن میتواند از آسیب به پوست شما توسط اشعه های خورشید جلوگیری کند.
در یکی از مطالعات مشاهده شد خانم هایی که از غذاهای حاوی لیکوپن و سایر آنتی اکسیدان های گیاهی در برنامه غذایی خود استفاده میکنند چین و چروک بسیار کمتری در پوست خود دارند و پس از ۱۵ هفته استفاده از این ترکیبات در رژیم غذایی پوست آنها جوانتر شده و چین و چروک پوست کاهش پیدا میکند.
پختن گوجه فرنگی به همراه روغن های سالم مثل روغن زیتون میتواند جذب و اثر لیکوپن را دوچندان کند.

۱۰- ادویه ها

ادویه ها وظیفه ای بیشتر از طعم دادن به غذای شما بر عهده دارند، آنها دارای ترکیباتی هستند که بر روی سلامت شما تاثیر دارند و موجب افزایش سلامت شما میگردند.
مطالعات نشان میدهند که مصرف برخی از ادویه ها باعث جوان تر شدن پوست شما میگردند. 
دارچین یکی از ادویه هایی است که در افزایش تولید کلاژن در پوست شما نقش دارد و باعث محکم تر و شاداب تر شدن آن میشود و از افتادگی پوست شما جلوگیری میکند، بعلاوه اینکه از پوست شما از آسیب های ناشی از قند خون بالا هم محافظت میکند.
زنجبیل هم از جمله ادویه هایی است که برای جوانسازی پوست شما مفید است و از ایجاد لکه روی پوست شما که ناشی از نور خورشید است جلوگیری میکند.

۱۱- جوشانده قلمه

جوشانده قلمه گاو و گوسفند و یا پای مرغ اخیرا در بین مردم بسیار محبوب شده است. 
این جوشانده املاح و مواد مغذی دیگری را میتواند به بدن برساند، یکی از این مواد مغذی کلاژن است که تاثیر مثبتی بر روی عضلات و سلامت استخوان های شما دارد.
گرچه مقالات زیادی در زمینه مصرف جوشانده قلمه ها و جوانسازی پوست وجود ندارد اما مطالعات زیادی رابطه بین مصرف کلاژن و پیشگیری از پیر شدن پوست را تایید میکنند.
زمانی که کلاژن پخته میشود به ژلاتین تبدیل میشود، ژلاتین سرشار از آمینو اسید های گلایسین، پرولین و هیدروکسی پرولین است که این آمینو اسید ها پس از جذب در دستگاه گوارش مجددا در بدن به کلاژن تبدیل میشوند.
مطالعات نشان میدهند که مصرف کلاژن میتواند خاصیت کشسانی پوست را افزایش داده و باعث استحکام و فرم داشتن آن شود، این مسئله از افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک روی آن جلوگیری میکند.نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید:

برای اینکه بتونیم رژیم غذایی شما رو تنظیم کنیم نیاز به اطلاعات فیزیکی شما داریم، بر روی دکمه دریافت رژیم جوانسازی پوست کلیک کنید و اطلاعات خودتون رو برای ما ارسال کنید تا متخصصین تغذیه ما رژیم غذایی شما را براتون تنظیم کنند. برای دریافت رژیم جوانسازی پوست کلیک کنید.