حمیدرضا طغیانی خوراسگانی

کارشناس تغذیه


دریافت نوبت از منشی

ساعات پذیریش

نشانی ایمیل

برگزاري كلاس اآموزش تغذي

ویتیلیگو

ویتیلیگو

ویتیلیگو(پیسی یا برص) یک بیماری پوستی است که در آن لک های سفید رنگ به دلیل از دست رفتن رنگدانه پوست بوجود می آیند، در ویتیلیگو ملانوسیتها (سلولهایی که رنگدانه تولید می کنند) در پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شده اند. در نتیجه لکه های سفید پوست درنواحی مختلف بدن ظاهر می شوند.


چه کسانی به ویتیلیگو مبتلا می شوند؟
از هر صد نفر، یک یا دو نفر به این بیماری مبتلا می شوند. (حدود ۱ـ۲درصد جمعیت دنیا یا ۴۰-۵۰میلیون نفر ) حدود نیمی از افرادی که به این بیماری دچار می شوند، قبل از بیست سالگی علایم آن را در خود خواهند یافت.(۹۵%افراد قبل از ۴۰سالگی علائم را نشان داده اند.) حدود یک پنجم از مبتلایان نیز یکی از افراد خانواده شان به این بیماری مبتلا بوده اند. بیماری تمام نژادها و هر دو جنس را یکسان تحت تاثیر قرار می دهد .بنظر می رسد ویتیلیگو در افراد مبتلا به بیماریهای اتوایمیون شایعتر است . (بیماریهای اتوایمیون بیماریهایی هستند که در آنها سیستم ایمنی شخص علیه ارگانها یا بافتهای بدن خودش واکنش نشا ن می دهد) این بیماریهای اتو ایمیون عبارتند از : پرکاری غده تیروئید، نارسایی قشر غده فوق کلیه ، آلوپسی آره آتا و أنمی پرنسیوز .البته در کلبیشتر کسانی که پیسی دارند، از نظر سلامتی عمومی در وضعیت خوبی بسر می برند.ویتیلیگو می تواند بیماری ارثی باشد یعنی در بین افراد فامیل بروز کند اطفالی که والدینشان مبتلا به این بیماری هستند بیشتر احتمال ابتلا به ویتیلیگو دارند . بااین حال بیشتر اطفالی که یکی از والدینشان مبتلا به ویتیلیگو باشند به بیماری مبتلا نمیشوند و بیشتر افراد مبتلا به ویتیلیگو سابقه ای از این بیماری را در فامیل ندارند. غالباً در پوست پشت دست ها، صورت و زیر بغل ایجاد می گردد. در اواخر دوران کودکی (۱۲-۹سالگی ) تا میانسالی شایع تر است.

دلیل پیدایش ویتیلیگو چیست؟
پیدایش پیسی نتیجه از بین رفتن سلول های رنگدانه ساز پوست است که دلیل آن ناشناخته است. ولی چهار تئوری اصلی دراین زمینه وجود دارد:
۱- سلول های عصبی که بطور غیرطبیعی فعال شده اند ممکن است با تولید مواد سمی به سلول های رنگدانه ساز آسیب برسانند.
۲- سیستم ایمنی بدن ممکن است در موقع دفاع از بدن در مقابل یک ماده خارجی، رنگدانة پوست را نیز از بین ببرد.
۳- سلول های رنگدانه ساز ممکن است عامل از بین رفتن خودشان باشند. یعنی زمانی که رنگدانه در حال ساخته شدن است، مواد زایدی نیز در کنار آن تولید می شوند که سمی بوده و قادر به از بین بردن خود سلول ها است.
۴- وجود یک نقص ارثی موجب حساس شدن سلول های رنگدانه ساز به آسیب و در نتیجه از بین رفتن ها می شود.

نشانه های ویتیلیگو چه هستند ؟
معمولاً افراد مبتلا به ویتیلیگواول از همه به لکه های سفید (پیگمانتاسیون) روی پوستشان توجه می کنند . این لکه ها بیشتر از همه در مناطق در معرض نور از قبیل دستها پاها بازوها ، صورت و لبها شایع هستند . دیگر نقاط شایع لکه های سفید عبارتند از زیر بغل و کشاله ران ، اطراف دهان و چشم ، پره های بینی ، ناف و نواحی تناسلی.
ویتیلیگو معمولاً به یکی از سه الگوی زیر ظاهر می شود : در یک الگو (الگوی کانونی) ناحیه بدون رنگدانه به یک یا تعداد معدودی ناحیه محدود می شود. بعضی افراد نواحی بدون رنگدانه را در یک سمت بدن خود دارند (الگوی سگمنتال). اما در بیشتر افراد مبتلا به ویتیلیگو نواحی فاقد رنگدانه در قسمتهای مختلف بدن بوجود می آید (الگوی ژنرالیزه). علاوه بر لکه های سفید روی پوست، ممکنست افراد مبتلا به ویتیلیگو سفید شدن زودرس موهای سر، ابروها و ریش را داشته باشند. افراد با پوست تیره ممکنست متوجه فقدان رنگ در ناحیه ای در داخل دهانشان بشوند.

علایم شایع
ماکول ها (نواحی کوچکی بارنگ متفاوت از پوست ) یا لکه هایی با مشخصات زیر:
صاف ، سفید و غیرقابل لمس با انگشتان هستند.
گسترش یافته ، نواحی بسیار بزرگ ، با شکل نامنظم و بدون رنگی را تشکیل می دهند.
معمولاً در هر دو طرف بدن و تقریباً در جای مشابهی قرار دارند.
قطر آنها از ۳-۲میلی متر تا چند سانتی متر متفاوت است.
باعث آزار و خارش نمی شوند.
اختلال باعث خاکستری شدن زود هنگام مو می گردد.

چگونه ویتیلیگو تشخیص داده می شود ؟
اگر پزشک به بیماری ویتیلیگو در شخص مشکوک شد ، از او در مورد تاریخچه بیماری اش سوال می کند . نکات مهم در یک تاریخچه پزشکی، سابقه خانوادگی ویتیلیگو ، بثورات ، آفتاب سوختگی یا ضربه های پوست در محل ضایعه فعلی حدود ۳-۲ماه قبل از شروع فقدان رنگدانه ، استرس یا بیماری جسمی و سفید شدن زودرس موها (قبل از ۳۵سالگی) می باشند . علاوه بر اینها لازمست پزشک بداند که آیا بیمار یا فردی از خانواده اش مبتلا به بیماری اتوایمون بوده اند یا حساسیت شدید نسبت به آفتاب داشته اند یا نه.
پزشک بیمار را برای رد کردن بیماری های دیگر معاینه می کند .ممکن است پزشک از محل پوست گرفتار نمونه برداری کند و یا برای بررسی شمارش سلولهای خونی و عملکرد تیروئید، از خون نمونه گیری کند. در برخی بیماران ممکنست معاینه چشم از نظر التهاب برخی قسمتها(Uvitis) توصیه شود . یک تست خون از لحاظ وجودANA (یک نوع آنتی بادی علیه سلولهای خودی) ممکنست انجام شود که به تشخیص وجود دیگر بیماری های اتو ایمون کمک کند.

ویتیلیگو چگونه پیشرفت می کند؟
وسعت، دوره و شدت از دست رفتن رنگدانه در اشخاص مختلف متفاوت است. افرادی که پوست روشنی دارند معمولاٌ در تابستان متوجه تفاوت رنگ مابین نواحی مبتلا و سایر نقاط سالم پوست که برنزه شده اند، می شوند. پیسی در افراد با پوست تیره بسیار واضح تر از روشن پوستان است در موارد شدید ممکن است رنگدانه در همه جای پوست از بین برود و پوست یکسره سفید شود.هیچ راهی برای پیش گویی این که هر فرد چقدر رنگدانه از دست خواهد داد و یا اینکه بیماری وی چقدر طول خواهد کشید وجود ندارد.
یک لک ویتیلیگو به صورتناحیه ای به رنگ سفید شیری رنگ دیده می شود. با این حال میزان تخریب رنگدانه در هر لک می تواند با سایر لک ها متفاوت باشد. در یک لک ممکن است سایه های مختلفی وجود داشته باشد و نیز یک ناحیه تیره تر، نواحی سفید شده را احاطه کرده باشد.
پیسی اغلب با از دست رفتن ناگهانی رنگدانه در یک نقطه از پوست شروع می شود. این فرآیند می تواند ادامه یابد و یا به دلایل ناشناخته، خود به خود متوقف شود. دوره های از دست رفتن رنگدانه و متعاقب آن ثابت ماندن رنگ لک و دوباره از دست رفتن رنگدانه به طور مدوام تکرار می شوند.
بازگشت خودبه خودی رنگ به لک های سفید شده خیلی به ندرت اتفاق می افتد. بعضی از بیماران که تصور می کنند بیماریشان خوب شده، در واقع تمام رنگدانه پوست خود را از دست داده و پوستشان یک دست سفید شده است. گرچه رنگ پوست این افراد یک دست سفید شده ولی آنها باز هم به پیسی مبتلا هستند.

درمانهای طبی:
۱) درمان با استروئید موضعی:
استروئید موضعی می تواند در برگرداندن رنگ به لکه های سفید کمک کند ، بخصوص اگر در مراحل اولیه بیماری شروع شود . درمان باید دست کم تا سه ماه ادامه یابد تا نتیجه دیده شود.
این روش ساده ترین و کم عارضه ترین شیوه درمانی می باشد ، اما اثر بخشی آن به اندازه روشهای طبی دیگر نمی باشد.
۲) پسورالن فتوکموتراپی:
احتمالاٌ سودمندترین روش درمانی ویتیلیگو می باشد . اما وقت گیر است و باید مراقبت کافی برای جلوگیری از ایجاد عوارض که گاهی شدید هم هست ، به عمل آید.
پسورالن یا بصورت موضعی روی پوست قرار می گیرد یا از طریق خوراکی مصرف می گردد و سپس بیمار در مدت زمان معینی در معرض اشعهUV-A قرار می گیرد. درمان موضعی برای افرادی که تعداد لکه های سفیدشان کم است (کمتر از ۲۰%سطح بدن) ، همچنین افراد زیر ۲سال و افرادی که لکه های محدود و مشخص دارند به کار می رود . درمان خوراکی برای مواردی که بیش از ۲۰%سطح بدن درگیر باشد یا افرادی که به درمان موضعی پسورالن پاسخ نمی دهند ، بکار می رود.
۳) دپیگمنیشن:
عبارت است از بی رنگ کردن باقیمانده پوست بدن تا تا با لکه های سفید همرنگ شود . این روش برای افرادی که بیش از ۵۰%سطح بدنشان درگیر باشد بهترین انتخاب است ، اما شخصی که به این روش درمان می شود برای همیشه بطور غیر طبیعی نسبت به نور حساس خواهد بود.

البته روشهای درمانی طبی را به شکل زیر نیز می توان تقسیم بندی کرد:

بازگرداندن رنگدانه
کورتون موضعی:داروهای موضعی حاوی کورتون ممکن است در بازگرداندن رنگدانه به نواحی کوچک مبتلا به پیسی مؤثر باشند. این داروها باید همزمان با سایر درمان ها به کار برده شوند مصرف طولانی این داروها می تواند موجب نازک شدن پوست و حتی پیدایش ترک های پوستی در بعضی نواحی شوند. بنابراین استفاده از آنها باید حتماٌ تحت نظارت متخصص پوست باشد.
پوواPUVA:در این روش درمان، دارویی به نام پسورالن به بیمار داده می شود، این ماده شیمیایی پوست را نسبت به نور خورشید بسیار حساس می کند. سپس پوست، تحت تابش نوع خاصی از نور ماوراء بنفش به نامUVA قرار می گیرد. دستگاه های درمانی ویژه ای برای این نوع درمان لازم هستند که همه جا در دسترس نمی باشند. در صورت عدم دسترسی به این دستگاه ها، می توان از نور آفتاب که دارایUVA می باشد استفاده کرد. البته امکان تنظیم دقیق مقدار اشعة تابیده شده در صورت استفاده از نور آفتاب وجود ندارد و لذا خطر سوختگی پوست در این روش بیشتر است. وقتی پیسی خیلی محدود است، پسورالن را می توان بر روی پوست مبتلا مالیده و سپس بیمار را در معرض تابشUVA قرار داد.
با این حال معمولاٌ پسورالن را به صورت قرص خوراکی به بیمار می دهند در این روش درمانی بین ۵۰تا ۷۰درصد شانس برگشتن رنگدانه به پوست صورت، بدن، بازوها، ران و ساق پاها وجود دارد. دست ها و پاها خیلی کم به این نوع درمان پاسخ می دهند. معمولاٌ حداقل یک دوره درمان یک ساله به صورت ۱تا ۳بار در هفته لازم است. پووا فقط باید توسط متخصص پوست و تحت شرایط کنترل شده صورت گیرد.

عوارض جانبی پووا شامل واکنش های مشابه آفتاب سوختگی هستند. در صورت استفاده طولانی مدت، بر روی پوست کک مک بوجود آمده و پوست مستعد ابتلا به سرطان می شود.
از آنجا که انواع پسورالن موجب افزایش حساسیت چشم نسبت به نور خورشید می شوند، استفاده از عینک های آفتابی محافظ در برابرUVA از شروع درمان تا غروب آفتاب در همان روز ضرورت تام دارد. دلیل محافظت از چشم ها، پیشگیری از ابتلاء زودرس به آب مروارید است معمولاٌ ازPUVA برای بچه های زیر دوازده سال، زنان باردار یا شیرده و یا افراد مبتلا به بعضی از بیماری های خاص استفاده نمی شود.
اشعة ماوراءبنفش: طیف بسیار محدودی از اشعة ماوراءبنفشB قدرت تحریک سلول های رنگدانه ساز را داشته و در درمان پیسی مفید می باشد. این طیف اشعه تنها توسط لامپ های مخصوص و یا سیستم لیزر تولید می گردد. عوارض این روش بسیار کم بوده و در بچه ها نیز قابل استفاده است.
پیوند پوست:انتقال پوست از نواحی طبیعی به نواحی سفید شده فقط در مورد تعداد محدودی از بیماران مبتلا به پیسی امکان پذیر می باشد. معمولاٌ این روش موجب بازگشت کامل رنگ به نواحی مبتلا نمی شود.

موثرترین درمان شناخته شده برای این بیماری استفاده از داروی "متوکسی سورالن" و بقیه ترکیبات آن و تاباندن اشعه ماورای بنفش به پوست مبتلاست. این کار باید کاملا تحت نظارت پزشک متخصص پوست انجام بگیرد، چون قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر این اشعه ممکن است آسیبهای جبرانناپذیری به پوست وارد کند. در کسانی که لکههای کوچک دارند و مدتهاست اندازه آن ثابت مانده و تغییر نمیکند و مشکل ایمنی خاصی هم ندارند، میتوان از روش جراحی و پیوند پوست استفاده کرد. برای این کار پوست قسمت مبتلا جدا میشود و از قسمتهای سالم بدن، پوست پیوندی تهیه و به محل ضایعه پیوند میشود.

اغلب این درمانها، درمانهای قطعی بیماری نیستند. اما بیماران باید به یاد داشته باشند که ممکن است این لکه خود به خود کوچک و محو شوند. احتمال دیگری که وجود دارد، این است که لکه آنقدر گسترش پیدا کند که تمام پوست یک رنگ و سفید شود.

از آنجایی که این لکهها بیشتر در نواحی آشکار به وجود میآیند و مشکلاتی برای وضعیت ظاهری بیماران را موجب میشوند، بیماران اغلب در معرض افسردگی ناشی از این مشکل هستند. به همین دلیل باید پزشک اقدامات لازم برای جلوگیری از افسردگی را هم در نظر بگیرد.

نکات مهم ضد ویتیلیگو:

1) مهم ترین نکته درباره بیماریهای اتوایمیون، حفظ سلامت فردی و دوری از استرس است. این مساله در مورد ویتیلیگو اهمیت بیشتری دارد.

2) در ویتیلیگو فقط رنگ پوست از بین نمیرود، بلکه پوست شکنندهتر میشود و در معرض آسیب بیشتری قرار میگیرد.این مساله درباره آسیبهایی مانند آفتابسوختگی یا مشکلات عفونی پوست رایجتر است.

3) به علت از بین رفتن ملانوسیتها، بیماران باید به یاد داشته باشند که حتی در محیطهای بسته و یا در هوای ابری هم باید از ضدآفتاب استفاده کنند.

4) بررسیها نشان داده است که آسیبهای خفیف و مالشهای مداوم میتوانند سبب بزرگ تر شدن لکه شوند. این وضعیت در بیمارانی که به خاطر پوشیدن کفشهای تنگ، دچار لکههای ویتیلیگو دور قوزک پا شدهاند قابل مشاهده است. زانوها و آرنج هم به همین دلیل مبتلا میشوند.

5) زخمهای کوچک، برشهای خفیف و یا له شدن پوست به هر دلیلی میتواند موجب شود پس از خوب شدن پوست، منطقه آسیبدیده رنگ خود را از دست بدهد. به همین دلیل باید مراقب آنها بود.

6) افراد دچار ویتیلیگو حتما باید از نظر وجود مشکلات خودایمنی دیگر هم تحت بررسی قرار بگیرند.

7) حساسیت به نور و التهاب شبکیه چشم از عوارض این بیماری است که باید آنها را هم حتما درمان کرد.

8) در کنار همه نکات فوق، کنار آمدن با بیماری و دوری از افسردگی مساله مهمی است که سبب بهتر شدن کیفیت زندگی بیمار میشود. این کار را میتوان با مشاوره با روانپزشک و همچنین به دست آوردن اطلاعات درباره این بیماری انجام داد
از بین بردن رنگدانة باقی مانده
در بعضی از بیماران که بیماری پیسی وسعت زیادی پیدا کرده است، عملی ترین روش درمان، رنگ زدایی از نواحی طبیعی پوست و یکدست کردن رنگ آن است. در این روش از یک مادة شیمیایی به نام”roquinone Monobenzylether Of Hy” یا از اشعة لیز استفاده می شود. این روش درمان حدود یک سال به طول می انجامد. معمولاٌ از بین رفتن رنگ پوست در این روش دایمی و برگشت ناپذیر است.لذا بیماران باید اکیداٌ از تماس با نور آفتاب اجتناب نمایند.

روشهای جراحی:
تمام روشهای جراحی روشهای تجربی هستند ، چون اثربخشی و عوارض جانبی آنها بطور کامل مشخص نشده است.
۱) پیوند پوست بدن خود فرد.
۲) پیوند پوست با استفاده از ایجاد تاول.
۳) میکروپیگمانتاسیون (خالکوبی_ Tattoing) : کاشتن رنگدانه در پوست.
۴) پیوند ملانوسیتهای کشت داده شده خود فرد.

درمانهای کمکی:
۱) ضد آفتاب ها : افراد مبتلا به ویتیلیگو خصوصا آنهایی که پوست روشن دارند باید از یک ضد آفتاب مناسب استفاده کنند تا آنها را از اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کند . بعلاوه ضد آفتاب پوست را از آفتاب سوختگی محافظت می کند و باعث کمتر شدن اختلاف رنگ بین پوست سالم و لکه سفید می گردد.
۲) مواد آرایشی : برای افرادی که لکه های ویتیلیگو محدود به نواحی باز بدن باشد ، مفید است.
۳) مشاوره و حمایت : بسیاری از افراد مبتلا به ویتیلیگو از مشاوره با طک مرکز تخصصی سلامت روانی سود می برند. در آنجا میتوانند در مورد مسائلی که برای آنها پیش آمده صحبت کنند و فرد مشاور می تواند راه حل مناسب ارائه دهد.

ویتیلیگو در کودکان چگونه درمان می شود؟
معمولاٌ در کودکان از روش های درمان شدید و تهاجمی استفاده نمی شود. در بیماران خردسال استفاده از ضدآفتاب و پوشانیدن لک ها با مواد رنگ کننده بهترین درمان است. کورتون های موضعی را هم با احتیاط زیاد می توان بکار برد. از «پووا» معمولاٌ تا سن ۱۲سالگی استفاده نمی شود، اما در این دورة سنی نوعی از اشعة ماوراءبنفش به نام ماوراءبنفشB با طیف باریک نتایج قابل قبولی در درمان پیسی داشته است.


مواد غذایی که باید مصرف شوند:
غلات: غلات کامل، ارزن، حریره جو، جوی دو سر، برنج و پاستا (غلات فرآوری شده توصیه نمی شوند)
نان ها: فقط نان سبوس دار.......
میوه ها: زغال اخته (البته در این باره اختلاف نظر وجود دارد)، گلابی، گیلاس، موز، آناناس، سیب، انبه، زردآلو، انگور.
سبزی جات: گوجه فرنگی، چغندر، هویج، سیب زمینی، خیار، کدو، کدو حلوایی، اسفناج، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم، سیر، لوبیا، قارچ، پیاز، لوبیای فرانسوی، فلفل قرمز، شنبلیله، شلغم، جعفری، زیره سیاه، فرآورده های سویا، عدس و لپه ها.
نوشیدنی ها: چای کم رنگ بدون قند، 6 تا 7 لیوان آب در روز، عسل همراه با چای سبز با طعم نعنا، آب میوه.
آجیل و خشکبار: مغزهای گردو، بادام، پسته، خرمای سیاه، انجیر و زردآلو.
روغن ها: روغن زیتون و سایر روغن های گیاهی.
سایر موارد: تخمه کدو تنبل، لوبیا، گوشت فقط به صورت آب پز، شکر زرد.
* مقدار زیادی زنجبیل و زردچوبه در غذاها استفاده کنید.
* بهتر است که برنامه غذایی خیلی کم نمک داشته باشید.
* از تابش آفتاب در صبح زود بهره مند شوید تا اشعه ی مفید آن را دریافت کنید.
مکمل ها: دانشمندان پی برده اند که بسیاری از افراد مبتلا به ویتیلیگو دچار کمبود فولیک اسید، ویتامینB12، ویتامینC، پانتنوئیک اسید(B5)، مس و روی هستند.
ویتامینB12 و فولیک اسید باید با هم مصرف شوند.

آن چه نباید مصرف شود:
- چربی ها، ادویه ها و نمک زیاد
- نان و آرد سفید، غذاهای دودی یا سرخ شده، شکلات، چای پُررنگ، کره و مارگارین، الکل، قهوه، بستنی، خردل، تمبر هندی، نوشیدنی های مزه دار شده.
- ماهی و غذاهای دریایی(در افراد مختلف فرق می کند)
- خیار شور

غذاهای فرآوری شده برای این بیماری مُضر است؛ اگر این غذاها به تناوب مصرف شوند نه تنها پاسخ به درمان با تأخیر مواجه می گردد بلکه ضایعات پوستی بیشتر پراکنده می شوند.

طب دارویی

این اطلاعات از کتاب طب گیاهی دکتر رجحان استاد دانشگاه تهران اقتباس شده است
این سایت صرفا بنا به تقاضای کاربران این اطلاعات را گزارش می کند و مسئولیتی در قبال مشکلات احتمالی ندارد

1- مصرف داروئی : درمان لک های پوستی از هر نوع که باشد حتی برص
نام دارو: زنیان= انیسون بری = نانخواه = کمون ملوکی
اشکال داروئی و مقدار مصرف:1- مقدار یک تا دو گرم پودر زنیان را در دولیوان آب جوش دم کرده بعد از هر غذا یک استکان یا کمی شکر تناول نمایند. 2- و یا بعد از هر غذا نیم تا یک گرم پودر زنیان را با کمی عسل یا شکر تناول نمایند و تا بهبودی کامل ادامه دهند.3- پودر زنیان را با داروهای دیگر ضد پیسی مخلوط نموده بر موضع مورد نظر بمالند و تا بهبودی کامل ادامه دهند.

2- مصرف داروئی : درمان برص ناخن
نام دارو: زیتون
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مغز هسته زیتون را کوبیده با پیه و آرد گندم مخلوط نموده بصورت ضماد بر ناخن گذاشته , روزی یک مرتبه تا بهبودی کامل تکرار نمایند.

3- مصرف داروئی : لک هاس سفید پوست و سفید شدن ناخن
نام دارو: سرو کوهی= ابهل
اشکال داروئی و مقدار مصرف: میوه تازه سرو را در سرکه و مقداری لوبیای سفید پخته بصورت خمیر در محل قرار دهند و یا ممکن است بر قطعه پارچه ای پهن کرده در محل بگذارند و تا بهبودی کامل ادامه دهند.

4- مصرف داروئی: درمان لک هاس سفید و سیاه پوستی
نام دارو: سنا
اشکال داروئی و مقدار مصرف: برگ سنا را در مقداری سرکه آنطور بپزند که غلیظ و ژله مانند شود سپس روزی لااقل یک مرتبه در محل بمالند و تا بهبودی ادامه دهند.

5- مصرف داروئی: درمان لک های پوستی و بیماری برص
نام دارو: سیاهدانه= کمون اسود= شونیز
اشکال داروئی و مقدار مصرف : 1- صبح و ظهر و شب هر دفعه دو گرم پودر سیاهدانه را با کمی شکر یا عسل بیمار تناول نماید. 2- ممکن است صبح و ظهر و شب هر دفعه یک گرم روغن سیاهدانه را میل نماید.3- ضمن خوردن پودر و یا روغن فوق الذکر لازم است بیمار پودر سیاهدانه را در سرکه خمیر نموده روزی یک مرتبه در محل قرار دهد و تا بهبودی کامل ادامه دهد.

6- مصرف داروئی: درمان بیماری برص= پیسی = ویتیلیگو
نام دارو: علف چشمه = آب تره = بوغ اولاتی = حب الرشاد = قره العین
اشکال داروئی و مقدار مصرف: روزی 7 گرم علف چشمه یا تخم علف چشمه را با یک لیوان شیر بز بیمار میل نماید و تا 10 روز تکرار کند.

7- مصرف داروئی: درمان لکه های سیاه پوستی
نام دارو: روغن کرچک
اشکال داروئی و مقدار مصرف: روغن کرچک را در محل بمالند و تا بهبودی کامل ادامه دهند
8- مصرف داروئی: درمان بیماریهای پوستس لک دار
نام دارو: مورد
اشکال داروئی و مقدار مصرف: برگ تازه مورد را نرم کوبیده روزی 2 تا 3 مرتبه در محل قرار داده تا بهبودی کامل ادامه دهند.

9- مصرف داروئی: درمان لک های سیاه پوست
نام دارو: پونه
اشکال داروئی و مقدار مصرف : پونه را تمیز شسته نرم بکوبند و بر محل لکه ها قرار دهند و روزی یک یا دو مرتبه تا بهبودی کامل تکرار نمایند.

10- مصرف داروئی: درمان لک های سیاه پوست
نام دارو: تخم ترب
اشکال داروئی و مقدار مصرف: تخم ترب را در سرکه مدتی خیس نموده در محل بمالند و تا بهبودی کامل هر روز تکرار نمایند.

11- مصرف داروئی: درمام کک مک , درمان پیسی= برص = ویتیلیگو
نام دارو: تخم تره
اشکال داروئی و مقدار مصرف: تخم تره را نرم کوبیده با کمی آب خمیر نموده روزی یک یا دو مرتبه در محل بمالند و تا بهبودی کامل ادامه دهند.

12-مصرف داروئی: درمان پیسی = برص = ویتیلیگو, درمان لک های سفید پوست
نام دارو: کدو حلوائی
اشکال داروئی و مقدار مصرف: پوست کدو حلوائی را گرفته و همین پوست را بسوزانند تا سیاه شود و سپس مقداری سرکه مخلوط نموده هر روز چند مرتبه در محل بمالند تا بهبودی حاصل شود

13- مصرف داروئی: درمان لک های پوستی
نام دارو: تخم کلم
اشکال داروئی ومقدار مصرف: هر روز مقدار6.25 گرم تخم کلم را با آب پخته بعد از هر غذا تناول نمایند و تا بهبودی کامل ادامه دهند.

14- مصرف داروئی: درمان لک های سفید( و خارشها و کهیر)
نام دارو: سیر
اشکال داروئی و مقدار مصرف:آب سیر را گرفته با کمی عسل مخلوط کرده روزی یک مرتبه در محل بمالند.

15- مصرف داروئی: لکه های سیاه پوست صورت یت قسمت های دیگر بدن
نام دارو: موز
اشکال داروئی و مقدار مصرف: موز پوست گرفته را با آب تخم خربزه مخلوط نموده بر صورت یا بر لکه های پوستی بمالند و هر روز تا بهبودی کامل ادامه دهند.

16- مصرف داروئی: درمان کک مک , لک های بدن , کهیر
نام داروئی: سرکه
اشکال داروئی و مقدار مصرف: 1- رسوب( لای = درد سرکه) را روزی یک یا دو مرتبه بر لکه ها بمالند و تا بهبودی هر روز تکرار کنند و یا 2- یک قاشق سرکه + یک قاشق آبغوره یا آبلیمو را مخلوط نموده از این محلول بر لکه ها بمالند و تا بهبودی کامل روزی 2 یا 3 مرتبه تکرار کنند.

17- مصرف داروئی: درمان کک مک, لکه های صورت , چین و چروک صورت, ترک ( شقاق پوست)
نام دارو: روغن بادام تلخ
اشکال داروئی و مقدار مصرف: روغن بادام تلخ را روزی چند مرتبه در محل بمالند

18- مصرف داروئی: درمان لک های صورت بانوان
نام داروئی: توت فرنگی
اشکال داروئی و مقدار مصرف: میوه توت فرنگی را نرم کوبیده بر لکه های صورت قرار دهند و روزی دو مرتبه تکرار نمایند تا بهبودی حاصل شود.

19- مصرف داروئی: درمان پیسی= برص = ویتیلیگو
نام دارو: بادنجان
اشکال داروئی و مقدار مصرف: بادنجان را همراه با پوستش در آب پخته سپس کوبیده و صاف نمایند و حاصل صاف کرده آنرا با روغن زیتون آنقدر بجوشانند تا آب بادنجان بخار شده فقط مقدار روغن باقی بماند. از این محصول روزی یک یا چند مرتبه بر محل بمالند تا یک سال رنگ پوست طبیعی خواهد شد
ریشه شیرین بیان
از عصاره گیاه شیرین بیان برای درمان لک های پوست استفاده می شود، تحقیقات در این زمینه، نتایج رضایت بخشی را ارایه داده است و می توان از مزایای طبیعی این گیاه پرفایده بهره برد. آیا واقعا چنین نتایج درمانی از این گیاه انتظار می رود؟
شاید بهتر باشد این طور بگویم که بی خطرترین عامل روشن کننده رنگدانه که دارای کمترین ملانوم است، عصاره شیرین بیان است که در ترکیبات زیبایی به عنوان شفاف کننده ی پوست به کار می رود و می تواند در ترکیبات کرم های آرایشی صورت به کار رود.
به علاوه عصاره شیرین بیان از لحاظ تئوری به عنوان یک مشتق ضدالتهاب موضعی مطرح است که می تواند در کاهش قرمزی پوست و تیرگی پس از التهاب، کاربرد داشته باشد.
ماده فعال شناخته شده در شیرین بیان، فلاونوئید است که می تواند با پراکنده کردن ملانین، موجب روشن شدن پوست شود.
دوز مورد استفاده، یک گرم در روز برای چهارهفته است تا اثر بالینی آن ظاهر شود. عصاره شیرین بیان هنوز در شمال آمریکا در دسترس نیست ولی در بخشهایی از جهان به خصوص در مصر استفاده می شود.

ماده اصلی هیدروفوبیک آن که در اثر گرفتن عصاره شیرین بیان به دست می آید، گلابریدین است که روی پوست موثر می باشد.
خلاصه این که آثار درمانی شیرینبیان از دیرباز شناخته شده بوده و از آن برای درمان انواع سرفهها و به عنوان داروی مسکن در پوست استفاده می کردند.

مردم حتی برای درمان اسپاسم و تورم مفاصل و به عنوان مادهای ملین از آن بهره می گرفتند.

از عصاره ریشه ی شیرین بیان هم، به عنوان سد مقاوم در برابر برخی ویروسها مثل هرپس و هپاتیت a و یا در برابر عفونت کاندیدا استفاده می شده است.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

بهنام نمازی [ 1391-09-08 ]
با عرض سلام و احترام سپاس

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نمیخوام چاق باشم قسمت سوبا پوکی استخوان مقابله کخواص سبزیجات خاصسوالات پزشکیصفحه اصلینمیخوام چاق باشم قسمت دونمیخوام چاق باشم قسمت اوبا پوکی استخوان مقابله کمقالاتویتامین ب 12چرا وزنم کم نمیشه؟دریافت مازاد مکملهانقش تغذیه در پیشگیری از خطر قرصهاي لاغريجدول مقدار سدیم .پتاسیم.فتغذیه در بیماری نقرستغذیه و سرطانتعریف و علایم افزایش فشاتداخل غذا و دارو 2سایتهای دیگرتداخل دارو با کلسیمپیامهای کاربرانتداخل دارو و غذااساسنامه انجمن حمایت از گوجه فرنگی ـ 1تغذیه در ورزشکارانگوجه فرنگي ـ 2سوالات همایش شهر چمگردانتغذیه و فشارخونکارگاه آموزش شهر خوانسارارزش غذائیتاثیر مصرف مغز دانه ها برچای را تنها نیم ساعت پس ابیش فعالی و تغذیه