برای لاغر شدن این غذاها را بخورید

کالری ها با هم برابر نیستند!
غذاهای مختلف مسیر های متابولیکی مختلفی دارند و به همین دلیل دو غذای مختلف با کالری یکسان به یک اندازه روی وزن شما تاثیر نمیگذارند.
هر غذا تاثیر متفاوتی بر روی احساس سیری و گرسنگی، هورمون ها و متابولیسم شما میگذارد. در ادامه غذاهایی که باید در رژیم لاغری خود استفاده کنید تا کاهش وزن داشته باشید را بیان میکنیم:

۱. تخم مرغ

در گذشته توصیه میشد از تخم مرغ بخاطر کلسترول بالای آن زیاد استفاده نکنید، اما امروزه این نظر تغییر کرده است و تخم مرغ به عنوان یکی از بهترین منابع غذایی شناخته میشود.
گرچه اگر تخم مرغ به مقدار بسیار زیاد مصرف شود باعث میشود در برخی از افراد LDL افزایش پیدا کند اما با این حال مصرف متعادل آن میتواند به شما در لاغری کمک بسیار زیادی کند، تخم مرغ منبع بسیار خوب پروتئین و ویتامین ها است و احساس سیری زیادی هم به شما خواهد داد.
مصرف تخم مرغ در وعده صبحانه باعث میشود که شما در ادامه روز کالری کمتری دریافت کنید و این مسئله به کاهش وزن شما منجر خواهد شد.
تقریبا نیمی از پروتئین و بسیاری از ریز مغذی های موجود در تخم مرغ در قسمت زرده آن است، پس آن را از ترس کلسترول بالای آن دور نریزید و تخم مرغ را به صورت کامل مصرف کنید.

۲. سبزیجات برگی

سبزیجات برگی مثل اسفناج، کلم کیل، کرفس، سبزی خوردن و... ویژگی های خاصی دارند که آنها را برای استفاده در رژیم لاغری مناسب میکند. از جمله این ویژگی ها کالری بسیار کم، کربوهیدرات پایین و فیبر بالا است.
این سبزیجات را به راحتی میتوانید در رژیم کاهش وزن خود بدون اینکه نگران کالری آنها باشید مصرف کنید، خوردن این سبزیجات به شما احساس سیری بیشتری میدهد و در نتیجه باعث میشود شما در طول روز تمایل به مصرف غذای کمتری داشته باشید.
نکته مهم در مورد سبزیجات برگی، میزان ویتامین ها و املاح آنهاست، این سبزیجات سرشار از انواع ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی مختلف هستند که به افزایش سلامت عمومی بدن و افزایش چربی سوزی در شما منجر میشود و مانع از گرسنگی سلولی بدن میشود.

۳. ماهی سالمون

ماهی های چرب مثل سالمون یکی از بهترین غذاها برای استفاده در رژیم های کاهش وزن میباشند. این ماهی ها علاوه بر میزان زیاد اسید چرب امگا ۳، دارای مقدار زیادی پروتئین هستند که باعث ایجاد احساس سیری در شما شده و برای ساعت ها شما را سیر نگه میدارند.
سالمون و به طور کلی غذاهای دریایی سرشار از ید هستند که برای عملکرد صحیح غده تیروئید شما ضروری است و باعث حفظ متابولیسم نرمال بدن میشود.
مطالعات نشان میدهند که بسیاری از افراد به اندازه کافی از غذاهای دریایی استفاده نمیکنند و دریافت ید آنها به اندازه کافی نیست.
همانطور که پیشتر گفتیم سالمون سرشار از امگا ۳ است که یک اسید چرب ضروری و بسیار مفید برای بدن میباشد و دارای خاصیت ضد التهابی است. التهاب یکی از اصلی ترین علل بروز بیماری های متابولیکی است و نقش مهمی در بروز چاقی دارد.
اگر دسترسی به ماهی سالمون ندارید میتوانید از سایر غذاهای دریایی مثل ماهی تن، ساردین و... استفاده کنید.

۴. سبزیجات صلیبی

سبزیجات صلیبی یا خانواده کلم ها مثل گل کلم، کلم بروکلی، کلم بروسل، کلم برگ و... را شامل میشود. همانند سایر سبزیجات این ها هم سرشار از فیبر هستند و احساس سیری زیادی به شما میدهند. این سبزیجات در مقایسه با سایر سبزیجات میزان پروتئین بیشتری هم دارند.
ترکیب کالری بسیار کم، پروتئین و فیبر بسیار زیاد در این سبزیجات سبب میشود که آنها را یک انتخاب خوب برای استفاده در رژیم لاغری بدانیم.
این سبزیجات دارای ترکیبات ضد سرطان زیادی هم هستند و مصرف منظم آنها در رژیم غذایی سبب پیشگیری از بروز سطان های مختلف در شما میگردد.

۵. گوشت بدون چربی و سینه مرغ

اخیرا تبلیغات منفی زیادی علیه گوشت صورت گرفته است، اما خب برخی از این تبلیغات منفی ناعادلانه است و از بسیاری جنبه های مثبت مصرف گوشت چشم پوشی شده.
گرچه مصرف گوشت های فراوری شده مثل سوسیس و کالباس یا همبرگر و... توصیه نمیشود و چندان سالم نیستند اما گوشت های فراوری نشده مثل گوشت لخم انتخاب سالمی است و میتوانید از آن در رژیم لاغری خود به اندازه متعادل استفاده کنید.
مصرف گوشت لخم بخاطر میزان بسیار زیاد پروتئین در آن در رژیم های لاغری توصیه میشود. پروتئین یکی از غذاهایی است که بیشترین احساس سیری را به شما میدهد و باعث میشود کالری سوزی بیشتری هم داشته باشید.
اگر شما در رژیم لو کرب باشید مصرف گوشت بدون چربی و سینه مرغ انتخاب بسیار خوبی برای کاهش وزن شماست.

۶. سیب زمینی آب پز

سیب زمینی یک از غذاهای محبوب در همه دنیا است که تقریبا همه مردم آن را دوست دارند.
سیب زمینی خواصی دارد که آن را هم برای افزایش وزن و هم برای کاهش وزن و همچنین برای افزایش سلامت عمومی بدن موثر میکند.
سیب زمینی مقدار زیادی از مواد مغذی مورد نیاز بدن شما برای ادامه حیات را در خود دارد. بعلاوه اینکه سیب زمینی سرشار از پتاسیم است، ماده معدنی ای که معمولا کم دریافت میکنید و افزایش دریافت پتاسیم باعث کاهش فشار خون و به دنبال آن کاهش خطر بیماری های قلبی میگردد.
نکته دیگر در مورد سیب زمینی این مسئله است که خاصیت سیر کنندگی بالایی دارد، در واقع شما با خوردن سیب زمینی آب پز دیگر احساس نیاز به مصرف غذای دیگری برای سیر شدن نخواهید داشت.
اگر شما سیب زمینی را بعد از جوشیدن بگذارید که خنک و سرد شود، مقداری از کربوهیدرات آن به نشاسته های مقاوم به هضم تبدیل شده و در کاهش وزن به شما کمک میکند.
مراقب باشید که سیب زمینی را بیش از اندازه مصرف نکنید، چون همانطور که گفتیم سیب زمینی سرشار از نشاسته است و مصرف بیش از حد آن باعث افزایش کالری دریافتی شما خواهد شد.

۷. حبوبات

حبوبات هم از آن دسته غذا ها هستند که برای کاهش وزن شما مفید میباشند. این دسته از مواد غذایی شامل لوبیا ها، نخود، عدس، باقلا، لپه و... میباشند.
حبوبات حاوی مقدار زیادی پروتئین گیاهی و فیبر هستند که در کاهش وزن نقش موثری دارند.
مسئله ای که در مورد حبوبات وجود دارد این است که توسط برخی از افراد به خوبی تحمل نمیشود، برای این مشکل نیاز است تا حبوبات را قبل از مصرف به مدت ۲۴ ساعت به خوبی در آب بخیسانید.

۸. سوپ

همانطور که گفتیم غذاها و خوراکی هایی با کالری کم میتوانند شما را به سمت کاهش وزن هدایت کنند.
بیشتر غذاهایی که کالری پایینی دارند مثل سبزیجات یا میوه ها سرشار از آب هستند، بنابر این غذاهایی هم که در آنها آب زیادی وجود دارد کالری پایینی دارند.
یکی از این غذاها سوپ است، مطالعات نشان میدهند که مصرف سوپ در مقایسه با مصرف غذاهای جامد کمک بسیار بیشتری به لاغری میکند و این افراد در لاغر شدن موفق تر هستند.
فقط باید این نکته را در گوشه ذهن خود داشته باشید که به سوپ خود مقدار زیادی چربی یا روغن اضافه نکنید.

۹. سرکه سیب

سرکه سیب بخاطر خواص زیادی که دارد در بین مردم طرفداران زیادی دارد.
برخی مردم سرکه سیب را بخاطر طعم مطبوع آن و برخی دیگر بخاطر خواص آن استفاده میکنند، یکی از خواص ویژه سرکه سیب کمک به کاهش وزن است.
مصرف سرکه سیب قبل از خوردن وعده های غذایی میتواند به شما احساس سیری بدهد و باعث شود ۲۰۰-۳۰۰ کالری کمتر غذا مصرف کنید.
بعلاوه اینکه سرکه سیب از افزایش ناگهانی قند خون پس از وعده غذایی جلوگیری کرده و از این طریق میزان تجمع چربی های احشایی یا همان چربی شکم و پهلو را کاهش میدهد.
اگر سرکه سیب را برای لاغری مصرف میکنید به میزان یک قاشق غذاخوری از آن را در یک لیوان آب حل کرده و ۱۵ دقیقه قبل از وعده غذایی اصلی بنوشید.

۱۰. مغزیجات

گرچه مغزیجات سرشار از چربی هستند، اما همه انواع چربی ها به میزان یکسانی شما را چاق نمیکنند.
مغزیجات یک میان وعده بسیار خوب هستند که سرشار از پروتئین، فیبر و اسید های چرب سالم هستند. مطالعات نشان میدهند که مصرف متعادل مغزیجات به افزایش سلامت و کاهش وزن بیشتر شما کمک میکند.
فقط باید به این نکته توجه کنید که گرچه مغزیجات بسیار سالم هستند و مصرف متعادل آنها به کاهش وزن کمک میکند اما کماکان آنها دارای کالری زیادی هستند و مصرف بیش از اندازه این مواد خوشمزه باعث افزایش وزن و چاقی شما خواهد شد.

۱۱. غلات کامل

گرچه در سال های اخیر صحبت های زیادی پیرامون کربوهیدرات ها و زیان آور بودن آنها انجام شده اما با این حال برخی از آنها بسیار سالم هستند و در افزایش سلامت شما نقش مهمی دارند از جمله غلات کامل و پرفیبر.
غلات کامل شامل غلاتی میشوند که سبوس آنها گرفته نشده مثل برنج قهوه ای، کینوا، جو دو سر، آرد سبوس دار و... .
جو دو سر حاوی مقدار زیادی بتا گلوکان (نوعی فیبر محلول در آب) است که به افزایش احساس سیری کمک کرده و باعث عملکرد بهتر دستگاه گوارش میشود، بعلاوه اینکه در کاهش چربی خون نیز نقش دارد.
برنج قهوه ای نیز حاوی مقادیر زیادی نشاسته مقاوم است که در بدن هضم نمیشود، بخصوص اگر اینکه پس از پخت مقداری زمان بگذرد تا سرد شود.
بنابر این اگر شما هم به دنبال کاهش وزن هستید در رژیم لاغری خود غلات کامل را جایگزین غلات تصفیه شده مثل آرد سفید یا برنج سفید کنید.

۱۲. فلفل تند

مصرف فلفل تند میتواند برای کاهش وزن شما مفید باشد.
فلفل تند حاوی ماده ای به نام کپساسین است که در کاهش اشتها و افزایش پزبی سوزی بدن نقش دارد. کپساسین به صورت مکمل نیز در داروخانه ها وجود دارد و ترکیب بسیار رایجی در اکثر داروهای لاغری است.
مصرف ۱ گرم فلفل تند در روز باعث افزایش چربی سوزی و کاهش اشتهای شما میگردد. البته با گذشت زمان بدن شما نسبت به کپساسین مقاوم میشود و بهتر است به صورت مداوم آن را مصرف نکنید و به صورت متناوب استفاده کنید تا اثرات چربی سوزی آن برای شما کاهش پیدا نکند.

۱۳. گریپ فروت

گریپ فروت یکی از میوه هایی است که به طور مستقیم بر روی کاهش وزن شما اثر دارد.
مصرف نصف عدد گریپ فروت پیش از وعده های غذایی سبب کاهش وزن در شما خواهد شد و شما میتوانید یک عدد گرپ فروت را به دو نیم تقسیم کرده و هر نیمه را قبل از ناهار و شام میل کنید.
گریپ فروت علاوه بر کاهش وزن در کاهش مقامت سلول های بدن به انسولین هم نقش دارد و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش میدهد.

۱۴. دانه چیا

دانه چیا در بین مغذی ترین خوراکی های زمین قرار دارد.
در هر ۳۰ گرم دانه چیا حدود ۱۲ گرم کربوهیدرات دارد که ۱۱ گرم آن را فیبر ها تشکیل داده اند و عملا انرژی زیادی برای شما به همراه ندارد. این مسئله دانه چیا را یک خوراکی مناسب در رژیم لوکرب میکند که تا ۱۱ برابر خود آب جذب میکند و باعث افزایش احساس سیری در شما میگردد. 
بنابر این شما کالری کمتری دریافت میکنید و نهایتا منجر به کاهش وزن شما خواهد شد، دانه چیا علاوه بر تاثیر در کاهش وزن حاوی املاح زیادی است که در افزایش سلامت عمومی بدن شما نقش ایفا میکند.

سخن پایانی

در رژیم های لاغری و کاهش وزن، علاوه بر کالری دریافتی، نوع غذاهای مصرفی هم بسیار با اهمیت هستند. در واقع بر خلاف تصور عموم مردم که تصور میکنند تنها عامل لاغری شما کالری دریافتی است، اینطور نیست و هر کالری از مواد غذایی مختلف تاثیر متفاوتی بر روی سلامت شما میگذارد.
بنابر این سعی کنید در انتخاب غذاهای خود در رژیم لاغری دقت بیشتری به خرج دهید و غذاهای سالم تر را انتخاب کنید.نظرات و دیدگاه های خود را با دیگران در میان بگذارید: