hrtoghiani@gmail.com
تغذیه -> مقالات -> ورزش در صبح | دکتر طغیانی

دریافت برنامه دو هفته ای رژیم رایگان

کلینیک تغذیه و رژیم درمانی طغیانی با تجربه ۲۰ ساله آماده ارائه انواع رژیم های عمومی و تخصصی در زمینه های مختلف می باشد. جهت دریافت رژیم فرم ذیل را پر نمایید:

.فشار خون بالا و خطر سکته قلبی و ورزش در هنگام صبح :

فشار خون در هنگام خواب نسبت به بیداری ۲۰ میلی متر جیوه کمتر است، هر چه این افت فشار خون در هنگام خواب کمتر باشد خطر بیماری های قلبی و عروقی بیشتر است. افت فشار خون شبانه و فشار خون صبحگاهی و نوسانات فشار در افراد مستعد می تواند خطر ساز باشد. در مطالعه ایی که دانشمندان در دانشگاه هاروارد انجام دادند گزارش کردند که حدود ۴۰ درصد از حملات قلبی بین ساعت ۶ تا ۱۰صبح اتفاق می افتد.بعضی علل این امر شامل موارد زیر است:

۱) در بعضی از ساعات روز قلب فعالیت بیشتر و در نتیجه نیاز به اکسیژن بیشتری دارد مثلا در هنگام از خواب بیدار شدن و آغاز فعالیت های روزانه و در زمان افزایش هورمون آدرنال.

۲) می دانیم که لخته شدن خون می تواند سبب انسداد عروق شده و خون رسانی به همه ارگان ها از جمله قلب را مختل می کند. در زمان بیدار شدن ما از خواب، پلاکت های خونی به دیواره رگها چسبیده اند اما بدن سالم دارای یک سیستم داخلی است که سبب لیزشدن این لخته ها می شود چون در هنگام صبح فعالیت این سیستم کاهش یافته و بدن برای انسداد عروق قلبی مستعدتر است، خطر سکته در هنگام صبح بیشتر است.

۳) معمولا در هنگام شب سیستم قلبی و عروقی دارای فعالیت کمتر می باشد پس فشار خون و ضربان قلب کاهش می یابد. اما آخرین مرحله خواب، که احتمال خواب REM ( خواب با حرکات سریع چشم) بیش تر می شود و بیشترین خواب دیدن هم در همین زمان اتفاق می افتد، دوره پر خطری برای سیستم قلبی و عروقی به شمار می آید. زیرا در این هنگام فعالیت سیستم عصبی حتی بیشتر از زمان بیداری است پس قلب نیز به سرعت می تپد و طبیعتا به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و همزمان فشار خون نیز بالاتر می رود، پس در صورتی که فرد از نظر ژنتیکی مستعد باشد یا بیماری زمینه ایی داشته باشد می تواند خطر ساز باشد.

انسان نمی تواند این وقایع بیولوژیک را به آسانی کاهش دهد. بعضی از محققان مطالعه ایی انجام دادند که در این مطالعه از افراد خواسته شد که پس از بیدار شدن به مدت ۴ ساعت در رختخواب بمانند و سپس از جا برخیزند. پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که این وقایع متوقف نشده و پس از همان ۴ ساعت تکرار خواهد شد پس می توان نتیجه گرفت که وقوع این ریسک به فعالیت های ما برمی گردد.

آیا ورزش در هنگام صبح خطر ساز است؟

بعضی افراد بلافاصله بعد از بیدار شدن اقدام به انجام ورزش با شدت بالا می کنند، لازم به ذکر است که حداقل ۲ خطر این افراد را تهدید میکند:

۱) با توجه به مطالب گفته شده در بالا این افراد در معرض خطر فشار خون بالا و خطر سکته قلبی قرار دارند.

۲) از طرفی این افراد با تخلیه ذخایر گلوکز بدن که به علت زمان طولانی عدم مصرف مواد غذایی از شب گذشته مواجه هستند که می تواند خطر هیپوگلیسمی حین ورزش و تحلیل عضله را افزایش دهد. لذا توصیه می شود در صورت تصمیم به انجام ورزش در هنگام صبح، این کار حتما پس از صرف صبحانه و به دنبال انجام نرمش انجام شود تا بدن کاملا آمادگی داشته باشد.

ورود


ورود
ویرایش شماره
ارسال کد
ورود از طریق ایمیلورود
ویرایش ایمیل

ارسال کد
ورود از طریق شماره تلفن همراه